Svoju záľubu premenili na krásny biznis. Starému nábytku vdychujú títo Slováci nový život

  • Čoraz viac Slovákov dnes zisťuje, že nie je všetko o kariére a peniazoch
  • Eva Kyselovičová sa rozhodla risknúť to a skúsiť sa živiť tým, čo ju napĺňa
  • Dnes s manželom vedú úspešnú značku, ktorá vracia starému nábytku štýl
navidieku
Na vidieku
  • Čoraz viac Slovákov dnes zisťuje, že nie je všetko o kariére a peniazoch
  • Eva Kyselovičová sa rozhodla risknúť to a skúsiť sa živiť tým, čo ju napĺňa
  • Dnes s manželom vedú úspešnú značku, ktorá vracia starému nábytku štýl

Dnes žijeme v dobe, keď veci nemajú dlhú trvácnosť. Skrine z nábytkových reťazcov ti len sotva vydržia viac ako 10 rokov. V skutočnosti je dosť pravdepodobné, že ich ešte oveľa skôr nahradíš ďalším lacným kúskom, ktorý má v byte asi tak tretina obyvateľstva. Pritom kedysi sa nábytok vyrábal skutočne poctivo a dôkazom sú kúsky, ktoré prežili celé generácie a ani dnes nemusia patriť na smetisko. Značka Na vidieku práve takéto staré poklady renovuje a vracia im život.

Za značkou stojí Eva Kyselovičová s manželom Vilom, ktorí podľahli čaru starého nábytku a vidieckeho štýlu. Nielen, že sami zveľaďujú svoju vlastnú chalupu a zdobia ju unikátnymi drevenými kúskami, ale staré stoličky, komody či stolíky renovujú a predávajú vo vlastnom kamennom obchode v Bratislave. Nábytok, ktorý by mnohí považovali za nepoužiteľný a škaredý, prerábajú na úžasné vintage kúsky, za ktoré by si kdejaká zahraničná značka vypýtala stovky eur.

Ich biznis nestojí len na starých kúskoch nábytku, ale aj na špeciálnych kriedových farbách značky Annie Sloan, ktorým ho natierajú. Tieto farby dokonca priviezli zo zahraničia na Slovensko a umožňujú tak ďalším kutilom, aby si týmto „zázrakom v plechovke“ sami skrášlili svoj domov. Pre tieto účely tiež píšu blog s tipmi, ako na to, rovnako ako organizujú kreatívne workshopy. Eva totiž absolvovala niekoľko profesionálnych workshopov pod vedením samotnej Annie Sloan v Oxforde a dnes je hotovou špecialistkou na renováciu pomocou týchto farieb.

Zaujímavé je, že Eva nie je vyučená remeselníčka a pôvodne pracovala v úplne inom segmente. Mala našliapnuté na dobrú kariéru v úspešnej firme, no všetko zmenila materská. „Počas mojej materskej sme s  manželom kúpili starú chalupu na Myjavských kopaniciach. Postupne sme ju začali upravovať a ja som sa dostala k svojej novej záľube – maľovaniu nábytku,“ povedala pre Materské centrá. Po materskej sa síce vrátila do práce, dokonca na pozíciu vedúcej oddelenia, no už po pár mesiacoch zistila, že ju to nenapĺňa a rozhodla sa risknúť to so svojou záľubou.

Začalo sa to nekonečným browsovaním na internete, skúšaním rôznych techník, pokusmi a omylmi. Na začiatku si Eva vyberala rôzne, aj lacnejšie, typy nábytku, na ktorých si vycibrila techniky a objavila svoj vlastný štýl. „Postupne som sa pustila do renovácie starého kredenca, pár stoličiek som zachránila spred kontajnera, pár stolov našla na povale… Teraz si už na úpravu vyberám len zachovalé kusy nábytku, ktoré nevyžadujú zdĺhavé čistenie a brúsenie,“ vysvetľuje Eva, ktorej pretavenie tejto záľuby do biznisu prinieslo slobodu a naplnenie.

Na vidieku má už za sebou slušné portfólio zrenovovaných kusov nábytku či doplnkov a život dokázali vdýchnuť napríklad starej vitríne v provensálskom štýle, francúzskej komode či stolíkom a mnohým ďalším. Vďaka špeciálnej technike tiež dokážu premeniť napríklad lacnú plastovú lampu z Ikei na štýlovú lampu v industriálnom štýle s kovovým efektom. Renovujú tiež na zákazku, takže nie je problém vzkriesiť vzácny starý kredenc zdedený po praprababke, ktorý dodá interiréru vintage šmrnc. A pomôžu aj tomu, kto si chce niečo podobné zmajstrovať sám.

O takýto upgradeovaný nábytok je dnes veľký záujem, pretože má dušu a každý jeden kúsok je originál. „U ľudí narastá chuť tvoriť a veľa vecí si chcú urobiť svojpomocne. Je to tiež veľká psychohygiena, čo nám mnohí klienti potvrdzujú. Do budúcna by sme chceli podporiť malé štýlové obchodíky na Slovensku, aby robili to, čo robíme my, aj v iných mestách a rozširovala sa základňa spokojných klientov, ktorí môžu svojpomocne pretvárať svoje domovy,“ povedala pre Startitup Eva.

Táto šikovná Slovenka a jej manžel sú dôkazom, že aj obyčajné hobby sa môže zmeniť na prácu alebo sľubný biznis. Často to len stačí robiť s láskou, poctivo a dobre a zákazníci prídu sami.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK