Slovenský GOSPACE pracoval na vesmírnej družici, teraz chce pomôcť s parkovaním

  • GOSPACE je slovenská firma, ktorá sa zameriava na Internet of Things (IoT)
  • Snaží sa vyriešiť problémy s parkovaním pomocou senzorov
  • Využíva na to svoje znalosti zo spolupráce Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity
planet-2087558_1280
Pixabay
  • GOSPACE je slovenská firma, ktorá sa zameriava na Internet of Things (IoT)
  • Snaží sa vyriešiť problémy s parkovaním pomocou senzorov
  • Využíva na to svoje znalosti zo spolupráce Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity

Ak ti firma GOSPACE veľa nehovorí, tak je to nedostatok, ktorý by si mal napraviť. Je to síce menšia spoločnosť, ale robí veci na svetovej úrovni, miestami by sa dalo hovoriť aj o vesmírnej úrovni. GOSPACE začínala ako súčasť Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity od ktorej sa následne odčlenila. Momentálne pôsobí vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave.

Firme sa darí a spolupracuje hlavne s telekomunikačnými a IoT operátormi ako sú Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, Sigfox partnermi. Dokonca sa im podarilo preraziť aj za veľkou mlákou a spolupracovať s T-Mobile US. Vďaka ich zameraniu na IoT ich vybrali aj do hub:raum, akcelerátora zameraného na IoT, ktorý prevádzkuje Deutsche Telekom.

SOSA a prvé úspechy

Firma začínala na projektoch s vesmírnym využitím ako je stratosférická sonda, ktorá viackrát letela do stratosféry alebo prvá slovenská družica skCube. Slovenský nanosatelit bol kompletne navrhnutý aj vyrobený na Slovensku. Po tom, ako splnili cieľ a Slovensko sa stalo spolupracujúcim štátom s Európskou vesmírnou agentúrou, sa rozhodli od Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity odčleniť a vybrať sa vlastnou cestou. Zamerali sa na komerčné využitie svojich produktov a vo svojej práci hlavne aplikujú zručnosti a skúsenosti, ktoré sa naučili pri vesmírnych projektoch.

 

„Chceli sme uplatniť naše skúsenosti so space technologických projektov komerčne. Rozhodli sme sa stavať na našich skúsenostiach s miniaturizáciou, komunikáciou na veľké vzdialenosti, navrhovaním kvalitného HW, ktorý sa nemusí servisovať a je určený do extrémnejších podmienok,“ vysvetlil zakladateľ GOSPACE Pavol Turčina. Zároveň dodáva, že všetky ich nadobudnuté skúsenosti sa stretávajú v senzorike a internete vecí, ktorý je známejší pod skratkou IoT (doslovne Internet of Things) a na túto oblasť sa teraz sústredia.

„Neskromne si dovolím povedať, že čo sa týka internetu vecí, sme jednoznační priekopníci a to nielen na Slovensku. Boli sme pri zrode IoT, keď prišiel Sigfox, neskôr LoRaWAN (to držíme aj svetový rekord – preniesli sme paket zo stratosféry na vzdialenosť takmer 700km), teraz sieť NB-IoT a najnovšie aj LTE-M (alebo Cat-M). Teda sme pripravení aktívne prispievať  k IoT revolúcii,“ vysvetľuje. Novú sieť LTE-M testovali nedávno v susednom Rakúsku a dosiahli dobré výsledky.

Parkovací systém SPOT a iné vynálezy 

Ich pilotný projekt SPOT (Smart Parking Organization Technologies) si dáva za cieľ vyriešiť problémy s parkovaním. Systém by mohol byť v budúcnosti súčasťou Smart City riešení, ktoré by aplikovali mestá na riešenie problémov s parkovaním. Vyvinúť takéto riešenia však nie je žiadna hračka. Treba na to čas, peniaze a spätnú väzbu. Samozrejme je treba mať aj dostatok zozbieraných dát na to, aby si presvedčil investora, prečo by mal do tvojho produktu investovať. Ako prebieha celý proces nám vysvetlil Turčina na príklade parkovacieho systému

„Máme viacero produktov v rôznej fáze rozpracovania. Vysvetlím na príklade, ako s nimi pracujeme. Na parkovacom detektore pracujeme už niečo vyše 2 a pol roka. Okrem základnej funkcionality – detekovanie obsadenosti sme chceli našim klientom a partnerom ponúknuť viacej. Preto na ňom neustále pracujeme a vyvíjame užitočné funkcionality ako napríklad možnosť autorizácie (teda užitočný nástroj na zavádzanie parkovacích politík a ich kontrola), alebo možnosť aktualizácie na diaľku, aby aj prví klienti mali možnosť získať vylepšenia, ktoré prinášame postupne. Takže medzičasom ich smelo ponúkame na pilotovanie a zbierame spätnú väzbu, pričom sa ukazuje, že o túto technológiu je záujem a to z celého sveta. A to sme ešte nerobili žiadny marketing. Takto sa nám preukázala životaschopnosť produktu, ktorý bude z firmy osamostatnený. Aby sme mohli získať investora a postaviť to ostatné – komercionalizáciu,“ hovorí.

Keďže zatiaľ sa im takýto postup osvedčil, plánujú ho využiť aj pri ostatných projektoch ktoré pripravujú. Momentálne pracujú na jedinečnom trackeri, ktorý by mohol mať vhodné využitie pri železničnej doprave. Na tento projekt sa plánujú sústrediť v nadchádzajúcom období. Taktiež nezanevreli na svoje korene a ďalej vyvíjajú veci pre vesmírne využitie. „Máme vývojový projekt s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) zameraný na autonómne pristávanie našej stratosferickej sondy tzv. SALSA – Stratospheric Autonomous Landing System Application,“ vysvetľuje.

Navigačný systém bez GPS?

Každý z nás využíva navigáciu alebo ako je obecne známa GPS. Pomenovanie GPS je v podstate skratka technológie, ktorá navigáciu poháňa, Global Positioning System. Tú vlastní americká vláda a prevádzkuje americké letectvo.

GOSPACE sa momentálne snaží, vymyslieť navigačný systém, ktorý nebude využívať GPS a mohol by ponúknuť alternatívu. „Tento projekt máme rozpracovaný na úrovni feasibility study a urobili sme už aj iniciálne testy. Je to finančne veľmi náročné, preto hľadáme možnosti, ako projekt prefinancovať. Myšlienka je postavená naozaj na predpoklade, že na lokalizovanie nepotrebujeme GPS, pretože si svoje ‚družice‘ vieme nahradiť akože ‚vlastnými‘ –  IoT bránami zo stratosféry, resp. zeme a využiť princíp triangulácie. Takýto systém by mal viacero komerčných aplikácii, pretože tracker by bol veľmi ťažko narušiteľný a vydržal by roky napájaný len s malou batériou,“ uzatvára.

Uvidíme, či sa GOSPACE zámer podarí a možno v budúcnosti nás bude navigovať po krajine systém z ich dielne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá