Učarovali ti dovolenky v karavane? Vieme, koľko ťa takéto cestovanie môže stáť

  • V posledných rokoch u nás záujem o dovolenku v karavanoch mimoriadne stúpa
  • Slobodné cestovanie v aute, ktoré je zároveň tvojím domovom má množstvo výhod
  • Zisťovali sme, koľko by ťa takýto typ výletu mohol stáť, no dozvieš sa viac zaujímavostí
epicurrence-64522-unsplash
Unsplash
  • V posledných rokoch u nás záujem o dovolenku v karavanoch mimoriadne stúpa
  • Slobodné cestovanie v aute, ktoré je zároveň tvojím domovom má množstvo výhod
  • Zisťovali sme, koľko by ťa takýto typ výletu mohol stáť, no dozvieš sa viac zaujímavostí

Sezóna preplnených hraničných prechodov pomaly končí a pre oduševnených cestovateľov ten správny čas na balenie kufrov práve začína. Počasie je stále príjemne teplé a pláže a vyhliadky už viac nebudú preplnené turistami.

Na našich cestách čoraz viac stretávame obytnými autami, ktoré už nevezú len rodinky z ďalekého Nemecka, ale za dobrodružstvami v nich čoraz viac cestujú Slováci. Podľa informácií portálu Autobazar.sk od roku 2015 vyhľadávanie a inzerovanie karavanom na Slovensku stúpa. Hoci nedisponujú dlhodobými štatistikami, vytiahli pre nás dáta od roku 2015.

„Rok 2016 stúpol oproti roku 2015 až o 53 %, rok 2017 zaznamenal mierny pokles (o 10 %), ale stále je to oproti roku 2015 rastúca kategória, o ktorú majú ľudia záujem, čo znamená, že vyhľadávajú tieto inzeráty a aj ich pridávajú,“ konštatuje hovorkyňa spoločnosti, Andrea Macáková. Pripomína tiež, že ide o sezónnu záležitosť, o ktorú je podľa štatistických údajov najväčší záujem od mája až do jesene. Najviac v mesiacoch jún, júl a august.

Potvrdenie stúpajúceho záujmu o dobrodružstvá na kolesách nám však nestačili a chceli sme sa o téme dozvedieť viac. Na naše otázky odpovedal pán Jaroslav Mišura, prezident Slovenskej asociácie campingu a caravaningu na Slovensku.

Takže, pán Mišura, kde sme teraz? Stúpol záujem o takéto trávenie voľného času alebo naopak klesá? Prečo je to tak?

Kemping a karavaning na Slovensku má dlhú históriu, v mnohých prípadoch prichádzali prvé kontakty s touto kultúrou zo zahraničia, najmä z Česka. Československo bolo v roku 1933 zakladajúcim členom FICC (“Fédération Internationale de Camping, Caravanning et de Autocaravaning”). Veď na stanovačky si pamätá zo svojej mladosti každý.

V šesťdesiatich rokoch nastal záujem, mnohokrát po vzore zo zahraničia, aj o karavany. Najprv to boli unikátne skladačky, prípadne stanové prívesy a neskôr aj karavany porovnateľné s fabrickou výrobou v Európe. Vývoj v Amerike bol vpredu a slúžil iným záujmom ako bola turistika.

V dnešnej dobe je u nás registrovaných viac ako 5100 obytných prívesov a viac ako 2100 špeciálnych automobilov, ako sú zatriedené obytné automobily. V Európe počet zaregistrovaných obytných prívesov a automobilov je okolo 6 miliónov kusov.

Prudký nárast záujmu o karavaning sa týka aj kempovania stále rastie počet stanárov v prírode aj kempingoch. Po roku 1989 prišlo vďaka predpokladu, že všetci budú využívať služby hotelov, k zníženiu úrovne kempingov. Nastali problémy s užívaním, najmä po roku 1993, keď sa vrátili štátu pozemky dané do užívania športovým a spoločenským organizáciám.

V tej dobe bol podpísaný ortieľ aj nad naším najväčším kempingom FICC v Tatranskej Lomnici. Tam sa konali jediné dve naše svetové stretnutia FICC  /1974 a 1991/. Čo tam je dnes je hanbou celého Slovenska. Stretnutia podobného rozsahu u nás už nie je možné usporiadať. Podobne dopadol aj kemping Lodenica v Piešťanoch, kde sa konali dve stretnutia Europa Raly. Kemping prevzalo ministerstvo vnútra a prvé čo bolo tak ho uzavrelo. Akcie pre cca 300 karavanov na Slovensku nie je kde zorganizovať.

V období po roku 1993 nastala stagnácia karavaningu, ako som už uvádzal. Mylný náhľad, že sa jedná o hnutie pre sociálne slabších dovolenkárov a po zmene podmienok budú všetci mať na to cestovať po celom svete a stany a karavany budú patriť minulosti  sa ukázal ako mylný. Potvrdil to aj vývoj nielen u nás, ale v celej Európe.

Prudký nárast predaja najmä nových mobilných áut zaskočil výrobcov a bežná čakacia doba na personifikovaný výrobok je až jeden rok. A rovnako názor že sa jedná o trávenie voľného času ekonomicky výhodným spôsobom je tiež mylný. Cena karavanu, pohonných látok, poplatky v kempingoch posledné roky výrazne rastú. Sú však karavanisti, ktorí služby kempingov vôbec nevyužívajú a nedopustia na svoj spôsob cestovania, tvrdiac že až toto je absolútna sloboda cestovania.

Čo na caravaningu najviac cestovateľov láka?

Karavaning je sloboda spojená s pobytom v prírode. Sloboda vo výbere miesta, prostredia, termínu a v neposlednom rade súkromie. Všetko, čo potrebujete máte so sebou, je to v zásade vaša druhá domácnosť. Nemusíte rozmýšľať, ako vám vyčistili kúpeľňu, kto tam bol pred vami. Kto spal v posteli, kde si máte ľahnúť. Vystúpite z karavanu a ste v prírode, je pravda, že mnohokrát je okolo vás viac takých ľudí, ale oni majú tiež radosť, že sú v prírode. A keď stretnete výnimočne hlupáka, ktorí sa nevie správať, tak za hodinu ste niekde inde a je pokoj.

Vo svojom dome na kolesách máte možnosť precestovať viac miest, alebo prídete do svojej lokality, mnohokrát medzi ľudí, ktorí sem chodia rovnako ako vy dlhé roky.

Okrem toho je možnosť stretávať sa na stretnutiach u nás, alebo v zahraničí, kde stretávate ľudí z celého sveta a máte možnosť zažiť neopakovateľné chvíle. Je len na vás, čo chcete.

Kde nájde záujemca potrebné informácie a aktuality zo Slovenska?

SACC (Slovenská asociácia campingu a caravaningu) prevádzkuje stránku caravaning.sk a vydáva svoju ročenku, kde sú základné informácie k nasledujúcej sezóne. Okrem toho je možné použiť štátny portál slovakia.travel.

O čo sa stará SACC?

je občianskym združením spájajúcim všetky kluby karavanistov na Slovensku a okolo 40 kempingov. Našou snahou je pomáhať klubom a kempingom v bežnej činnosti. Zastupovanie v európskych a svetových organizáciách a najmä pomoc v jednaní s orgánmi na Slovensku. Koordinujeme ročný plán činnosti, vydávame ročenku s plánom akcií na celý rok.

Aké náklady sú spojené s campingom a karavanom?

Poplatky je možné rozdeliť na niekoľko položiek :

  • štandardné poplatky spojené s vlastníctvom prívesu, alebo auta / poistenie, dane, diaľničné poplatky, servis, údržba/
  • pri cestovaní je nutné počítať so zvýšenou spotrebou / o cca 2-4 l/100 km/
  • poplatky za státie sa môžu pohybovať od 10€ za noc na steelplaci /státie štandardne na jednu noc, ale iba pre obytné autá – bežne tam obytné prívesy nemajú prístup/ až po 10-50€ za noc v kempingu podľa lokality a vybavenia. Cena za pripojenie na elektriku cca 3-5€ za noc. K tomu môžu pribudnúť poplatky za teplú vodu a iné služby.

Je výhodnejšie mať vlastný caravan alebo si ho požičať?

To je otázka, ktorá nemá jednoduchú odpoveď. V tomto prípade je kalkulácia o výhodnosti na poslednom mieste. Keď to chceš a dokonca sa zhodneš s manželkou, tak potom je to len otázka „čo“. Či karavan alebo obytné auto. A ešte či nové, alebo z druhej ruky. Ponuka je široká a ku koncu sezóny sa každý rok zväčšuje. Každému záujemcovi radím, aby si to čo chce a či to vôbec chce, vyskúšal v požičovni. Ale konkrétne :

Nové obytné auto strednej triedy stojí cca 60000€. Keď počítame reálnu životnosť cca 20 rokov, potom len náklady na jeden rok sú 3000€. Ak je to vaše auto, musíte pripočítať poistenie, to môže byť okolo 800€ – no nemusí byť povinné.  Keď počítame priemerný poplatok v požičovni 150€ denne, sme na vyrovnanej hranici pri ročnom využití 20 dní. Keď chcete auto len na dovolenku a neplánujete žiadne aktivity a nemáte vzťah k technike- okolo karavanu je stále čo robiť, nechcete sa starať o garážovanie, tak zapožičanie je pre vás ta správna varianta. Takáto ekonomika dostáva iný zmysel, keď si vezmete za príklad karavanistu ktorý v roku strávi na cestách s karavanom aj viac ako 100 dní.

Ak začnete v požičovni a zopakujete to niekoľkokrát, ste na správnej ceste medzi majiteľov karavanov. Dá sa tu použiť známy slogan, keď to miluješ musíš to mať. Cena karavanov z druhej ruky je až rádovo nižšia.

Aké sú najkrajšie miesta, kde sa na Slovensku dá campovať?

Na Slovensku je asi 100 miest kde môžete legálne stáť s karavanom od Bratislavy až po kempy na východnom Slovensku. Máme to šťastie, že všade dokážete nájsť ešte krásnu prírodu a dobrých ľudí. Musím sa priznať, že za 40 rokov som ani ja neprešiel úplne všetky kempy a táboriská, ale snáď sa mi to ešte podarí.

Informácie o kempoch je možné nájsť na našom webe ale aj na množstve iných stránok tak slovenských, ako aj českých. Mnohé naše kempingy sú na stránkach nemeckého DCC ale aj na stránke FICC. Informácií je nepreberné množstvo, len treba začať a nebáť sa.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech