Takto dopadli zničené bicykle bikesharingu v Bratislave. Ľudia začali kradnúť pedále a ničiť výstuže

  • Po skúsenostiach so zničeným bikesharingom WhiteBikes zrejme mnohí čakali, že “rad” príde aj na nový Slovnaft BAjk
  • Zrejme by však nikoho nenapadlo, že bicykle vydržia vo svojich stojanoch nepoškodené doslova len pár hodín
  • Bikesharing, ktorý bol spustený v Bratislave jeden deň už prilákal vandalov
BAjk_sedadlo_small
Slovnaft Bajk
  • Po skúsenostiach so zničeným bikesharingom WhiteBikes zrejme mnohí čakali, že “rad” príde aj na nový Slovnaft BAjk
  • Zrejme by však nikoho nenapadlo, že bicykle vydržia vo svojich stojanoch nepoškodené doslova len pár hodín
  • Bikesharing, ktorý bol spustený v Bratislave jeden deň už prilákal vandalov

“Uctime si minútou ticha tie bicykle, ktoré niekto vedome zničil. Je nám veľmi ľúto, že sa dejú také nepekné veci, ako vedomé ničenie našich BAjkov. Ľudia neničia bicykle nám, ale hlavne tým, ktorí majú z nich radosť a chcú bikesharing využívať. Preto vás prosíme, aby ste nám posielali podnety, ak budete svedkami niečoho podobného,“ informovala spoločnosť Slovnaft, ktorá bikesharing v Bratislave prevádzkuje.

Vyzeráto to tak, že buď pár jedincov v Bratislave z duše nenávidí bicyklovanie, alebo boli naozaj v núdzi a potreboval nové pedále na svoj starý bicykel. Ako by sa dal inak vysvetliť fakt, že niekto sa v noci vybral do mesta, zrejme s brašňou na náradie, aby postupne polámal prehadzovače, výstuže, odmontoval pedále a iné časti bicyklov.

Novým SlovnaftBajkom zrejme neprospela ani samotná skutočnosť, že boli celkom nové. Nie nadarmo sa hovorí, že najdlhšie človeku v meste vydrží starý a ošarpaný bicykel, ktorý má tie najlepšie časy už za sebou.

“Vieme, že zničených bolo zatiaľ osem kusov vandalmi. No počet môže byť vyšší. Preto ak budete vidieť niekde zničený bicykel, prosíme, kontaktujte naše centrum,“ informoval SlovnaftBajk.

Pod príspevkami ohľadom nového bikesharingu sa začínajú hromadiť komentáre, v ktorých si ľudia novinku pochvaľujú a tešia sa, že hlavné mesto sa malými krôčikmi posúva dopredu. Avšak objavujú sa aj skúsenosti ľudí, ktorí na vlastné oči zažili ako Slováci využijú každú príležitosť privlastniť si niečo cudzie, stačí, aby to nebolo k niečomu na pevno prizvárané alebo zamknuté hrubou reťazou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa mon (@mon_sk),

“Dnes som hlásil pri River Parku nezamknutý Bajk. Čo čert nechcel, išiel okolo pán a bicykel skúsil zo stojana vytiahnuť. Ihneď sa začal tešiť, že má súčiastky zadarmo. Obďaleč som naň zakričal, že ide o krádež. Pán oprel bicykel a tváril sa akoby nič,” popisuje svoj zážitok jeden z používateľov SlovnaftBajku.

Mnohí sa vyjadrili, že v systéme by sa mali uchovávať informácie o ľuďoch, ktorí s daný bicykel požičali, aby sa dalo vypátrať, kto stojí za poškodením. No ukázalo sa, že vandalmi ani zďaleka nie sú tí, ktorí na bicykloch jazdia. “Bicykle sa ničia, keď sú zadokované v staniciach. Zodpovedný, samozrejme, nie je ten, kto si bicykel vyskúšal, ale väčšinou sú to ľudia neprajníci, ktorí bicykle ničia zadokované v stanici. Ide o prototyp vandalizmu,” opisuje situáciu SlovnaftBajk.

Riešenie celej situácie sťažuje aj to, že dokovacie stanice sa prevažne nenachádzajú pod dohľadom kamerového systému. Vandali tak idú po vzore našich najvyšších predstaviteľov. Na čo nie sú dôkazy, ako by sa ani nestalo. V znamení skutok sa nestal, vandali vsádzajú na to, že vandalizmus sa prehliadne a len sa počká, kým odvedie pozornosť iný “škandál.”

K celej situácii sa vyjadril aj starosta Ivo Nesrovnal, ktorý by zrejme mal porozmýšlať nad posilnením hliadok Mestskej Polície. Prosím, zastavme ničenie bikesharingu, veď je to krásny projekt pre všetkých v meste. Stojí za ním práca mnohých ľudí, ktorí sú za ekologickejšiu a lepšiu metropolu. Je to projekt pre moderné mesto 21. storočia, pre Bratislavu plnú tolerantných, vzdelaných a kultúrnych ľudí. Ak budete svedkami ničenia bicyklov alebo staníc bikesharingu, volajte ihneď políciu. Chráňme si svoj bikesharing.”

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech