Slovensko je skutočnou automobilovou veľmocou. Na juh prichádza ďalší investor

  • Na slovenský trh vstupuje nový investor v oblasti automobilového priemyslu
  • Do regiónu s vysokou nezamestnanosťou na juhu Slovenska prichádza SAM Automotive
  • Plánuje vytvoriť 800 pracovných miest a posilní tak pozíciu Slovenska
wefwedwe
pixabay.com, pexels.com
  • Na slovenský trh vstupuje nový investor v oblasti automobilového priemyslu
  • Do regiónu s vysokou nezamestnanosťou na juhu Slovenska prichádza SAM Automotive
  • Plánuje vytvoriť 800 pracovných miest a posilní tak pozíciu Slovenska

Od tohto roku budú na Slovensku dokopy už štyri automobilky. VW Slovakia, PSA Groupe Slovakia a Kia Motors Slovakia doplní závod Jaguar Land Rover pri Nitre. Podľa posledných štatistík a informácií teraz.sk je u nás v automobilovom priemysle priamo zamestnaných 130-tisíc ľudí. Ďalších 250-tisíc obyvateľov našej krajiny priamo alebo nepriamo ovplyvňuje a pochádza z neho až 44% HDP z celkovej priemyselnej výroby. Na Slovensku teda okrem hlavných štyroch závodov pôsobia stovky malých dodávateľských firiem, ktoré sa starajú o znižovanie percent nezamestnanosti.

Až 800 nových pracovných miest prinesie do okresu Veľký Krtíš nový investor SAM Automotive a pridá sa tak k viac ako trom stovkám podnikateľských subjektov, ktoré sú u nás s automobilovým priemyslom priamo alebo nepriamo prepojené. Podľa informácií Ipdap Group: „Najviac dodávateľov automobilového priemyslu pôsobí priamo v automobilovom priemysle. Je ich až 89. Ďalších 60 dodávateľov má prevažujúcu činnosť v hutníckom priemysle, 41 dodávateľov môžeme zaradiť do chemického priemyslu, 23 do strojárskeho, tak isto 23 dodávateľov do elektrotechnického priemyslu a 83 dodávateľov je kategorizovaných do iných odvetví priemyslu.“

SAM Automotive si vybral Slovensko spomedzi niekoľkých alternatív a konateľ spoločnosti Wesconi s.r.o., Werner Schmitz, povedal: „Spoločnosť SAM Automotive pri svojom rozhodovaní zvažovala viacero lokalít a nakoniec sa rozhodla pre Slovensko. Jedným z rozhodujúcich faktorov bolo nakoniec aj veľmi dobré postavenie Slovenska v automobilovom priemysle.“ Priestory o veľkosti 30-tisíc metrov štvorcových by mali byť už pripravené a s výrobou jednoduchších komponentov by sa malo začať už tento rok. V plnej sile by osemsto nových zamestnancov malo ukázať svoju výrobnú silu až v roku 2023, hoci už v tomto roku má prácu vďaka novému investorovi dostať 150 ľudí. Manažérka projektu Marianna Simonidesová z Wesconi s.r.o v tlačovej správe uviedla: „Projekt teraz prechádza zo Start-up fázy do operatívnej, čo si vyžaduje kvalifikovaný personál.“ V tlačovej správe spoločnosť informuje, že nový závod bude zameraný na výrobu hliníkových dverových líšt a strešných nosičov pre automobily. Medzi odberateľov slovenského závodu má patriť predovšetkým spoločnosť VW Slovakia, Audi a Mercedes Benz Maďarsko.

Mesto samozrejme vytvorenie nových pracovných miest víta s otvorenou náručou, pretože Banskobystrický kraj, do ktorého Veľký Krtíš patrí, je s aktuálnou nezamestnanosťou vo výške 8,33% na treťom najhoršom mieste spomedzi krajov a v samotnom meste presahuje hranicu 7%. Za príchod nových investorov sa na Slovensku bije najmä tzv. SARIO – Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech