Študenti z Partizánskeho založili firmu s rozložiteľnými pohármi, z ktorých vyrastú rastliny

  • Skupinu študentov už nebavilo pozerať sa na neustále hromadenie plastových obalov v ich okolí
  • Rozhodli sa preto založiť firmu Ekoverde, ktorá svojou troškou prispieva k lepšej budúcnosti - budúcnosti bez plastov
BeFunky-collage (31)
Mário Mano EKOVERDE
  • Skupinu študentov už nebavilo pozerať sa na neustále hromadenie plastových obalov v ich okolí
  • Rozhodli sa preto založiť firmu Ekoverde, ktorá svojou troškou prispieva k lepšej budúcnosti - budúcnosti bez plastov

V rámci vzdelávacieho programu JA firma na Strednej odbornej škole v Partizánskom si ôsmi študenti založili skutočnú firmu s ekologickým zameraním pod názvom EKOVERDE.

Spoločnosť prišla s jedinečným nápadom prospešným nielen pre občanov mesta Partizánske, ale aj pre občanov celého Trenčianskeho kraja či Slovenska. Ich podnikanie zamerali na výrobu a predaj jednorazových kompletne kompostovateľných ekologických kelímkov, ktoré obsahujú semiačka rôznych rastlín a bylín. Nájdeš v nich napríklad semiačka rukoly siatej, pažitky, šalvie lekárskej, žeruchy, tymiánu, valeriánky alebo bazalky.

„Činnosť našej firmy je zameraná na úpravu jednorazových, kompletne kompostovateľných ekologických „coffe to go“ teglíkov, vyrábaných z celulózy s vrstvou PLA plastu. Kelímky pretvárame a vkladáme do nich organické semienka rôznych druhov rastlín, ktoré našim zákazníkom po použití teglíka vyrastú,“ uviedla riaditeľka JA Firmy EKOVERDE Mária Jakubíková.

Eko poháre môžu zákazníci odhodiť do Ekoverde koša, ktorý sa nachádza v priestoroch školy. Kelímky z košov budú odvezené na rôzne miesta, kde z nich následne vyrastú rastliny.

„Predmet nášho podnikania sme si vybrali preto, že ľudia na celom svete si jednoducho zvykli vypiť nápoj z umelého pohára, a potom ho bez výčitiek hodiť do koša. Väčšina z nás si to neuvedomuje, ale vytvárame tým neskutočné veľké množstvo odpadu. Rozhodli sme sa nahradiť umelé, neekologické kelímky našimi rozložiteľnými, ktoré obohacujú prírodu o nové rastliny a nevytvárajú ďalší odpad,“ doplnila Mária Jakubíková.

Vedľajšou činnosťou študentskej firmy Ekoverde je aj výroba nápojov. Takto si zákazníci môžu nápoje vypiť priamo z rozložiteľných kelímkov, odhodiť ich do Ekoverde koša a prispieť tak k ochrane životného prostredia.

Z Trenčianskeho kraja sa tak postupnými krokmi stáva Zelená župa. „Trenčiansky samosprávny kraj sa už štvrtým rokom usiluje napĺňať ideu projektu Zelená župa. Je potešiteľné, že aj študenti zo SOŠ Partizánske svojím nápadom v rámci výučbového procesu napomáhajú k osvete a skvalitneniu životného prostredia v našom kraji,“ povedal Martin Macíček, manažér projektu Zelená župa.

Vzdelávací program JA Firma je medzi študentmi veľmi obľúbený, keďže vďaka tejto praktickej skúsenosti získavajú študenti možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu v praxi. Učia sa nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými či vedieť sa rozhodovať a viesť firmu.

„Žiaci našej školy v rámci vyučovania predmetu aplikovaná ekonómia si v treťom ročníku zakladajú svoju firmu. V rámci nej si každoročne stanovujú svoj podnikateľský zámer. V minulom školskom roku to bola spoločenská hra pre deti s vývinovými poruchami učenia, za ktorú v rámci veľtrhu cvičných firiem získali popredné umiestnenie.

Tento rok sú to rozložiteľné kelímky. Vďaka tejto iniciatíve žiakov získajú zručnosti, ktoré môžu ľahko uplatniť vo svojom profesionálnom živote, nehovoriac o tom, že vymysleli produkt, vďaka ktorému môžeme zlepšovať naše životné prostredie,“ priblížila riaditeľka SOŠ Partizánske Katarína Hartmannová.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech