TOP 10 najlepších miest na život: Jednoznačne vedie Európa, no polepšila si aj Bratislava

  • Agentúra Mercer pravidelne publikuje rebríček, ktorý hodnotí kvalitu života vo svetových metropolách
  • Nedávne výsledky označujú za najlepšie miesto pre život našu susednú Viedeň
  • Bratislava si polepšila o tri priečky a je na 80. mieste
joss-woodhead-194769-unsplash
Unsplash
  • Agentúra Mercer pravidelne publikuje rebríček, ktorý hodnotí kvalitu života vo svetových metropolách
  • Nedávne výsledky označujú za najlepšie miesto pre život našu susednú Viedeň
  • Bratislava si polepšila o tri priečky a je na 80. mieste

Aj tento rok priniesla agentúra Merker rebríček TOP miest na život po celom svete. Už 9-krát sa stala jednotkou naša susedná Viedeň a prvým miestam bezkonkurenčne vládne Európa, ktorá má v TOP 10 celkom osem zástupcov. Bratislava si oproti minulému roku polepšila a v súčasnosti sa nachádza na 80. priečke. Viedeň zvíťazila vďaka vysokému ratingu v hodnotených kategóriách, medzi ktoré patrila napríklad kvalita dopravy, úroveň zdravotnej starostlivosti, kriminalita alebo politická stabilita.

Keďže v najlepšej desiatke sa za Viedňou umiestnili Zürich, Mníchov, Düsseldorf, Frankfurt, Ženeva, Kodaň a Bazilej, je jasné, že Európa je jednoznačne zaujímavým miestom na život. V Ázii je mestom, ktoré sa sa nachádza v rebríčku najvyššie Singapur, za región Stredného východu a Afriky vedie Dubaj, v Oceánii je to novozélandský Auckland, Južnej Amerike Montevideo a v Severnej Amerike kanadský Vancouver.

Podľa analytikov sú európske mestá na špičke najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín a za posledných 20 rokov si polepšila najmä východná časť kontinentu. Martine Ferlandová, prezidentka spoločnosti Mercer pre oblasť Európy a Tichomorie povedala: „Hnacími faktormi je zlepšenie verejných služieb, doprava a osobná bezpečnosť, rovnako tak aj lepšia dostupnosť rekreačných zariadení a spotrebných tovarov.

Vďaka rastu životnej úrovne, konkurencieschopného trhu práce a dostupnosti talentov začalo mnoho z týchto miest priťahovať nadnárodné spoločnosti.“ Najviac sa za posledné dve dekády darilo mestu Sarajevo, ktorého životná úroveň sa zvýšila o 21,5%, hneď za ním je sa nachádza naša Bratislava s nárastom o 19,1% a Belehrad s 18,3%.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: mobilityexchange.mercer.com

Tak ako si hlavné mesto Rakúska drží svoj post už dlhodobo, tak je to aj pri poslednej priečke. Už desať sezón si ju vyslúžilo hlavné mesto Iraku, Bagdad. Tesne nad ním je napríklad Bangui v Stredoafrickej republike alebo sýrsky Damask.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK