Štúdia ukázala, v ktorom meste na Slovensku sa podniká najlepšie. Bratislava to nie je

  • Celé Slovensko sa pomaly ale isto presúva na západ za vidinou jednoduchšieho uplatnenia na trhu práce
  • Štúdia Doing Businness 2018 však ukazuje, že ani východ netreba podceňovať
hrad_dunaj_ufo_lod (3)
visitbratislava.com
  • Celé Slovensko sa pomaly ale isto presúva na západ za vidinou jednoduchšieho uplatnenia na trhu práce
  • Štúdia Doing Businness 2018 však ukazuje, že ani východ netreba podceňovať

Štúdia s názvom Doing Business 2018 sa tentoraz zamerala na našich susedov Čechov, Portugalcov, Chorvátov a na nás Slovákov. Konkrétne ide o prieskum podnikateľských príležitostí v rôznych častiach spomínaných krajín na základe niekoľkých jednoduchých faktorov. Ako teda dopadlo Slovensko?

Potrebné povolenia

Podľa štúdie Doing Business 2018 záleží rozhodnutie slovenských podnikateľov, kde začať, od množstva podmienok a podľa výsledkov im najviac praje Prešov a Žilina. Obe mestá majú svoje pre a proti, no v globále najviac potešia o niečo kratšie čakacie doby na úradoch (stále trikrát pomalšie než je európsky priemer).

Povinnosť zaregistrovania mena spoločnosti, DPH, licencia na podnikanie, priestory či budovanie inžinierskych sietí tu trvá v priemere o dva týždne menej než v našom hlavnom meste. Spomedzi troch sledovaných štátov jedine Praha ako hlavné mesto skončila v meraniach na prvom mieste vo svojej krajine. Podrobné výsledky štúdie nájdeš priamo TU.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: doingbusiness.org

Startupy

Odborníci sa zhodujú, že na uľahčenie začatia podnikania by Slovensko mohlo nasledovať príklad Českej republiky, kde je minimálna kapitálová požiadavka symbolická, a to 1 česká koruna. U nás je potrebné, aby slovenskí podnikatelia zaplatili minimálne 2 500 eur (základné imanie s.r.o.), táto suma zostáva v EÚ najvyššou.

Slovensko by tiež mohlo zvážiť aj konsolidáciu registrácie DPH s registráciou dane z príjmu právnických a podnikateľských subjektov na jednom obchodnom mieste živnostenského úradu. Tak by sme nasledovali príklad Maďarska, kde je registrácia na účely DPH jednoduchým oznámením, ktoré sa vykonáva počas procesu založenia spoločnosti. Najväčšie nedostatky podnikania na Slovensku by podľa odporúčaní mohla vyriešiť aj efektívna automatizácia systémov.

Hlavu hore, ani jedna z krajín skúmaných v tomto vydaní Doing Business 2018 neprekvapila skvelými výsledkami. Všetky štyri by mohli na sprístupnení podnikateľského prostredia zapracovať, a to najmä čo sa administratívnych úkonov týka. Sú však startupy, ktoré sa byrokratických háčikov na Slovensku v roku 2017 nezľakli. Je to napríklad Virtual Medicine, Neseda, Decent, Bethereum alebo DayByMe. Prečítaj si o všetkých viac TU.

Zdroj: doingbusiness.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá