Štúdio Pergamen si prinieslo z Berlína ocenenie Red Dot za dizajn vína a Biblie

  • Slovenský obalový a knižný dizajn ocenili v prestížnej celosvetovej súťaži Red Dot Award v Berlíne. Trnavské štúdio vizuálnej komunikácie Pergamen si z nej odnieslo dve ceny.
red
Archív Red Dot Award
  • Slovenský obalový a knižný dizajn ocenili v prestížnej celosvetovej súťaži Red Dot Award v Berlíne. Trnavské štúdio vizuálnej komunikácie Pergamen si z nej odnieslo dve ceny.

Do súťaže Red Dot Award bolo tento rok prihlásených 8 051 dizajnérskych projektov od tvorcov z 50 krajín sveta. Najlepšie z nich vybrala 24-členná odborná porota a až do 14. januára 2018 budú vystavené v Múzeu komunikácie v Berlíne. Porota udelila Red Dot za vysokú kvalitu dizajnu a kreativitu dvom projektom štúdia z posledného obdobia: za obalový dizajn pre vinárstvo Rariga a knižný dizajn najnovšieho vydania Svätovojtešskej Biblie.

Vinárstvo Rariga

Vinárstvo Rariga je rodinné vinárstvo založené v roku 2003 v Modre, vinárskom meste v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Oceňované rizlingy potvrdzujú, že cieľ vinárstva vyrábať víno v menšom množstve, ale zato kvalitne, má zmysel. Štúdio Pergamen bolo oslovené s plánom inovovať vzhľad vína Rariga tak, aby bol dizajn súčasnejší a viac prepojený s príbehom vinárstva. Na tvorbu etikiet spomína dizajnérka Lívia Lörinczová z Pergamenu: „Vedľajším produktom obrábania vinohradov vinárstva Rariga sú ťažké pevné kamene, z ktorých sa stavajú vinohradnícke domčeky a spevňujúce múriky. Zvolili sme si ich za hlavnú tému dizajnu etikiet, a tak sa nepravidelný múr s ukrytým logom ako pokladom stal dominantou etikiet vinárstva.“

Výrazná čiernobiela kresba na etikete je umocnená reliéfnou tlačou a metalickou fóliou. Dizajn pomohol nielen odlíšiť vinárstvo od početnej konkurencie, ale nesie v sebe aj príbeh namáhavej práce vinárov.

,,Zámerom zmeny etikety bolo vdýchnuť jej pocit z viníc a vyobraziť charakteristické miesto, ktoré je spojené so zrodom hrozna práve z modranských kamenistých chotárov. Dostávame veľa pozitívnych reakcií na našu novú etiketu, ktorá mnohých upútala už z diaľky svojou odlišnosťou. Často si naši zákazníci chytia fľašu vína, obzerajú si ju z blízka a pýtajú sa na príbeh, ktorý je za tým.“ hovorí Igor Rariga.

Foto: Marco Baláž


Foto: Marco Baláž

Svätovojtešská Biblia

Bibliu vydal v roku 2016 Spolok svätého Vojtecha, najväčšie a najstaršie katolícke vydavateľstvo na Slovensku. Rozsiahla 3360-stranová publikácia je výnimočná predovšetkým svojou prehľadnosťou, veľkým typom písma a širokými okrajmi. Keďže ide o rodinný typ Biblie, jej súčasťou je rodinná kronika.

„Harmonické umiestnenie rôznych typov textu (súvislý text, verše, verše v texte atď.) vo formáte umožnil systém variabilných okrajov a tiež využitie nesymetrickej úpravy dvojstrán. Množstvo textových štýlov s jasnou hierarchiou spolu so súradnicami na margách zjednodušuje orientáciu v knihe,“ hovorí Juraj Demovič z Pergamenu.

„Som hrdý na to, že Biblia z produkcie nášho vydavateľstva uspela v celosvetovej konkurencii. Je pre nás potvrdením, že má význam vydávať nielen hodnotné, ale aj pekné knihy,“ povedal riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík. „Biblia vznikla v medzinárodnej spolupráci a získala medzinárodné ocenenie. Okrem Pergamenu, ktorý stojí za dizajnom a typografiou, spolupracovalo na výrobe Biblie české štúdio vizuálnej komunikácie Viva Design či fínska tlačiareň St Michel Print.“

Foto: Marco Baláž

Foto: Marco Baláž

Pergamen je oceňované štúdio vizuálnej komunikácie, ktoré sa zameriava na tvorbu značiek, obalov, dizajn kníh a publikácií. Práce štúdia získali ocenenia na viacerých medzinárodných dizajnérskych súťažiach a boli uverejnené v knihách Packaging Design Book 1, 3, 4, 200 Best Packaging of the World 15/16, 17/18 a ďalších.

Vinárstvo Rariga z Modry sa zaoberá od roku 2003 pestovaním hrozna, jeho spracovaním a výrobou akostných a prívlastkových vín. Hospodári na 3 hektároch vlastných viníc. Ročná produkcia vinárstva dosahuje 35 tisíc fliaš a je určená pre vinotéky, reštaurácie a samozrejme pre milovníkov vína. Vinárstvo sa pýši mnohými zahraničnými oceneniami z Bruselu, Viedne, Madridu či New Yorku. Obrovský úspech prišiel na jar 2017 za ružový Cabernet Sauvignon z medzinárodnej súťaže Mondial du Rosé, odkiaľ si ako jedno z troch slovenských vinárstiev odnieslo zlatú medailu.

Spolok svätého Vojtecha je najstaršie a najväčšie katolícke vydavateľstvo na Slovensku. Založil ho v roku 1870 katolícky kňaz a jazykovedec Andrej Radlinský s cieľom šíriť vzdelanosť, prehlbovať náboženský život a oživovať myšlienku národného povedomia Slovákov. V súčasnosti okrem kvalitnej duchovnej literatúry vydáva liturgické knihy, oficiálne dokumenty Katolíckej cirkvi a Bibliu.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech