Traja chalani založili portál, ktorý pomáha študentom nájsť si uplatnenie na Slovensku

  • Kamaráti Jozef, Martin a Tomáš sa dali dokopy, aby spolu rozbehli výnimočný projekt
  • Hlavným podnetom bol prieskum, ktorý poukázal na neschopnosť mladých ľudí nájsť si prácu bez predošlých skúseností
  • Služba zároveň slúži aj firmám, ktoré hľadajú nových stážistov
praxuj-horz
praxuj.sk
  • Kamaráti Jozef, Martin a Tomáš sa dali dokopy, aby spolu rozbehli výnimočný projekt
  • Hlavným podnetom bol prieskum, ktorý poukázal na neschopnosť mladých ľudí nájsť si prácu bez predošlých skúseností
  • Služba zároveň slúži aj firmám, ktoré hľadajú nových stážistov

Tento rok ste založili internetovú službu, ktorá pomáha mladým ľuďom získať stáž na Slovensku. S akým zámerom ste štartovali tento projekt?

Odchod mladých a schopných ľudí zo Slovenska vnímame ako veľký problém. Je to obrovský potenciál, ktorý naša krajina stráca. Naším projektom chceme udržať aspoň časť z nich doma a pomôcť im nájsť uplatnenie skôr, ako by ho odišli hľadať za hranice.

Kedy a ako sa zrodil nápad vytvoriť tento portál? Čo bol prvotný podnet, ktorý vám vnukol túto myšlienku?

Nápad sa v našich hlavách zrodil vtedy, keď sme sami riešili otázky či vôbec existuje perspektíva zamestnať sa po vyštudovaní vysokej školy na Slovensku. Podľa prieskumu až 70% z tých študentov, ktorí si nenašli prácu uviedlo, že dôvod ich odmietnutia sú nedostatočné praktické skúsenosti. V inom prieskume to potvrdili zamestnávatelia, z ktorých väčšina si myslí, že praktické skúsenosti absolventov sú rovnaké alebo horšie ako v minulosti.

Premýšľali sme o tom či je v súčasnosti vysoká škola nevyhnutná pre uchádzanie sa o zaujímavé a dobre ohodnotené pozície alebo sú dôležitejšie skúsenosti, ktoré mladý človek môže získať po strednej škole aj bez pokračovania na vysokej.

Predstavte nám prosím členov vášho tímu. Čo študujete, resp. čomu sa venujete?

Trojicu zakladateľov tvoria Jozef a bratia Martin a Tomáš. Jozef študuje spoločenské vedy a v našom projekte má na starosti komunikáciu s firmami a marketing. Martin s Tomášom pracujú ako vývojári v IT firmách a v rámci projektu sa venujú dizajnu a programovaniu portálu.

Z pôvodnej trojice sa počet členov rozrástol na súčasných sedem, keďže sa k nášmu tímu pridali stážisti Pavol, Miro a Roman, ktorí študujú informatiku a Marek, ktorý rovnako ako Jozef študuje spoločenské vedy. Vo voľnom čase máme každý úplne iné záujmy, čo nám pomáha mať rôzne pohľady na to, kam a ako chceme projekt Praxuj ďalej posúvať.

Ako táto služba funguje?

Služba funguje bezplatne pre zamestnávateľov aj študentov. Zamestnávatelia alebo inštitúcie sa na portáli zaregistrujú a vytvoria ponuku odbornej stáže. Študenti sa na základe odboru a miesta výkonu stáže rozhodnú či na túto ponuku zareagujú alebo nie. Pre zamestnávateľov poskytujeme aj spoplatnenú službu Hiring assistance, ktorej úlohou je zariadiť výberové konanie namiesto zamestnávateľov a taktiež spropagovať ponuku na našich sociálnych sieťach.

Vašim projektom sa teda snažíte podporiť mladých ľudí v tom, aby po skončení školy neodchádzali do zahraničia. Z akých dôvodov ste ostali na Slovensku vy?

Hlavným dôvodom je samozrejme náš vzťah k Slovensku. Máme našu krajinu radi a chceme ľuďom pomáhať sa rozvíjať. Dvaja z nás boli nútení odísť do zahraničia práve z dôvodu horšieho uplatnenia na Slovensku. Spoločne však pracujeme na tom, aby iní ľudia mali dôvod zostať a rozvíjať sa na Slovensku.

Veľa absolventov nezíska prácu, pretože nemajú potrebnú prax, avšak na získanie praxe je taktiež vyžadovaná predošlá skúsenosť. Ako sa dá podľa vás dostať z tohto začarovaného kruhu?

Existujú spoločnosti, ktoré vyžadujú predchádzajúce znalosti aj na absolvovanie praxe. Z našej skúsenosti ale väčšina z firiem umožňuje praxovať aj úplným nováčikom. Považujú to za výberové konanie a podľa schopností študentov sú im následne ochotné ponúknuť aj dlhodobé pracovné miesta.

Ktoré profesijné oblasti sú momentálne zahrnuté vo vašej ponuke?

Väčšina z nich sa týka spoločenských vied, od práva cez marketing a politické vedy. Musíme povedať, že sa nám to zdá veľmi prínosné, pretože spoločenské vedy sú v súčasnosti z hľadiska uplatnenia oveľa rizikovejšie ako napríklad technické smery. Ale aj napriek tomu v ponuke máme aj IT program či ponuku pre optometristov.

Koľko študentov doteraz využilo vašu službu? S akými odozvami sa stretávate?

Za dobu fungovania, čo je doposiaľ 3 mesiace, sa pomocou služby rozposlalo už viac ako 100 životopisov a zverejnených bolo približne 60 ponúk. Zatiaľ sme sa stretli iba s pozitívnymi odozvami, keďže ponuky propagujeme na naše náklady aj na sociálnych sieťach. Mali sme tiež viacero zamestnávateľov, ktorí sa opäť vrátili a po obsadení ich ponúk prišli inzerovať nové pozície.

Váš portál slúži aj podnikateľom, ktorí pre svoju firmu hľadajú nových stážistov. S akými firmami aktuálne spolupracujete? Oslovujete tieto firmy vy?

Spolupracujeme najmä so spoločnosťou O2, ktorá tento projekt spolufinancuje. Najprv sme spoločnosti oslovovali najmä my a to aj naďalej robíme, avšak oveľa viac firiem sa už rozhodne pridať ponuku aj bez toho, aby sme s nimi predtým komunikovali. To nás veľmi teší. Snažíme sa preto portál dostávať čo najviac do povedomia ľudí.

Ako si medzi sebou rozdeľujete prácu?

Každý týždeň sa všetci stretávame na konferenčnom hovore a preberáme úlohy na najbližšie dni. Platí ale, že Maťo a Tomáš spolu so stážistom Palkom pracujú spolu na informatickej časti projektu a Jozef s Marekom na marketingovej časti. Navzájom sa na volaniach informujeme, aby sme sa vedeli zosúladiť.

Váš projekt bol aj medzi víťazmi Grantovej výzvy 2017, ktorú organizuje Férová Nadácia O2. Akou veľkou finančnou sumou vás podporila? Bola táto suma dostatočná na bezproblémové rozbehnutie vášho portálu?

Podporili nás sumou 5000 eur, čo nám veľmi pomohlo so štartom a bez týchto prostriedkov by sme to mali výrazne ťažšie. Samozrejme, každý človek aj spoločnosť by bola najradšej, keby prostriedkov bolo viac.

Rovnako aj my máme plány, ako projekt rozširovať ďalej, aby sme mohli pomôcť prepojiť viac firiem a študentov. Keďže chceme projekt ďalej rozvíjať, riešime aj otázky získavania ďalších prostriedkov.

Akým smerom by ste ešte chceli rozvíjať tento projekt?

V prvom rade chceme, aby každá firma na Slovensku vedela, že takáto možnosť tu pre ňu je. Chceme, aby študenti vysokých škôl kvôli strachu z uplatnenia, nemuseli odhádzať preč. Časom by sme radi projekt rozšírili, aby bol zaujímavý aj pre študentov stredných škôl. Tiež by sme radi rozbehli diskusie s ľuďmi, ktorí už majú za sebou životné skúsenosti, ktoré by mohli motivovať aj ďalších mladých ľudí vo svojom rozvoji.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá