Toľkoto si denne minul v obchodoch minulý rok

  • Spotreba domácností je dôležitým pilierom slovenskej ekonomiky
  • Vlani sme v obchodoch nechali celkom 21 miliárd eur
  • Každé druhé euro sme minuli v hlavnom meste
shopping-2615482_1920
pixabay.com
  • Spotreba domácností je dôležitým pilierom slovenskej ekonomiky
  • Vlani sme v obchodoch nechali celkom 21 miliárd eur
  • Každé druhé euro sme minuli v hlavnom meste

Podľa najnovších štatistík slovenská ekonomika mierne stráca na svojej stabilite a podľa posledných výsledkov rebríčku Allianz Euro Monitor, ktorý monitoruje makroekonomiky EÚ, sme sa medziročne prepadli o 7 miest na 16. priečku medzi členskými štátmi EÚ (celý článok si prečítaš TU). Nezamestnanosť však stále klesá a mzdy pomaly rastú, čo sa odrazilo na kúpyschopnosti obyvateľov Slovenska. V porovnaní s rokom 2016 sa tržby našich maloobchodníkov zvýšili o 8,4 %.

Analytický tím Poštovej banky podľa Štatistického úradu SR prichádza so zaujímavými výsledkami spotrebiteľského správania na Slovensku. Vyplýva z neho, že každý jeden Slovák, bez ohľadu na to či ide o dieťa alebo dôchodcu, vlani v obchodoch každý deň minul zhruba 11 eur. 5 eur putovalo supermarketom alebo hypermarketom, dve eurá sme minuli na oblečenie, kozmetiku alebo lieky a jedno euro sme každý deň nechali na pumpách, v predajniach s nábytkom a elektronikou a e-shopoch.

V jednotlivých regiónoch sú rozdiely malé, ale viditeľné, podstatne však vedie Bratislavský kraj. Okrem toho, že je tu viac obyvateľov, mnohí sem dochádzajú za prácou, prispeli tiež turisti a nákupy obyvateľov prichádzajúcich z iných častí Slovenska. V predajniach nášho hlavného mesta sme minuli až vyše 10 mld. EUR, čo predstavuje až takmer polovicu z celoslovenských tržieb.

Inak povedané, takmer každé druhé euro skončilo v obchodoch v bratislavskom regióne. Analytici Poštovej banky ale pripomínajú, že pri štatistikách tržieb nemôžeme vylúčiť ani prípady, kedy centrála obchodov má sídlo v Bratislave a tržby jej filiálok z iných kútov Slovenska sa zarátajú do Bratislavského kraja. V ktorom kúte Slovenska míňaš najviac ty?

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech