Svetoznámy denník uchvátili Košice. Čo sa im najviac páčilo na metropole východu?

  • Francúzsky denník Le Monde očarila naša metropola východu
  • Zaujala ich architektúra aj dobré jedlo či alkohol
  • A nechýba výzva domácim, aby nezabudli naše krásne Košice navštíviť
Kosice_(Slovakia)_-_Main_Street_4
wikipedia
  • Francúzsky denník Le Monde očarila naša metropola východu
  • Zaujala ich architektúra aj dobré jedlo či alkohol
  • A nechýba výzva domácim, aby nezabudli naše krásne Košice navštíviť

Ak si ráno zvykneš preletieť očami alebo v rádiu vypočuť prehľad najdôležitejších správ zo svetových denníkov, titul Le Monde ti určite niečo hovorí. Je veľmi uznávaným francúzskym periodikom, kde pracujú špičky tamojšej žurnalistiky. Nuž a toto mienkotvorné médium zavítalo aj do našej metropoly východu, Košíc, pričom nezabudlo tento zážitok v jednom zo svojich článkov opísať.

Le Monde (pôvodný článok nájdeš priamo TU), v úvode nezabudol spomenúť, že Košice boli v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry. V tomto roku si titul delí dánske mesto Aarhus a Pafos na Cypre. Vďaka tejto možnosti sa mnoho miest za pár mesiacov zmení na nepoznanie, vybuduje sa mnoho noviniek, zlepší kultúrna situácia a život celkovo. Ako tomu bolo v Košiciach?

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: facebook.com

Francúzi v prvom rade vychválili košický monument Dóm sv. Alžbety ako klenot gotickej architektúry a pýchu rakúsko-uhorského cisárstva. Le Monde o dóme tiež hovorí ako o poslednej katolíckej katedrále na východe Európy, pretože za ňou už vstupujeme do sveta pravoslávneho náboženstva. O pestrosti kultúry hovorí aj v spojitosti s divadlom Romathan, ktoré síce nezaujalo chátrajúcou budovou, no ako jediné verejné rómske divadlo v Európe určite stojí za zmienku. Prostredníctvom Kunsthalle/ Haly umenia sa podľa denníka učíme opäť oceniť krásu architektúry sovietskej éry a vďaka jedinečnej inštalácii v bazéne z 50. rokov minulého storočia sa na zozname jedinečných miest Košíc dostala aj táto budova.

Asi je jasné, že si pri návšteve miest nevšímaš len jeho krásu, ale aj tienisté stránky. Nuž a tu nás ale Le Monde vychválil. Množstvo vydareného street artu na zničených fasádach budov. Projekt Open Mural Gallery má dokonca vlastnú mapku, na ktorej všetky unikátne diela od svetovo známych umelcov ľahko nájdeš.

Le Monde tiež priznal, že strednú Európu obísť bez ochutnávky dobrého piva, ktoré je pre tento región typické, by bolo rovnakým hriechom, ako ísť do Talianska a nedať si cestoviny. A tiež im u nás chutilo. Popísali chute Slovenska na rázcestí medzi Poľskom a Transylvániou a poslednou informáciou s cenou leteniek priamo z Paríža do Košíc k nám pozvali všetkých, ktorí sú zvedaví na krásne mesto plné dobrej atmosféry.

A čo nám o svojom meste prezradil Jozef Marko, vedúci Kommunikačného referátu mesta Košice? „Košice v úžasnom roku 2013 obrazne aj doslova povedané omladli. Podľa prieskumov práve mladí ľudia vo vekovej kategórii od 21 do 30 rokov vnímali dianie v rámci EHMK 2013 najpozitívnejšie. To je tá najlepšia správa a najväčší prínos projektu EHMK 2013 pre súčasnosť a najmä budúcnosť Košíc. Mladí ľudia našli vďaka EHMK 2013 v Košiciach veľkú perspektívu a potenciál rozvoja mesta.“ O úspechu hovoria aj samotné čísla: „Košice sú prvou európskou destináciou s titulom Európske hlavné mesto kultúry, ktorá do dvoch rokov prekonala čísla návštevnosti z roku, kedy mala tento titul. Kým v roku 2013 sme zaznamenali v našom meste takmer 310 000 prenocovaní, v roku 2015 sa počet prenocovaní zvýšil na viac ako 337 000. V porovnaní s rokom 2014 ide až 21-percentnárast. Tento rastúci záujem o naše mesto nás veľmi teší.“ A určite pomohol aj Le Monde, ďakujeme!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech