Toto slovenské mesto už čoskoro prepojí bikesharing s krásnym Ostrihomom

  • Štúrovo a maďarský Ostrihom budú prepojené vďaka bicyklom
  • K dispozícii budú aj elektrické bicykle a celoročné zapožičanie
madd
facebook.com/IEsztergom/facebook.com/mars.zano
  • Štúrovo a maďarský Ostrihom budú prepojené vďaka bicyklom
  • K dispozícii budú aj elektrické bicykle a celoročné zapožičanie

Vďaka spolupráci Štúrova a mesta Ostrihom sa črtá veľmi zaujímavý cezhraničný projekt. Ide o zavedenie moderného bikesharingu nielen pre miestnych, ale aj pre turistov.

Ľudia si tak jednoducho budú môcť požičať bicykle v Štúrove a prepraviť sa na nich do Ostrihomu, kde je možné ich odparkovať. Rovnakú možnosť budú mať Ostrihomčania, ktorí môžu odparkovať bicykel v Štúrove.

V rámci projektu pribudne 14 nových stojanových staníc pre bicykle, šesť z nich v Štúrove a osem v Ostrihome. Záujemcovia budú mať k dispozícii 105 nových bicyklov vrátane 45 bicyklov s elektrickým pomocným pohonom. K dispozícii bude aj GPS systém, vďaka ktorému budú mať dispečeri vždy prehľad o polohe bicyklov.

Celoročné zapožičanie

„Táto nová služba bude slúžiť predovšetkým miestnym obyvateľom (pracujúci, žiaci), ktorí pravidelne prechádzajú cez hranice,“ píše sa o projekte na stránke mesta.

Bicykle majú taktiež spojiť obyvateľov žijúcich na oboch stranách hranice a turistov prichádzajúcich do Štúrova a Ostrihomu. Bicykel si záujemcovia budú mať možnosť prenajať aj dlhodobo – mesto uvažuje nad sumou okolo 40 či 50 eur ročne. Ekologickú dopravu však budú môcť samozrejme využívať aj turisti.

Nové bicykle po zavŕšení projektu nájdete na štúrovskej autobusovej a vlakovej stanici, v centre mesta aj pri poliklinike. Okrem staníc a bicyklov z eurofondov zaplatia obslužnú infraštruktúru.

Mestá vypracovali spoločný projekt, na ktorý získali finančné prostriedky z programu cezhraničnej spolupráce. Z celkových nákladov vyše 900-tisíc eur tvorí dotácia z eurofondov 883 500 eur. Cezhraničný bikesharing by mal začať fungovať do konca tohto roka.

zdroj: sturovo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK