Slovenskom otriasol škandál s Tatranským mliekom zakúpeným v Petržalke. Celé balenie bolo poškodené

  • S potravinami sa v poslednom čase ťahajú rôzne škandály
  • Dvojitá kvalita produktov od zahraničných výrobcov mnohých zaskočila
  • Podľa najnovších informácií však nie je celkom "čisté" ani Tatranské mlieko
milk
pexels.com/facebook.com/Lýdia Kurucová
  • S potravinami sa v poslednom čase ťahajú rôzne škandály
  • Dvojitá kvalita produktov od zahraničných výrobcov mnohých zaskočila
  • Podľa najnovších informácií však nie je celkom "čisté" ani Tatranské mlieko

Párky plné múky a mäso napumpované vodou a fosforečnanmi, aby v ňom voda vydržala. Dopekaný chlieb a pečivo. Vieš, že na Slovensku sa pečie chlieb aj z mrazeného cesta dovezeného z cudziny? Sladidlá, glutaman, chemické konzervanty, stužené rastlinné tuky a palmový olej je aj tam, kde by si ho nikdy nečakal.

Slováci už chápu, že zahraničné potraviny nemusia byť vždy to pravé orechové. Treba podporiť kvalitu, čo máme doma. Platí – čie potraviny kupuješ, toho krajinu obrábaš. Obchodníci však podľa Potravinárskej Komory vykladajú na svoje pulty rekordne málo domácich potravín, len 37,2 %.

Najvyšší podiel zastúpenia slovenských výrobkov na regáloch je v kategóriách mlieko (64 %), vody/minerálky (53 %), víno (51 %), pivo 50,9 % a liehoviny a destiláty 49,8 %. Avšak niekedy pochybia aj slovenský výrobcovia a spotrebitelia sú znova nútení pred kúpou produktu, svoje rozhodnutie dvakrát zvážiť.

Ani mlieko zo Slovenska nemusí byť bez chyby

Pred pár dňami Lýdia Kurucová na svojom Facebooku upozornila ľudí, aby si predbežne radšej nekupovali mlieko slovenskej výroby – Tatranské mlieko Tami. Dôvodom má byť fakt, že Lýdia našla na spodku krabice od mlieka veľmi nemilé prekvapenie – tmavé častice pripomínajúce pleseň. Rozhodla sa preto skontrolovať aj ďalšie krabice z kartónu a špina sa nachádzala v každej. Ihneď dala podnet na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá ju však milo prekvapila s odpoveďou, že odoberú vzorky a záležitosť prešetria.

„Som veľmi zvedavá na výsledok. Ak som ja a moja rodina pila plesne alebo čo to je, verte, že to nenecham len tak, pretože to čo sa v tomto štáte deje je nonsens,“ komentuje celú situáciu Lýdia.

V piatok 23.marca už nahnevanej spotrebiteľke telefonovala pani z SVPS, aby ju informovala, že odobrali vzorky zo závodu Tami v Kežmarku ale iba zo šarže približnej výroby k tej, ktorú zakúpila ona. Výsledky mali byť v poriadku.

„Avšak mlieko s rovnakou výrobnou šaržou je už všetko vyexpedované, preto prisľúbili, že ma budú kontaktovať a odoberú vzorku z mlieka, ktoré mám doma. Takže v tomto išlo o milé prekvapenie, že sa naozaj snažia situáciu vyriešiť. Som však veľmi zvedavá na výsledok, pretože ani v závode nechápali ako sa tam niečo také dostalo,“ pokračuje Lýdia.

Naskytá sa otázka, či si naozaj máme otvárať každú krabicu od mlieka, aby sme si mohli byť 100 % istí, že okrem mlieka sa tu nenachádza nič iné. Nemusí pritom ísť len o mlieko, ale napríklad aj džúsy či iné produkty, ktoré očami pred ich konzumáciou nezvykneme automaticky do detailu skúmať.

Dôležité je spomenúť, že znehodnotené mlieko bolo zakúpené v Tescu v Petržalka na Panonskej. Číslo schvaľovacej komisie je SK 4-6-2 ES. Mlieko pochádza z Tatranskej mliekárne a.s., ktorá v roku 2016 podľa Finstatu znížila zisk o 23 % na 374 814 € a tržby jej klesli o 9 % na 62,66 miliónov €.

Máme aj pár svetlých výnimiek

Aj napriek tomu, že záujem Slovákov o poctivé lokálne potraviny narastá, potravinársky priemysel na Slovensku kontinuálne upadá. Niektoré odvetvia takmer zanikli, počet zamestnancov v tomto odvetví klesá a naopak neustále rastie záporné saldo zahraničného obchodu. Kým v iných krajinách sú domáce potraviny dôležitou témou a potravinári sa môžu opierať o podporu štátu, na Slovensku sa potravinárom dlhodobo nevenuje takmer žiadna pozornosť.

Nezáujem štátu, rastúce daňové a administratívne zaťaženie a obchodná politika obchodných reťazcov – to sú hlavné príčiny postupnej likvidácie potravinárskeho sektora na Slovensku.

Ako svetlé výnimky, ktoré nám aj napriek neľahkej situácii na trhu na pulty vykladajú výrobky aj priamo z fariem, môžeme vnímať napríklad slovenské potraviny Starý Otec. V portfóliu majú 450 produktov od viac ako 70 dodávateľov z celého Slovenska.

Na Liptove zase nájdeš potraviny Kriváň, a to priamo v obci Demänová. Stojí za ním spoločnosť Lynchburg a jej majiteľ Milan Štric. Pre mnohých Bratislavčanov je zase zárukou širokého výberu potravín od lokálnych výrobcov supermarket Yeme, ktorého ponuku od lokálnych výrobcov neustále rozširuje.

Zdroj: Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá