TOP 5 prevádzok s hummusom, ktoré do Bratislavy prinášajú kvalitný závan orientu

  • Hovorí sa, že hummus by sme nemali jesť len kvôli jeho vysokej výživovej hodnote, ale aj kvôli tomu, že samotný akt jeho konzumácie má človeku pomôcť byť šťastným
  • Asi na tom niečo bude, keďže ešte pred pár rokmi sme mohli o tejto pochúťke len snívať a dnes ju už v Bratislave nájdeme v dokonalej podobe
  • My sme vybrali pár prevádzok, v ktorých porcie hummusu, falafelu či couscusu stoja za to
pufff
hummusbar
  • Hovorí sa, že hummus by sme nemali jesť len kvôli jeho vysokej výživovej hodnote, ale aj kvôli tomu, že samotný akt jeho konzumácie má človeku pomôcť byť šťastným
  • Asi na tom niečo bude, keďže ešte pred pár rokmi sme mohli o tejto pochúťke len snívať a dnes ju už v Bratislave nájdeme v dokonalej podobe
  • My sme vybrali pár prevádzok, v ktorých porcie hummusu, falafelu či couscusu stoja za to

Hummus and Couscous Bar

Ur­čite si už po­čul o pr­vom hum­mus bare na Slo­ven­sku s náz­vom Hum­mus and Cous­cous Bar. Stojí za ním Alan, kto­rému sa vďaka jeho vlast­nej re­cep­túre po­da­rilo do­byť hlavné mesto špecialitami z Blízkeho východu.

Bra­ti­slav­ský Hum­mus bar je uni­kátom aj vďaka jeho špe­ci­fic­kému ser­ví­ro­va­niu. Skladba por­cie spo­číva v hum­muse, ktorý je na­tretý do strán ta­niera, na stred ide veľká por­cia, buď mä­si­tej, alebo bez­mä­si­tej prí­lohy a na vrch sa vkladá bo­hatá ob­loha z čerstvej a za­vá­ra­nej ze­le­niny, ktorú si navolíš podľa vlastnej chuti. Svoju “naz­do­benú” por­ciu tu zväčša do­sta­neš veľmi rýchlo, a to do­slova. Do 1 mi­núty ti per­so­nál pri­praví čerstvý hum­mus, ktorý sa takto pri­pra­vuje po­čas ce­lého dňa.

V Hummus and Couscous Bar pečú aj vlastný blízkovýchodný chlieb saj. K hummus tanieru si ho tu môžete kúpiť čerstvý a horúci a výsledná dobrosť toho celého je dosť náročná na vystihnutie obyčajnými slovami.

Hummusbar Slovakia

Hummusbar v Panorama City predstavuje prvú prevádzku slávneho maďarského reťazca. Ako píše úspešný slovenský foodbloger s prezývkou Čoje,„nejde síce o žiadne útulné bistierko v židovskom Erzsébétvárosi, v ktorom obsluhujú mladí pankáči a dýcha to tu atmosférou, ale jedlo je tu rovnako skvelé.“

Samotný koncept Hummusbaru začínal v malom – prvú reštauráciu otvorili v roku 2005 v krásnej oblasti Budapešti – na ulici Kertész. Bolo to malinké a tiché miesto, kde hosťom ponúkali iba hummus, falafel a zopár šalátov. Dnes už majú veľa prevádzok roztrúsených po celej Budapešti a v apríli 2018 k nim pribudla prvá reštaurácia v Bratislave. Nájdeš tu  autentický hummus v tých najrozličnejších variáciách. V ponuke sú však aj plnené sendviče z pita chleba, ktorý si sami pečú.

TEL AVIV BISTRO

Desiatky národných kuchýň v jednej – tak by sa dala charakterizovať jednou vetou Izraelská kuchyňa. Ak je totiž Izrael mozaikou prisťahovalcov zo všetkých kútov sveta, tak je jeho kuchyňa aj prehliadkou chutí a jedinečným mixom východu a západu.

To napokon potvrdzuje aj prevádzka TEL AVIV BISTRO . Toto bistro sa nachádza v Trchu, v petržalských Slnečniciach. Tunajší hummus na prvý pohľad vyzerá drsnejšie a zmixovaný je poriadne nahrubo.

Chuť však určite prekvapí, nakoľko je pomerne jemná. O nič viac nezaostáva ani samotný falafel, ktorý je naopak výrazný, avšak stále tak „akurát“.

Foodstock

Burgery a ramen sú out, nastupuje levantská kuchyňa. Alebo pre menej znalých, kuchyňa Blízkeho východu. Aspoň to si možno prečítať v zahraničných článkoch o trendoch v gastronómii na tento rok. Medzi jej najznámejšie jedlá patria práve falafel a hummus, ktoré možno ochutnať v bratislavskom Foodstocku.

Okrem gyoziek sú práve vyprážané cícerové guličky – falafel za 6,90 eura veľkým hitom. Mohli by sme povedať, že sa dajú porovnať aj s tými pravými z Izraela, kde je toto jedlo veľmi obľúbeným fast foodom. Vyskúšať tu môžeš aj tri druhy hummusu – s červenou repou, kari a wasabi. Vegetariánsky stánok Foodstock od tvorcov jednej z najúspešnejších slovenských reštaurácií FOU ZOO má už nejaký čas otvorenú aj svoju kamennú prevádzku na Klobúčnickej ulici v Starej tržnici.

Kuskus Fast Food

Hummus už zďaleka nie je len pre bradáčov na bicykloch. A za túto sýtu pochúťku nemusíš minúť hneď niekoľko gastrolístkov. Pokojne ti vystačí len jeden, ak dáš šancu prevádzke Kuskus Fast Food na Námestí SNP. Samotný hummus tu dostaneš za tri a pol eura, pričom tvoja porcia nebude obsahovať žiadne pre niekoho zbytočné „vylepšováky.“

Ak sa nachádzaš blízko tohto fast foodu, nemusíš sa báť vypýtať si tanier poctivého hummusu. Len netreba očakávať najlepší hummus na svete, skôr štandard, ktorý vie človeka potešiť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech