Tieto slovenské miesta si zahrali vo filmoch, ktoré pozná celý svet

  • Slovenská príroda, naše hrady a scenérie sú široko ďaleko známe svojou krásou
  • Niet divu, že filmári z celého sveta, a dokonca aj Hollywoodu, si ich volia za dejiská filmov
  • Toto je 10 miest na Slovensku, ktoré ako filmový fanúšik určite musíš navštíviť
BeFunky-collage (5)
Instagram.com/ansharfineart, dianhrozek, blog.screenweek.it
  • Slovenská príroda, naše hrady a scenérie sú široko ďaleko známe svojou krásou
  • Niet divu, že filmári z celého sveta, a dokonca aj Hollywoodu, si ich volia za dejiská filmov
  • Toto je 10 miest na Slovensku, ktoré ako filmový fanúšik určite musíš navštíviť

Spišský hrad

Slovensko je krajinou hradov a zámkov, preto niet divu, že práve tie sú vo filmovej sfére najviac vyhľadávané. Práve Spišský hrad je jedným z našich najväčších zrúcaninových klenotov a zároveň jedným z top filmárskych miest, preto ak si ho ešte nenavštívil, určite si naplánuj výlet. Natáčali sa tu najmä veľkofilmy fantasy žánru, ako Dračie srdce s Dennisom Quaidom v hlavnej role, Kull dobyvateľ s Kevinom Sorbom a Tiou Carrere, či výpravný film z obdobia pádu Rímskej ríše Posledná légia, v ktorom si zahrali aj Colin Firth či Ben Kingsley.

Devín

Je dosť pravdepodobné, že toto filmové miesto si už navštívil a ani si o tom nevedel. Na známom Devíne sa totiž rovnako točili scény klasiky Kull dobyvateľ, pričom ďalšie scény zahŕňajúce vodu sa natáčali len o kúsok ďalej na Dunaji. Devín rovnako zapadol aj do scén už spomenutého filmu Dračie srdce, ktorý ťa ako malé dieťa určite uchvátil. Dnes už tu žiaľ žiadne draky nenájdeš, no pod hradom môžeš vídať aspoň somárika, kozy aj psy.

Čachtický hrad

Ďalší z našich vzácnych hradov preslávila legenda o grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá sa kúpala v krvi mladých dievčat. Neprekvapí preto, že na zrúcanine sa točili scény Jakubiskovho filmu Bathory, ktorý vznikol v roku 2008. Už predtým sa však hrad objavil v starom česko-slovenskom filme Tajomný hrad v Karpatoch. Rovnako opäť zaujal tvorcov filmu Dračie srdce. V súvislosti s Čachtickým hradom tiež koluje príhoda o podvodnom filmovom štábe, ktorý tu pred viac ako 50 rokmi natáčal film. Ten však nikdy nemali v úmysle natočiť a len využívali miestnych.

Oravský hrad

Táto pamiatka, týčiaca sa na skale nad Oravským Podzámkom, rozhodne patrí k našim top hradom a logicky aj najobľúbenejším filmovým lokáciám. Točili sa tu scény druhého pokračovania Dračieho srdca II, v ktorom si zahrala aj naša slovenská herečka Karin Haydu. Ešte zaujímavejšia je však spojitosť so skutočnou filmovou klasikou – slávnym hororom Upír z Nosferatu z roku 1922, inšpirovanom knižnou predlohou Brama Stokera. Spomeňme tiež rozprávky Kráľ Drozdia Brada, Princezná a žobrák či najnovšiu rozprávku Láska na vlásku z roku 2014.

Bojnický zámok

Stredoveký Bojnický zámok je zas naším najromantickejším, vďaka čomu je pravidelne dejiskom svadieb. No nezaostáva ani vo filmoch. Z tých najznámejších sa tu natáčala napríklad česká čierno-biela klasika Šialene smutná princezná s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom v hlavnej role. Tou najväčšou peckou je však známa talianska rozprávka Fantaghiro. Bojnický zámok pre svoje scény využili aj filmári historického snímku Svet bez konca podľa knižnej predlohy autora Kena Folletta. Točil sa tu tiež seriál pre deti z 80. rokov s názvom Safari.

Hrad Červený Kameň

Zrúcanina neďaleko Bratislavy je ako rozsiahla historická pevnosť významná sama o sebe, konajú sa tu prehliadky dravcov či rytierskych súbojov, no najmä filmové spojitosti jej dodávajú na zaujímavosti. Podobne ako Bojnický zámok ho objavili autori filmu Fantaghiro, rovnako ako autori snímku Kull dobyvateľ s filmovým Herkulesom v hlavnej úlohe. Spája sa však tiež s akčným filmom Adrenalín: prebehni smrť, v ktorom si zahral Christopher Lambert, či so slovenským filmom Cinka Panna, ktorý však kritikmi nie je dobre hodnotený.

Na nádvorí dnešného hradu Červený Kameň stál už v polovici 13. storočia kamenný hrad, ktorý bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov, tiahnúcej sa od Bratislavy až po Žilinu. Tento pôvodný hrad zanikol v prvej polovici 16. storočia, keď jeho vtedajší majitelia, augsburskí podnikatelia Fuggerovci, vybudovali v rokoch 1535 – 1557 po jeho obvode novú pevnosť s ústredným štvorcovým dvorom a štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi skladovacími pivničnými priestormi. Základom pevnosti bolo pôvodne iba juhozápadné obytné krídlo, v ktorého suteréne boli rozsiahle skladovacie priestory. Štyri nízke a široké bašty postavené na obranu pevnosti, boli prispôsobené vyspelej delostreleckej obrane systémom kazemát a strelných komôr s dômyselným riešením vetrania a odsávania dymu po výstreloch. ・・・ #praveslovenske od 📷 @spido83

Príspevok, ktorý zdieľa PraveSlovenske.sk (@praveslovenske),

Vysoké Tatry

Popri hradoch netreba zabúdať ani na našu prírodu. Tá tatranská vedie v popularite medzi filmármi a nejde pritom len o dokumenty, ktorých sa tu natáčalo nespočet. Odohráva sa tu aj známy český film Anděl na horách, v ktorom sa objavili aj Hrebienok, Lomničák, Popradské pleso či niektoré tatranské hotely. Ďalej sú to napríklad snímky Major Zeman či Orlie pierko a zavítali sem aj autori historického seriálu Marco Polo, v ktorom si však Slovensko zahralo Mongolsko. Zoznamu kraľuje film Eragon, v ktorom sa objavili zábery Tatier, ale aj Slovenského raja.

Háj

Táto lokalita je jedna z tých najmenej známych, no spája sa s jednou veľkou zaujímavosťou. Obec sa nachádza kúsok od Košíc a na prvý pohľad ničím nevyčnieva. Ak však dobre pohľadáš, nájdeš tu obrovskú 15-metrovú sochu anjela. O čo ide? Je to rekvizita z filmu Za nepriateľskou líniou s Owenom Wilsonom v hlavnej roli, ktorú tvorcovia darovali obci za to, že im poskytla priestor na miestnom futbalovom štadióne. Keďže ide o rekvizitu, nie je zo skutočného kameňa, ale z plastu. Anjel je na pohľad poškodený strelami a má odlomené krídlo.

Bratislava

Nesmieme zabudnúť ani na naše hlavné mesto, ktoré zažiarilo v niekoľkých filmových trhákoch. Najnovšie to bol film Červená volavka, v ktorom si zahrala Jennifer Lawrence či Jeremy Irons. Film sa okrem iného natáčal na petržalskom sídlisku, v Istropolise aj v okolí Slovenského rozhlasu. V Bratislave točili aj film Mierotvorca s Nicol Kidman a Georgeom Clooneym. Naše hlavné mesto sa tu premenilo na Sarajevo, Viedeň aj New York. Spomeňme tiež Povstanie, český Wilsonov či Dračie srdce, ktorého scény natáčali v okolí mesta aj v štúdiách na Kolibe.

Ak miluješ filmy, máš o výletný program na toto leto postarané. Skús sám odhaliť, v ktorých konkrétnych scénach sa slovenské pamiatky a scenérie objavujú.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá