Slováci vytvorili appku, s ktorou môžeš pomôcť ľuďom bez domova v mrazoch

  • Domov - vec tak samozrejmá a napriek tomu pre mnohých neexistujúca
  • Len na území Bratislavy bolo vlani sčítaných viac ako 2-tisíc ľudí bez domova
  • V ohrození sú každý deň, no ešte oveľa viac v zime
  • S mobilnou aplikáciou Vagus môžeš zachrániť životy aj ty.
jndfjkqwend
  • Domov - vec tak samozrejmá a napriek tomu pre mnohých neexistujúca
  • Len na území Bratislavy bolo vlani sčítaných viac ako 2-tisíc ľudí bez domova
  • V ohrození sú každý deň, no ešte oveľa viac v zime
  • S mobilnou aplikáciou Vagus môžeš zachrániť životy aj ty.

S problémom bezdomovectva bojuje Bratislava rovnako ako všetky veľké mestá. Na ulici tu žijú približne 2-tisícky ľudí a mnohí z nich nemajú prostriedky na zabezpečenie základných potrieb, ako sú hygiena, jedlo či teplo, a ohrozujú tak svoje fyzické aj duševné zdravie. Sčítanie ľudí bez domova z roku 2016 ukázalo, že takmer 50 % z nich trpí dlhodobými zdravotnými problémami. Situácia sa vyostruje najmä v zimných mesiacoch. Napriek tomu, že tu aktuálne teplota vzduchu neklesá pod nulu, strávenie chladnej noci na ulici môže byť bez preháňania otázkou života a smrti.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Občianske združenie Vagus, ktoré od roku 2011 pomáha ľuďom bez domova v ťažkej životnej situácii, prišlo s riešením, ako v Bratislave zachrániť ešte viac ľudských životov. Pomôcť môžeš aj ty, a to pomocou mobilnej aplikácie Vagus SOS pre iOS aj Android, ktorú pre OZ zadarmo vyvinulo štúdio Appoxide Lab. Ak na ulici uvidíš človeka, ktorý je v kritickej situácii a potrebuje napríklad nocľah počas mrazivej noci, jednoducho nahlásiš jeho polohu a krátky popis situácie pomocou appky.

V prípade kritickej situácie dokáže Vagus do pár minút vyslať krízový tím a poskytnúť človeku deky, teplý čaj a jedlo, alebo ho rovno previezť do útulku. V naozaj kritickej situácii sa vedia zmobilizovať v okamihu, v menej závažných situáciách alebo v hláseniach obdržaných mimo prevádzkového času môžu postupovať pomalšie. Ako nahlasovateľ prípadu obdržíš v appke informácie o jeho vyriešení. Aplikácia funguje len na území Bratislavy a neslúži ako náhrada pre prípady zranení či iných akútnych ťažkostí, pri ktorých treba volať 112.

Vagus už roky dokazuje, že boj s extrémnou mestskou chudobou a práca s ľuďmi bez domova má zmysel. Pomohol už stovkám ľudí v ťažkej situácii. Počas zimných mesiacov nájde útočisko v nízkoprahovom centre Domec až 100 ľudí, ktorí tu majú k dispozícii teplú stravu, šatstvo či sociálne poradenstvo. Popri dennom centre je kľúčovým projektom Vagus-u aj program Street work. Prostredníctvom neho pomáha ľuďom priamo na ulici a počas zimy prevezie do nocľahární približne 25 ľudí v ohrození života, za celý rok je to až 700 ľudí.

Občianske združenie sa dlhodobo snaží meniť sociálnu situáciu ľudí na ulici a dosahuje skvelé výsledky v ich integrácii do spoločnosti. Pomoc totiž nie je len o jedle a dočasnom príbytku. Títo ľudia potrebujú dlhodobé poradenstvo a pomoc s hľadaním zamestnania či riešením dlhov, aby sa mohli opäť vrátiť k plnohodnotnému životu. Úspešným projektom Vagusu je kaviareň Dobre&Dobré, ktorá je jedinou kaviarňou v Európe, ktorá školí a zamestnáva ľudí bez domova. Táto kaviareň je unikátna v kombinácii úspešného biznis modelu so sociálnym programom.

Ak chceš v prípade núdze pomôcť, stiahni si appku pre iOS alebo Android. Pomôcť môžeš aj finančným darom, prípadne pravidelným prispievaním, a to na tomto odkaze. Nebuď k svojmu okoliu a ľuďom v núdzi ľahostajný.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech