Dokonalé prepojenie dizajnu a Tatranských štítov, ktoré si zamiluješ

  • Triangulácia štvorcového pozemku
  • Netypický pôdorys
  • Komfortné priestory
wo
archinfo.sk
  • Triangulácia štvorcového pozemku
  • Netypický pôdorys
  • Komfortné priestory

Dom postavený na ústrednom motíve átria, okolo ktorého sa na trojuholníkovom pôdoryse odvíja obytný priestor. Hranica interiéru a exteriéru má rôzne formy a intenzitu otvorenosti. Dôležitejší ako samotná architektonická figúra, je kontakt vnútorného obytného prostredia s exteriérom. Buď s ďalším „vonkajším interiérom“ v átriu, alebo s voľným otvoreným priestorom chráneného dvora okolo domu.

Dielo predstavujú autori:

Zákazku sme získali vďaka štúdii, ktorá oslovila investora – asi najmä kvôli tomu, že ho príjemne prekvapil koncept s uzavretým átriom a celková otvorenosť domu. Dom sme navrhovali od štúdie, cez projekt pre stavebné povolenie (v podrobnosti realizačného projektu) až po návrh interiéru, kde boli riešené okrem „klasického“ vstavaného nábytku mnohé atypické prvky.

Pre viac informácii kliknite na Archinfo.sk.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Branislav Rzyman

Spolupráca s investorom bola výborná. Počas projektovania aj realizácie nám prejavoval jednoznačnú dôveru a svojou náročnosťou prispel k mnohým zaujímavým detailom.

Architektúra

Srdcom domu je trojuholníkové átrium, okolo ktorého je radená celá dispozícia. Obytný trakt so šírkou 6m sa vinie okolo átria, následne vo východnom ramene stúpa do druhého nadzemného podlažia. Počas dňa sa vďaka átriu menia v dome scény – ráno je cez átrium presvetlená jedáleň, podvečer pracovňa.

Átrium zabezpečuje efektné priečne priehľady cez priestory domu (kuchyňa – chodba, pracovňa – kuchyňa, pracovňa – obývačka), vždy so živým prvkom farebného stromu v centre pohľadu. Dispozícia je otvorená, ale zároveň diskrétne delená na zóny.

Menší, ale farebne a tvarovo výrazný kultivar javora, “farbí” dom podľa aktuálneho ročného obdobia. Farebnosť zvýrazňuje podsvietenie, ktoré sa premieta na bielu stenu vrchného podlažia a je viditeľné aj z diaľkových pohľadov.

Prítomnosť átria ako „bezpečného exteriéru“ je možné naplno vychutnať otvorením veľkých presklených plôch zo strany jedálne a pracovne. Každá miestnosť v dome má priame prepojenie s exteriérom a adresne priradenú spevnenú plochu. Obývačka so zimnou záhradou, na západnej hrane domu je prepojená s viacerými terasami. Užívateľ má vždy možnosť vyjsť na preslnenú alebo zatienenú stranu. Juhovýchodné nárožie s oblúkovým zasklením (spálňa rodičov) je ustúpené pod presah strechy, čím vzniká intímna terasa ohraničená žalúziami.

Dominantný výhľad na Vysoké Tatry (jedna z požiadaviek klienta) je zabezpečený pootočením severozápadného ramena domu. Pochôdzne plochy na plochej streche sú situované okolo átria, z terasy sa otvára panoramatický výhľad do krajiny.

K objektu patrí aj „záhradný domček“, vedie k nemu väčšia terasová plocha s ďalším dôležitým stromom – exteriérovou obdobou stromu v átriu. Záhradný domček je architektonicky a tvarovo zosúladený s veľkým domom, pôsobí ako odkrojená časť veľkého celku.

Technické riešenie

Stavba je založená na pásových základoch. Nosný systém je vysadený na okraj traktu vinúceho sa okolo átria – tvoria ho nosné murované a železobetónové steny. Monolitický strop pokrývajú vrstvy extenzívnej zelenej strechy. Na poschodí sú murované obvodové steny zastrešené drevenou konštrukciou pultovej strechy. Ako strešná krytina je použitý titánzinok. Tento materiál sa objavuje aj na fasáde orientovanej do ulice. Okná sú drevohliníkové.

Vykurovanie zabezpečujú tepelné čerpadlá typu zem-voda s výstupom do vykurovania (podlaha) a chladenia (strop).

Zdroj: Archinfo.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech