Tejto Slovenke zmenilo cestovanie život. Teraz žije na striedačku medzi Bali a Bratislavou

  • Dobrodružstvo je skutočne niečo, čoho sa Silvia Púchovská nebojí.
  • Mladá Slovenka, ktorú vždy lákali cudzie krajiny a kultúry, sa po škole zbalila a odišla najprv do Dánska a posledné štyri roky cestuje ako digitálna nomádka.
  • Momentálne si založila vlastnú content marketingovú agentúru Studio Inbound a tiež pilne pracuje na svojom blogu Unboxing traveller, ktorý ti ukáže, ako sa dá pracovať online a cestovať.
collageSILVIA
archív S. Púchovskej
  • Dobrodružstvo je skutočne niečo, čoho sa Silvia Púchovská nebojí.
  • Mladá Slovenka, ktorú vždy lákali cudzie krajiny a kultúry, sa po škole zbalila a odišla najprv do Dánska a posledné štyri roky cestuje ako digitálna nomádka.
  • Momentálne si založila vlastnú content marketingovú agentúru Studio Inbound a tiež pilne pracuje na svojom blogu Unboxing traveller, ktorý ti ukáže, ako sa dá pracovať online a cestovať.

Ahoj, Silvia, ľudia ťa skôr poznajú z tvojho blogu Unboxing traveller. Povedz nám príbeh, ako dievča zo Sniny precestovalo polovicu sveta?

Ahoj Veronika. Ja som sa v Snine narodila, ale od mojich piatich rokov sme sa s rodičmi presťahovali do Bratislavy. V Bratislave som študovala a skončila som Obchodnú fakultu Ekonomickej Univerzity. Počas štúdia som bola dvakrát v New York City na programe Work & Travel. Táto skúsenosť ma presvedčila, že chcem vidieť tento svet.

Ako ti napadlo založiť si blog?

Pred tým, ako som začala aktívne cestovať som žila dlhodobo v Kodani a pracovala som v produktovom marketingu. Dala som výpoveď, aby som strávila tri mesiace v Berlíne, a potom som sedem mesiacov cestovala po Južnej Amerike ako backpacker. V tej dobe mali moji dánski kamaráti rôzne online projekty a mne sa páčila myšlienka zdieľať moju cestu s rodinou a priateľmi a zároveň sa naučiť nové online zručnosti. Tak som založila blog Unboxing Traveller, ktorého hlavná myšlienka pôvodne bola objavovať lokálne produkty a služby. Momentálne sa viac venujem životnému štýlu digitálneho nomádstva, ale na lokálne veci nezabúdam.

silvia-puchovska-7

Žila si v Kodani, mala si stálu prácu. Prečo si sa rozhodla opustiť túto stabilitu a začala si pracovať ako freelancer?

Pôvodne som prišla do Dánska na stáž cez AIESEC. Po roku v Aalborgu som sa presťahovala do Kodane, zaľúbila som sa a hľadala som prácu v marketingu. To mi vyšlo a tri roky som pracovala pre Senneheiser, ale ako roky pribúdali a skončil sa mi vzťah, som si uvedomila, že možno ten život v Kodani nebol pre mňa to pravé orechové. Mala som našetrené peniaze, dohodla som sa na ročnej pauze v kariére a vyrazila som. Počas toho roku sa mi zmenil život a ja som zistila, že s mojimi zručnosťami môžem pracovať nielen sama, ale aj na diaľku.

Nebála si sa?

Toho, že cestujem po Latinskej Amerike alebo toho, že pracujem na voľnej nohe? :) Vhupla som do toho pomerne naivne a s obrovskou motiváciou. Dnes viem, že to bolo dôležité, lebo prvé dva roky podnikania sú veľmi ťažké. Ja som počas toho ešte dosť aktívne cestovala, takže som mala veľa rozptýlení, problémy s internetom, … Všetko je to len o disciplíne a tej správnej rovnováhe a áno, keď mám z niečoho zlý pocit v žalúdku, tak do toho radšej nejdem.

silvia-puchovska-11

Veľa ľudí opúšťa svoje stále zamestnanie a žije ako digitálny nomád. Čo tebe najviac vyhovuje na tomto životnom štýle?

Dôvodom prečo posledné roky žijem ako digitálny nomád je sloboda toho, odkiaľ pracujem. Samozrejme s jednou podmienkou a to je, že musím mať dobré pripojenie na internet. Ja som v srdci cestovateľ, ale okrem toho som začala surfovať, takže ak sa chcem tomuto športu venovať viac ako dva týždne do roka, tak musím žiť aj pri oceáne. Samozrejme, že ma lákalo aj to, že budem mať svoj vlastný projekt, respektíve podnikanie, ktoré ma uživí, takže tá ambícia tam je.

Si sama sebe pánom, čo je veľmi oslobodzujúce. No povedz nám, aké sú najväčšie výzvy, ktorým musíš čeliť?

Na začiatku boli pre mňa najväčšie výzvy finančné, ale aj psychické. Peniaze som mala našetrené, takže som mala rezervu na prvý rok a žila som pomerne nízkonákladovo (aj keď som stále lietala za oceán). Bolo však zvláštne si po rokoch pravidelného príjmu od zamestnávateľa zvyknúť, že príjmy kolíšu. Ďalšia výzva bola taká osobná: Naozaj sa to dá? Mám na to? V tom mi pomohol surf a iní nomádi, ktorých som stretávala. Vo vzduhcu bolo veľa inšpirácie, ale nakoniec je to o tom, že si to človek naozaj odmaká. Ako nomádka mám výzvy viac technického charakteru, a to, aby mi nezlyhala technika, aby som mala kvalitné pripojenie a aby som sa neutrhla z reťaze, keď som na veľmi peknom a zaujímavom mieste :)

Vedela by si si predstaviť žiť takto kočovne celý život?

Viem si predstaviť, že mám dva domy. Jeden v Bratislave a druhý niekde pri oceáne a z týchto domov som schopná pracovať, či riadiť podnikanie. No a popri tom chodím na krátke výlety, ktoré sú brané skôr ako dovolenky.

silvia-puchovska-4

Máš prácu, kde musíš stále prichádzať s novými nápadmi, čo je fakt niekedy náročné. Ako sa ty vysporiadavaš s kreatívnym blokom?

Kreatívny blok je vec, ktorá sa podľa mňa dá trénovať. Ak mi naozaj niečo nejde, nič ma nenapadá alebo nie som spokojná s výsledkom, tak to nechám odležať. Buď sa idem prejsť, zasurfovať, stretnem sa s priateľmi. Včera som napríklad pozerala dve hodiny Simpsonovcov, aby som sa odreagovala :) Potom je však dôležité si opäť sadnúť, sústrediť sa a pokračovať v práci.

Digitálne nomádstvo sa nedá veľmi študovať. Odkiaľ ty čerpáš vedomosti, ktoré ti pomáhajú rozvíjať tvoj biznis?

Ako som spomínala na začiatku, tak som sa do podnikania a aj nomádstva vrhla trochu bezhlavo. Veľa som sa naučila na vlastných chybách, ale aj vďaka komunite nomádov, ktorých stretávam. Posledný rok vyhľadávam miesta a ľudí, ktorí žijú podobne ako ja. Zároveň sledujem viacero zahraničných blogov, odkiaľ čerpám informácie a inšpiráciu.

silvia-puchovska-1

Si veľmi vášnivá surferka. Čo si sa naučila pri surfovaní, čo ti pomáha aj pri tvojom biznise?

Surf je šport, ktorý je veľmi náročný na disciplínu. Myslím, že som sa naučila práve to, ako byť disciplinovaná, keď niečo chcem. Surf je aj o veľkom rešpekte k oceánu, a pri biznise sa to transformuje do toho, že mám rešpekt ku každému, kto podniká. Ľahké to nie je, ale keď chce ísť človek ďalej, tak musí niečo vydržať. Tak je to aj v oceáne.

Akú radu by si dala Silvii štyri roky dozadu, keď sa rozhodla vydať na cesty a žiť ako digitálny nomád?

Moja rada samej sebe by bola, že som mohla byť viac zacielená na jeden projekt a nezačínať ich naraz viacero. Na druhú stranu som bola po “vypustení” z kancelárie tak rozlietaná a kreatívna, že si to neviem ani predstaviť, ako by som to spravila ináč.

silvia-puchovska-13

Máš nejaké sny, ktoré by si si chcela najbližšie mesiace splniť?

Moje sny sa teraz točia najmä okolo práce s klientmi v Studiu Inbound a digitálno-nomádskych workshopov, ktoré momentálne organizujem. Chcem, aby bola moja práca kvalitne spravená a mala som spokojných účastníkov a klientov. No a okrem toho samozrejme nemyslím len prácu. Vidím sa, ako surfujem a sedím na fotke na nejakej opustenej pláži na západnej Jáve. Na zimu sa vrátim opäť na Bali, odkiaľ budem vyrážať na výlety po Indonézii a možno sa konečne pozriem aj do Austrálie.

A nakoniec nám povedz, ktoré je tvoje najobľúbenejšie miesto na svete?

Tak to je ťažká otázka! Ja ich mám totiž viacero. V Bratislave je to Čunovské jazero, v Mexiku je to Puerto Escondido, v El Salvádore Punta Mango a na Bali pláž Bingin.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech