Slovenské školy čaká radikálna zmena. Ministerstvo skončí s povinnou angličtinou

  • Od budúceho školského roka by si ako prvý voliteľných cudzí jazyk mohli žiaci vybrať z piatich alternatív
  • V praxi však táto novinka môže naraziť na zásadný problém
love
pexels.com
  • Od budúceho školského roka by si ako prvý voliteľných cudzí jazyk mohli žiaci vybrať z piatich alternatív
  • V praxi však táto novinka môže naraziť na zásadný problém

Povinná angličtina od 3. ročníka a k nej druhý voliteľný jazyk od siedmej triedy. Tak to dnes vyzerá v základných školách. Ministerka školstva by však chcela dať od budúceho školského roka školám možnosť výberu. Deti by si tak ako prvý cudzí jazyk mohli vybrať napríklad aj nemčinu, španielčinu či poľštinu.

Tieto zmeny by sa niesli v duchu hesla „záujem je základ vzdelanosti“. Ministerstvo chce, aby si prvý cudzí jazyk zvolila škola spolu s rodičmi a žiakmi. Tí by si ponovom mohli vybrať dokopy z piatich cudzích jazykov. V ponuke by pritom boli aj menej frekventované jazyky ako je pomerne ľahká taliančina alebo naopak náročná francúzština.

Túto zmenu vítajú aj samotní učitelia nemčiny či poľština. Práve nemčina je veľmi perspektívnym jazykom pre mnohých Slovákov. Len pre príklad nemeckých firiem je na Slovensku zhruba 500. Zamestnávajú viac ako 120-tisíc Slovákov, no majú čoraz väčší problém nájsť dobrého nemčinára.

Problém, na ktorý zrejme pri zavedení novinky narazíme bude nedostatok učiteľov. Už dnes na niektorých základných školách nemá, kto angličtinu vyučovať. Nápad dať žiakom možnosť vybrať si z piatich možných alternatív znie celkom rozumne, avšak školy môžu tento plán naplniť len do takej miery, do akej im to dovolí personálne obsadenie. V praxi sa tak kvôli nedostatku učiteľov môže stať, že škola jednoducho nebude mať možnosť ponúknuť žiakom iný jazyk ako angličtinu.

Angličtina stále valcuje

Na slovenskom pracovnom trhu je jednoznačne najrozšírenejším cudzím jazykom angličtina. Až 8 z 10 ľudí s jazykovou znalosťou uviedlo práve angličtinu ako jazyk, ktorý ovládajú najlepšie. Nemčinu v práci využíva iba jeden z 10 zamestnancov s jazykovou výbavou, pričom oveľa častejšie po nemecky rozprávajú staršie ročníky pracujúcich. Francúzštinu a ruštinu v práci využíva iba jedno percento ľudí.

Zaujímavé je, že ľudia, ktorí pri svojej práci využívajú cudzí jazyk aktívne na dennej báze, zarábajú v priemere o 498 eur viac ako tí, ktorí ho využívajú málo alebo vôbec. Plat takýchto jazykovo zdatných zamestnancov je v priemere o 31 percent vyšší ako u ľudí, ktorí s cudzím jazykom nie sú v práci v intenzívnom kontakte.

Vyššie platové ohodnotenie v súvislosti s mierou využívania jazyka sa aktuálne týka vyše tretiny pracujúcich ľudí. Zistenia pochádzajú z internetového prieskumu platového portálu Platy.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá