Títo stredoškoláci si zaslúžia pozornosť. So svojím robotom budú Slovensko reprezentovať v Mexiku

  • Školské olympiády už dávno nie sú len o matematike či cudzích jazykoch
  • Na rad prichádzajú nové odvetvia a jedným z nich je aj robotika, ktorej sa venuje stále viac nadšencov
  • Päť mladých stredoškolákov nás dokonca odchádza reprezentovať za oceán
alex-knight-199368-unsplash
Unsplash
  • Školské olympiády už dávno nie sú len o matematike či cudzích jazykoch
  • Na rad prichádzajú nové odvetvia a jedným z nich je aj robotika, ktorej sa venuje stále viac nadšencov
  • Päť mladých stredoškolákov nás dokonca odchádza reprezentovať za oceán

Spomínaš si ešte, čo si robil so svojim voľným časom, keď si mal 15 rokov? Alebo čo robíš teraz? Bolo to potulovanie sa vonku s kamošmi? Knihy? Seriály? Hudba? Nuž, stredoškoláci zo Žiaru nad Hronom, Bratislavy a Liptovského Mikuláša, ktorí budú Slovensko už budúci mesiac reprezentovať v ďalekom Mexiku, sa zamilovali do robotov. Toho svojho nazvali Aurel.

Robot, ktorého vo svojom voľnom čase vytvorila pätica šikovných žiakov zabojuje o víťazstvo v súťaži First Global s tohtoročnou témou Výroba energie z obnoviteľných zdrojov. Tak ako Martin, Adam, Tomáš, Oliver a Viliam, tak aj ďalší súťažiaci zo 150 krajín sveta bude chcieť očariť porotu a čo najrýchlejšie splniť podmienky súťaží (ich „cieľom je upozorniť na dopady využívania rôznych foriem výroby elektrickej energie od veternej, cez solárnu až po konvenčné metódy“) vďaka premyslenej stavbe, dizajnu a programovaniu robota.

Naši reprezentanti v odbore nie sú žiadnymi začiatočníkmi. Zúčastnili sa niekoľkých národných a medzinárodných robotických súťaži akou je napríklad FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Lego League a minulý rok niektorí z nich reprezentovali Slovensko vo Washingtone s podporou slovenského veľvyslanca v USA. A ako vlastne vyzerá Aurel?

Ambície našich reprezentantov sú naozaj vysoké a zatiaľ čo prostredníctvom tejto súťaže sa ešte vo svete robotiky len „hrajú“, v budúcnosti sa novým technológiám chcú venovať naplno. V ich hľadáčiku sú jazyky programátorov, quadrocoptery, OpenSource riešenia, Smart Home alebo aeronautika.

Mladí nadšenci robotiky hľadaj na svoju cestu podporu. „Tým, že mladým ukážeme, že pokiaľ sa naučia ako komunikovať, spolupracovať a spoločne hľadať riešenia s využitím nástrojov vedy a strojárstva na riešenie najväčších svetových výziev – vody, energie, medicíny, jedla a vzdelania – naučia sa tým zároveň ako spolu pracovať, dôverovať si a stať sa súčasťou skutočne globálnej komunity,“ píše sa na webe First Global. Na letenky a ubytovanie v ďalekom Mexico City môžeš chalanom prispieť TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK