Týchto 7 študentov ako jediných Slovákov vybrali na konferenciu, ktorú organizuje Harvard

  • Študenti zo Slovenska dostali štipendium od Harvardu
  • Už čoskoro nás môžu reprezentovať medzi elitou diplomacie
  • Podporiť ich však môžeš aj ty
hardvard-slovaci
facebook.com/Harvard
  • Študenti zo Slovenska dostali štipendium od Harvardu
  • Už čoskoro nás môžu reprezentovať medzi elitou diplomacie
  • Podporiť ich však môžeš aj ty

Aj tento rok sa v Bostone uskutoční svetoznáma konferencia HMUN 2018. V Právnom výbore sa budú riešiť otázky spravodlivosti počas prechodu štátov od násilnej minulosti k stabilite a slobode. Ako sa má svet vyrovnať s tými najotrasnejšími porušeniami ľudských práv počas občianskych vojen či totalitných režimov? Ako máme odškodniť obete a stíhať vinníkov? Jednoduché odpovede neexistujú, no naši študenti veria, že dokážu prispieť k riešeniam, ktoré budú spravodlivé aj efektívne. To všetko v spoločnosti významných predstaviteľov svetovej diplomacie a postgraduantov z Harvardu.

Aj keď naši reprezentanti dostali štipendiá od samotného Harvardu a slovenskej neziskovej organizácie LEAF, ich zdroje sú limitované a študentom do naplnenia ich najväčšieho sna chýba už len 2000 €. Ak máš záujem, môžeš ich podporiť priamo TU.

Adeptkou na návštevu Harvardu je aj Sára z Popradu. „Harvard MUN je jeden z najväčších a najlepších MUN v rámci svetového rebríčka. Pre mňa ako študentku, ktorá chce prehlbovať svoj záujem v politike a diplomacii, je to ideálna príležitosť zúročiť moje doteraz nadobudnuté vedomosti a samozrejme naučiť sa niečo nové,“ hovorí o svojej motivácii Sára.

 

Ďalšou adeptkou, ktorá by sa rada zúčastnila konferencie, je Silvia z Bratislavy. Tá má v pláne všetkým ukázať, že Slovensko môže hrať medzinárodnú ligu. „Slovo Harvard znie skôr ako sen než realita. U mňa je to rovnaké. Študovať na Harvarde je snom každého a ja nie som výnimkou. Harvard Model United Nations je skvelou príležitosťou. Chcem byť pozitívnou zmenou v spoločnosti, aj preto som spolu s tímom vytvorila projekt W Statement, prostredníctvom ktorého chceme poukázať na mieru korupcie v štáte,“ opisuje svoju motiváciu dostať sa na svetovo uznávanú konferenciu Silvia.

Najstaršia univerzita v Amerike láka rok čo rok čoraz viac uchádzačov. Bežne sa sem hlási aj 39-tisíc nádejných študentov, ktorí tu túžia získať veľmi žiadaný diplom. V dnešnej dobe sa o to mnohí pokúšajú dokonca online.

Dnes už môžeš na Harvarde študovať aj z pohodlia obývačky

Možnosť získania hodnotných certifikátov a diplomov online už pár rokov rozširuje hranice možností vzdelávania. Financie, kapacity škôl či ich vzdialenosť od bydliska študenta prestávajú byť problém. Či už niekto chce študovať svetovú literatúru na Harvarde, informatiku na Stanforde alebo financie na Boston University, stojí ho to len čas a ochotu zapnúť sa do študijného módu.

V oblasti online vzdelávania je priekopníkom Stanfordská univerzita. Na kurz Úvod do umelej inteligencie sa na jeseň 2011 prihlásilo 160-tisíc študentov. Jeho tvorca, informatik Sebastian Thrun, sa v obývačke posadil pred lacnú kameru a začal vyučovať. Počas troch mesiacov profesor zadarmo ponúkol masám ľudí rovnaké prednášky, domáce úlohy a skúšky ako študentom na Stanforde, ktorí za to platili ročne vyše 50-tisíc dolárov. Výsledkom bola prelomová platforma na štúdium v spolupráci s Googlom nazvaná Udacity. Kolegovia zo Stanfordu, Andrew Ng a Jennifer Widom, neskôr spustili portál Coursera, ktorý je dnes jeden z najnavštevovanejších webov online vyučovania. Na scénu vzápätí vstúpilo trio platforiem od MIT, Harvardu a Berkeley s platformou edX.

O revolúciu sme sa pokúšali aj na Slovensku

Naše univerzity sa o online kurzy pokúšali pred pár rokmi, ale neuspeli. Jednou z nich je Slovenská technická univerzita (STU). Peter Ballo je profesor Fakulty elektrotechniky a informatiky a tvrdí, že s online kurzami experimentovali už pred desiatimi rokmi.

„U nás to nefunguje, pretože na to neexistuje spoločenská objednávka. Náš systém je nastavený od Márie Terézie tak, že učiteľ píše na tabuľu a študenti si to odpisujú do zošitov,“ vysvetľuje.

Neúspech online kurzov podľa neho nesúvisí s nedostatkom financií. „Peňazí je dosť, ale chýbajú ľudia. Spraviť kvalitný online kurz je komplikované a potrebujete ľudí, ktorí sa tomu budú venovať. Musí to študentov baviť, aby nemali len víziu certifikátu. Musíte im dávať úlohy, často provokačné domáce úlohy, byť interaktívny. Je to sakramentsky ťažké,“ tvrdí

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá