Spustil sa výpredaj leteniek na Nový Zéland. Takéto ceny sa tak často nevidia

  • Nový Zéland je srdcovkou mnohých z nás, aj keď sme ho možno ešte nemali šancu navštíviť
  • Môže sa javiť, že nejde o destináciu, ktorá sa dá zvládnuť so študentským rozpočtom, no nemusí to tak byť
  • Tu je pár tipov, ktoré ti cestu naprieč touto krajinou môžu uľahčiť
zel
facebook.com/pure.new.zealand
  • Nový Zéland je srdcovkou mnohých z nás, aj keď sme ho možno ešte nemali šancu navštíviť
  • Môže sa javiť, že nejde o destináciu, ktorá sa dá zvládnuť so študentským rozpočtom, no nemusí to tak byť
  • Tu je pár tipov, ktoré ti cestu naprieč touto krajinou môžu uľahčiť

Nový Zéland – zem protinožcov. Okrem veľkej vzdialenosti od Európy nie je snáď žiadna iná vec, ktorá by hovorila proti dovolenke na Novom Zélande. Krajina, ktorá ponúka pestrú škálu prírodných zaujímavostí, členité pobrežie s mnohými ostrovmi, vysoké hory s nikdy sa netopiacim snehom, zelené kopce posiate tisíckami oviec, termálne gejzíry, sopky a jaskyne. Okrem niekoľkých veľkých miest plynie život na Novom Zélande pomaly a aj vďaka tomu si skvele vychutnáš krásu prírody jednej z najkrajších krajín.

Dnes sú do na Nový Zéland k dispozícii letenky už od 478 eur s odletom z Ríma. Do Ríma sa ľahko dostanete autom aj nízkonákladovkou.

Víza

Pre občanov SR a ČR je možný aj bezvízový styk, no iba v tom prípade, že pobyt nepresiahne 90 dní. V tomto prípade sa povolenie na vstup udeľuje imigračný úradník priamo na Novom Zélande. Aby ste toto povolenie dostali, je potrebné mať:

  • zakúpenú spiatočnú letenku s dátumom do troch mesiacov od príletu na ostrov
  • doklad o dostatočnom množstve finančných prostriedkov na pobyt na Novom Zélande (1,000 NZ$ na mesiac; cca 615 eur x 3 = 1,845 eur na tri mesiace)
  • odporúča sa mať aj adresu bydliska, kde sa budete zdržiavať

V prípade povolenia na trojmesačný pobyt (návštevnícke víza) návštevník neplatí žiadne poplatky. Ak budete potrebovať predĺžiť návštevnícke víza, je potrebné navštíviť najbližší imigračný úrad na Novom Zélande. Buďte pripravený na to, že budete musieť znovu predložiť potvrdenie o dostatočnom finančnom krytí vášho vreckového, spiatočnú letenku, plán cesty či potvrdenie o predĺžení štúdia.

Ako sa dá ušetriť? Prenajmite si auto alebo karavan


Asi najlepším spôsobom, ako precestovať Nový Zéland, je prenajatie auta. Čím skôr si auto objednáte, tým väčšiu šancu máte na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najpopulárnejšou a veľmi výhodnou je požičovňa Jucy – www.jucy.co.nz. Ceny sú prehľadné a máte aj poistku, ktorá je na trhu najprehľadnejšia.

Ubytovanie zadarmo a jedlo k tomu?

Účet za ubytovanie tvorí podstatnú časť nákladov väčšiny cestovateľov. Mnoho novozélanďanov pritom žije na krásnych miestach na samote, kde chovajú množstvo domáceho dobytka. Keď sa rozhodnú vyraziť na dovolenku, potrebujú človeka, ktorý sa im o statok postará. Na webe kiwihousesitters.co.nz a jemu podobných si tak môžete nájsť rezidenciu pripravenú k vašemu nasťahovaniu. Podmienkou je len to, aby ste sa postarali o ich domácich mazlíčkov či faunu.

Vyskúšať môžete aj takzvaný WOOFing. Pôvodnou myšlienkou je pomoc na organických farmách, obvykle 4 až 6 hodín práce za bezplatné ubytovanie a jedlo. Po registrácii na Woof.co.nz však môžete nájsť aj ďalšie biznisy, ktoré ponúkajú ubytovanie a jedlo za nejakú prácu. Niektorí ponúkajú odmenu za natočenie reklamného videa pre yoga centrum, iní prácu v kaviarni. Podobne fungujú aj medzinárodné projekty, ako je Workaway.info alebo Helpx.net.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech