Toto je nová podoba Námestia slobody. Prekvapí črtami 80. rokov v modernom štýle

  • Časť Bratislavčanov ho ani dnes nenazve inak ako „Gottko“. Námestie, ktoré už dlhé roky rozhorčuje miestnych, ale aj turistov. Aj keď možno turisti sú skôr udivení, ako rozhorčení. Nie však na dlho...
co1
facebook.com/IvoNesrovnalpreBratislavu/archinfo.sk
  • Časť Bratislavčanov ho ani dnes nenazve inak ako „Gottko“. Námestie, ktoré už dlhé roky rozhorčuje miestnych, ale aj turistov. Aj keď možno turisti sú skôr udivení, ako rozhorčení. Nie však na dlho...

Námestie začalo chátrať po roku 1989. Keď o dva roky neskôr odstránili gigantickú sochu, na námestí zastal čas. Mesto istý čas hľadalo investora a hovorilo sa o predaji námestia a vybudovaní podzemných garáží, o pamätníku tzv. nežnej revolúcie, ale aj o odstránení fontány Družba. V roku 2007 ju napokon odstavili pre havarijný stav. Odvtedy sa hovorí o finančne príliš náročnej oprave.

Život ohrozujúce rozpadnuté kachličky, nefungujúca fontána a nefunkčné sedenie. Človeku sa ani nechce veriť, že v hlavnom meste Slovenska môžeme ešte stále natrafiť na takýto skvost. O pár kilometrov ďalej ideme pritom budovať novú obytnú zónu, priam ako z futuristického magazínu.

Našťastie, veci sa majú už čoskoro zmeniť k lepšiemu. Začiatkom septembra bola totiž vypísaná architektonická súťaž o ten najlepší návrh prestavby Námestia slobody. Dnes už poznáme jej víťaza, je ním návrh autorov: Matúša Antolíka, Miroslavy Daňovej, Peter Lényiovej, Mariána Luckého, Michala Marcinova, Andreja Moráveka, Kataríny Stanislavovej.

Ich projekt nenásilným, no účinným spôsobom zhodnocuje námestie ako živý verejný priestor stavajúc na jeho architektonickej podobe z 80. rokov. Práve tento faktor porota ocenila za najlepší.

„Základná priestorová filozofia a koncepcia námestia sú v poriadku už dnes. Neschopnosť postarať sa o zabezpečenie toho, aby bolo námestie v dobrom technickom stave, nemôže byť zástupným dôvodom pre to, aby vznikla nová, diametrálne odlišná koncepcia,hovoria autori projektu.

„Našou úlohou je nazrieť hlbšie ako do prvoplánovej roviny rozbitej dlažby, obitého obkladu a zlej povrchovej úpravy mobiliáru. Námestie je už dnes krásne, má svojich návštevníkov, ktorí ho majú radi presne pre to, čím je. Predstavme si, ako by vyzeralo, keby bolo v technicky dobrom stave. Čo je teraz na ňom dobré, čo by dobré mohlo byť, čo je nevyhovujúce a čo treba zrušiť? Nerobme žiadne hrubé čiary, žiadne prehnané zmeny status quo. Namiesto toho sa radšej pokúsme o pochopenie, usmernenie, mierne redefinovanie a doplnenie. Kontinuita, kultivácia a adjustáž je viac, ako nahrádzanie a bombastická zmena,“ komentujú projekt jeho tvorcovia.

Hlavné mesto vo svojom rozpočte vyčlenilo 120-tisíc eur na prvú fázu revitalizácie, ktorá pozostávala z úpravy zelene a prípravných prác zameraných na čistotu a bezpečnosť. Ďalších 500-tisíc eur sa ešte pred začiatkom projektu zaviazal dať na obnovu verejného priestoru developer.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá