Tento dom predstavuje dostupný variant nevšedného bývania. Okamžite ti padne do oka

  • V 70. rokoch tento typ stavieb naučil "Čechoslovákov", čo je to vlastne montovaná drevostavba
  • So všetkými plusmi i mínusmi, ktoré praktická realizácia i ich používanie priniesli
  • Ako to dopadne, keď sa na to dnes pozrie slušný architekt?
da
archinfo.sk
  • V 70. rokoch tento typ stavieb naučil "Čechoslovákov", čo je to vlastne montovaná drevostavba
  • So všetkými plusmi i mínusmi, ktoré praktická realizácia i ich používanie priniesli
  • Ako to dopadne, keď sa na to dnes pozrie slušný architekt?

Drevostavby typu „Okál“ patrili k neveľkému počtu dostupných typových domov. Montované drevostavby nemeckej spoločnosti Otto Kreinbaum (OKAL) vyrábal v licencii národný podnik Rudné bane Jeseník. Domy ľudovo označované ako Okál predstavovali relatívne dostupný variant bývania. Boli to drevostavby s kostrou z drevených trámov, opláštených z exteriéru azbestocementovými doskami a z interiéru drevotrieskou. Priestor medzi nimi vypĺňala tepelná izolácia.

Pražský Okál má dve nadzemné podlažia a suterén. V dome sú dva byty. Jeden zaberá prízemie a druhý horné podlažie. Architekti sa pri rekonštrukcii sústredili na poschodie a exteriér domu.

Vzhľadom na obmedzený rozpočet nedošlo pri rekonštrukcii k žiadnym podstatným stavebným zmenám. Hlavným mottom návrhu sa preto stalo zjednotenie nesúrodého architektonického výrazu stavby. Tento koncept bol aplikovaný v interiéri aj v exteriéri.

Viac podobných článkov nájdeš Archinfo.sk

Dom má novú strechu aj strešnú krytinu. Pôvodné škridle nahradil falcovaný plech. Svetlú farbu majú tiež odkvapy, minerálnou vatou nanovo zateplená fasáda domu, aj múry dvojgaráže a plotu. Farebne zjednotený  exteriér pomáha zblížiť pôvodne rurálny charakter domu s mestským okolím. Dom je izolovaný minerálnou vlnou pre zabezpečenie dnešných tepelných požiadaviek.

Interiér po rekonštrukcii presvetľujú vikiere smerujúce do záhrady. Priestor bol rozdelený na dennú a nočnú časť. Otvorený obývací priestor je situovaný medzi kuchyňu a domáce kino, ktoré vzájomne prepája veľká jedáleň. Nočná časť pozostáva zo spálne a šatníka. Obe časti sú prepojené chodbou, ktorá vedie do kúpeľne. Architekti zväčšili chodbu o priestor, ktorý ubrali hygiene. Prízemie a suterén zostali bez zásahov do dispozície.

Steny a stropy interiéru sú obložené borovicovou preglejkou, ktorá zdôrazňuje drevenú konštrukciu domu. S tým korešpondujú aj drevené podlahy a nábytok opäť z borovicovej preglejky.

V miestnostiach s väčšími požiadavkami na údržbu, ako je kuchyňa a kúpeľňa, sú sadrokartónové steny ošetrené vodeodolným náterom a na podlahách je položené PVC. Nábytok je zhotovený z lakovaných MDF dosiek, prípadne z lamina. Každá z obslužných  miestností má priradenú výraznú farbu.

Rekonštrukcia domu okrem nesporného estetického prínosu zlepšila kvalitu a komfort bývania. Otvorenie dispozície dennej zóny, či dodatočné zateplenie priblížili bývanie súčasným požiadavkam.

zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK