Slovenský film zabojuje v Los Angeles o prestížneho Oscara

  • O nomináciu na Oscara pre najlepší zahraničný film sa bude uchádzať snímka režiséra Martina Šulíka
  • Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) rozhodla, že Slovensko bude reprezentovať roadmovie Tlmočník
bim (1)
garfieldfilm
  • O nomináciu na Oscara pre najlepší zahraničný film sa bude uchádzať snímka režiséra Martina Šulíka
  • Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) rozhodla, že Slovensko bude reprezentovať roadmovie Tlmočník

Členovia a členky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) vybrali spomedzi domácich snímok dvojicu, ktorá zabojuje o Európske filmové ceny. Každoročne ich udeľuje Európska filmová akadémia v decembri a vlani skončila jedna z cien aj v slovenských rukách. Herečka Alexandra Borbély získala ocenenie najlepšej európskej herečky za svoj výkon v maďarskom filme O tele a duši (réžia: Ildikó Enyedi).

Do kolekcie, z ktorej SFTA snímky vyberala, sa tento rok dostal napríklad divácky hit z minulého roka Čiara (réžia: Peter Bebjak) ocenený, okrem iného, národnou filmovou cenou Slnko v sieti pre najlepší film roka, či drámy Nina (réžia: Juraj Lehotský) a Out (réžia: György Kristóf). Oba filmy boli úspešné na viacerých zahraničných festivaloch. Spolu s nimi sa o priazeň akadémie uchádzal napríklad aj životopisný film Dubček (réžia: Laco Halama) uvedený do kín v apríli 2018.

Na základe hlasovania akademikov a akademičiek posiela SFTA do boja o Európske filmové ceny v kategórii hraných filmov drámu Tlmočník režiséra Martina Šulíka. Rozpočet filmu sa pohyboval vo výške 1 800 000 eur. Na portáli ČSFD film dosahuje hodnotenie 65 %.

Svetovú premiéru mala snímka vo februári tohto roka v programe prestížneho festivalu Berlinale, do slovenských kín vstúpila na začiatku marca. Hlavnej úlohy sa v nej zhostil nemecký herec Peter Simonischek, ktorý cenu Európskej filmovej akadémie získal v roku 2016, keď jeho výkon vo filme Toni Erdmann ocenila cenou pre európskeho herca roka. Jeho hereckým partnerom sa stal český režisér Jiří Menzel.

Hlavnými hrdinami svojráznej roadmovie sú dvaja starí páni, ktorí cestujú naprieč Slovenskom, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti. Počas cesty sa dostávajú do bizardných situácií, stretávajú rozmanitých ľudí a postupne si skladajú mozaikovitý obraz sveta, ktorý sa navonok mení, no v hĺbke ukrýva nevyriešené konflikty. Vďaka spoznávaniu života toho druhého, začínajú chápať vlastné činy a prehodnocujú aj svoju identitu.

V kategórii dokumentárnych filmov vybrala SFTA spomedzi štvorice snímok film Ťažká duša režiséra Mareka Šulíka, ktorý sa venuje fenoménu rómskych žalospevov a zachovávania ich tradície naprieč generáciami. Spolu s ním boli do výberu zaradené minuloročné tituly Mečiar (réžia: Tereza Nvotová), Vábenie výšok (réžia: Pavol Barabáš) či nedávno uvedený biografický dokument Válek (réžia: Patrik Lančarič).

Víťazné filmy a ocenené tvorivé výkony za rok 2018 vyhlási AMPAS na udeľovaní svojich výročných cien v nedeľu 24. februára 2019. Miestom udeľovania Oscarov bude tradične hollywoodska sála Dolby Theatre v Los Angeles.

zdroj: www.sfta.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech