Trnava získa slovenský unikát, ktorý poteší všetkých majiteľov bicyklov

  • Trnava dokazuje, že cyklodoprava je tu prioritou
  • Čoskoro tu totiž vznikne parkovací dom pre bicykle, aký u nás nemá obdoby
bike
pexels.com/biketower.cz
  • Trnava dokazuje, že cyklodoprava je tu prioritou
  • Čoskoro tu totiž vznikne parkovací dom pre bicykle, aký u nás nemá obdoby

Ak sa na Slovensku niekde oplatí ísť pobicyklovať sa naprieč mestom, tak určite v Trnave. Tamojší starosta Peter Bročka svojím prístupom rozbicykloval nejedného obyvateľa či stovky študentov, ktorí sem prichádzajú za štúdiom z iných slovenských miest. Takýchto ľudí je tu vďaka neustále sa zlepšujúcej cyklistickej infraštruktúre stále viac. Mnohých však odrádza skutočnosť, že ak si zaparkuješ bicykel na nestráženom mieste, nemusíš ho tam pri tvojom návrate nájsť.

Krádeže bicyklov samozrejme nie sú problémom len v Trnave. Takmer denne nahlasujú desiatky odcudzených bicyklov aj v Bratislave. Bicykle ti však neukradnú len z uličky, kde za deň prejde 10 ľudí. Poznám niekoľko ľudí, ktorým bicykle ukradli aj priamo spopod kamier pri nákupných centrách.

Trnava sa však situácia rozhodla riešiť a vyzerá to tak, že ako prvé mesto na Slovensko bude mať automatický parkovací dom pre bicykle. Na realizáciu projektu získalo Mesto Trnava nenávratný finančný príspevok vo výške 505 319 eur, pričom z mestského rozpočtu bude na tento účel vynaložená čiastka viac ako 26 000 eur.

Cieľom je podpora udržateľnej mobility v meste. Zvýšením počtu parkovacích miest pre bicykle mesto chce motivovať občanov a návštevníkov Trnavy, aby viac využívali enviromentálne priaznivejšie dopravné prostriedky, či už pri dochádzaní do zamestnania, alebo pri trávení voľného času. Parkovací dom bude zaisťovať automatický príjem, evidenciu, skladovanie, monitorovanie a výdaj bicyklov. Nadväzujú naň aj ďalšie pripravované projekty, ako budovanie cyklotrás alebo bikesharing.

Parkovací dom nájdeš medzi železničnou a autobusovou stanicou s napojením na existujúcu cyklotrasu. Pôjde o 11,5 metra vysokú cyklovežu zo železa a skla, v ktorej bude priestor pre 118 bicyklov. Tie budú v suchu a v bezpečí. Za parkovanie v cykloveži sa však bude platiť.

Parkovací dom sa objavil najskôr v centre Hradca Králové a zatiaľ je to európsky unikát. Nápad na jeho realizáciu sa zrodil v hlave Rudolfa Bernarta počas jeho cesty po Taiwane, kde sa s podobnými budovami stretol. Do Hradca Králové pozval tamojších skúsených inžinierov a tí na Reigrovom námestí vytvorili plno automatizovaný parkovací dom na 116 bicyklov. O podobnú stavbu už prejavili záujem ďalšie české mestá, no aj mestá v Nórsku či Taliansku.

zdroj:trnava-live.sk/trnavskyhlas.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech