Štát opäť míňal desiatky miliónov eur na IT projekt. Samozrejme je plný kontroverzností

  • Ján Suchal z občianskeho združenia Slovensko.Digital, včera na svojom facebooku kvetnato opísal zaujímavý štátny IT projekt, v ktorom sa točia milióny eur
  • Jedná sa o objednávku štátu spolu takmer za 20 miliónov eur, ktorá sa postará o výpis z registra trestov alebo vlastníckeho listu
  • Peter Pellegrini následne vyhlásil vojnu byrokracii a tieto výpisy už od mája nebudeš potrebovať fyzicky
16299548_1462962897049136_946703479350527929_n
facebook.com
  • Ján Suchal z občianskeho združenia Slovensko.Digital, včera na svojom facebooku kvetnato opísal zaujímavý štátny IT projekt, v ktorom sa točia milióny eur
  • Jedná sa o objednávku štátu spolu takmer za 20 miliónov eur, ktorá sa postará o výpis z registra trestov alebo vlastníckeho listu
  • Peter Pellegrini následne vyhlásil vojnu byrokracii a tieto výpisy už od mája nebudeš potrebovať fyzicky

Odhaľovanie pochybných projektov a financovania zbytočností je síce primárne funkciou investigatívnych médií, no keď sa na to už človek nemôže pozerať, postačí aj status na Facebooku, aby pravda vyplávala na povrch. Presne takto na jednu pochybnú štátnu zákazku poukázal včera Ján Suchal z občianskeho združenia Slovensko.Digital, ktorý sa už na to, čo sa mu deje pod nosom, jednoducho nemohol pozerať. A keďže by bolo úplne zbytočné akékoľvek hodnotenie, príspevok Jána citujeme priamo z jeho profilu a necháme ťa vytvoriť si názor samého.

„Dnes si povieme príbeh o bizarnom štátnom IT projekte, ktorý sledujem už dlho. Ten projekt sa volá Integrované Obslužné Miesto Občana (IOMO), ale napriek nudnému názvu to je dráma ako málokedy.

Na začiatku tohto štátneho projektu paradoxne stála rozumná myšlienka: Nech si informatici vravia čo chcú, stále existuje veľa ľudí, čo počítače a elektronické služby nevedia a ani nikdy nebudú vedieť ovládať. Tento projekt im mal pomôcť. V zahraničí sa to robí tak, že prídete niekam na úrad alebo poštu a milý personál vám niečo vyplniť pomôže alebo to urobí rovno za vás. Potiaľto výborne, pochvala aj možno aj potlesk. Odtiaľto však pôjdeme len z kopca.

Celý tento špás si štát objednal za 16.5 milióna eur. Bolo to v jednej obrovskej zmluve s ďalšími dvoma podobne drahými projektami, ale to je príbeh, ktorý si necháme na inokedy. Obstarávanie sa vyhralo, zmluva sa podpísala, a tak všetci analyzovali, firmy implementovali, projekt odovzdali, úrad akceptoval a projekt sa pustil do prevádzky. Čo projekt dnes robí? Ak máte šťastie a funguje to, tak na poštách si viete vypýtať výpis z listu vlastníctva, výpis a odpis z registra trestov alebo výpis z obchodného registra. A to je koniec. Málo? Aj by som povedal, že hej.

Samozrejme toto tiež nebolo ľahké, lebo po ceste prišli neočakávané okolnosti a teda sa podpisoval dodatok na 3 milióny eur, ktorý sa použil na poskytnutie troch služieb: získanie výpisu z listu vlastníctva, získanie výpisu z Registra trestov, získanie výpisu z Obchodného registra. Ale veď to sú tie služby, čo to celé poskytuje! Kam išlo zvyšných 16.5 milióna? Výborná otázka.

Systém dnes nejako funguje, mesačne cez neho spravíme všetci spolu asi 50 tisíc výpisov a odpisov. Znie to ako úspech, treba preto obstarať servis na najbližšie 4 roky. Hodnota zákazky je 5 miliónov eur bez DPH. Suma sumárum, ak sa obstarkom výrazne neušetrí (a to sa myslím u nás ešte nepodarilo), tak cca 2 eurá z každého výpisu zaplatíme rovno dodávateľovi. Hm.

Samozrejme tu sa na nejaké obstarávanie iba hráme, vo svete IT, ak nevidí firma zdrojové kódy, dokumentáciu, tak predstava, že dá niekto reálnu ponuku na servis okrem súčasného dodávateľa je čistá fikcia. Som veľmi zvedavý, ktoré firmy sa tam prihlásia a určite by bolo srandovné sa ich spýtať ako tú cenu vypočítali. Tak, ale aspoň budeme vedieť, ktoré firmy sa n̶á̶m̶ ̶s̶k̶a̶m̶a̶r̶á̶t̶i̶l̶i̶ rozhodli oprášiť veštiacu guľu.

Inak ak ste to dočítali až sem, tak by ste si zaslúžili aj dobrú správu. Tá dobrá správa je, že Pellegrini vyhlásil vojnu byrokracii a vraj od mája už tieto výpisy nebudete musieť nikde prikladať, lebo tak je to správne. Nemáte behať po úradoch vy ale tie výpisy. Natíska sa však otázka, čo bude potom robiť tento projekt ďalšie 4 roky, kedže je plánovaných 100 tisíc eur mesačne za servisnú zmluvu. Nevie sa.

A ešte jedna pikoška na záver, keby sa vám to zdalo málo bizarné. Tieto výpisy sa dali na pošte urobiť už aj predtým, ako tento obrovský projekt spustili.“

A ak si pozorne prečítaš komentáre pod príspevkom, ktorého originál nájdeš priamo TU, zistíš aj to, ktoré tri mená firgurujú v tejto konkrétnej zákazke ako dodávatelia.

Zdroj: Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech