Ultimátny cestovateľský zoznam: TOP veci, ktoré treba raz za život vidieť alebo zažiť

 • Svet je plný fascinujúcich miest a času nie je nazvyš, objaviť z neho predsa treba čo najviac
 • Austrálska cestovka zostavila rebríček TOP vecí, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť nielen v roku 2018
travel
 • Svet je plný fascinujúcich miest a času nie je nazvyš, objaviť z neho predsa treba čo najviac
 • Austrálska cestovka zostavila rebríček TOP vecí, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť nielen v roku 2018

Lákavých destinácií je na celom svete toľko, že je niekedy ťažké si vybrať. Austrálska cestovná agentúra Flightnetwork sa rozhodla to cestovateľom uľahčiť. Alebo žeby ešte sťažiť? Priniesla totiž ultimátny rebríček miest a vecí, ktoré treba vidieť alebo zažiť v roku 2018. Ale pokojne stačí, ak to stihneš do konca života. Podľa slov autorov ide o najlepší cestovateľský zoznam, aký kedy vznikol. Snažili sa tam zahrnúť všetko – miesta, ktoré ti vyrazia dych, ako aj zážitky a aktivity v rôznych kútoch sveta, na ktoré nikdy nezabudneš.

Zoznam nevznikol len tak náhodne. Všetky tipy konzultovali s viac ako 800 ľuďmi a odborníkmi, ktorých cestovanie živí – teda blogermi, novinármi, fotografmi či agentúrami. Vďaka tomu sa im podarilo zostaviť naozaj hodnotný a inšpiratívny cestovateľský rebríček modernej éry. Flightnetwork všetkých cestovateľov vyzýva: „Zbaľ si kufre a bookni si let, aby si videl  zázraky afrického safari, úžasnú fialovú nočnú oblohu na Sahare, starobylé ruiny naplnené silou či kryštálové vody, ktoré lákajú ponoriť sa v nich.“

My sme sa rozhodli vybrať pre teba TOP 10 miest a zážitkov. Celý zoznam nájdeš tu

 • Objaviť Amazonský prales

Navštíviť najväčší tropický dažďový prales na svete, ktorý je pľúcami planéty, je zážitkom na celý život. Dostaneš sa najbližšie k prírode, ako sa ti kedy podarilo a uvidíš krásu, ktorú ľudstvo pomaly ničí. Môžeš sa preplaviť po najväčšej rieke sveta, vidieť ružové amazonské delfíny či uloviť piraňu. Prales je obrovský a rozkladá sa v Brazílii, Kolumbii, Peru, Venezuele, Ekvádore, Bolívii, Guyane, Suriname a Francúzskej Guyane. Obľúbeným východzím bodom sú letiská Manaus International Airport a Belém International.

 • Prejsť sa medzi vulkánmi na Havaji

Sopečný Havaj je snom mnohých cestovateľov a niet sa čomu čudovať. Ponúka prekrásne pláže so zlatým, červeným aj čiernym pieskom, zelené pralesy a samozrejme vulkány. Nenadarmo sa nazýva aj americkým rajom, za ktorého krásy si však zaplatíš. Dokopy tvorí Havaj 5 vulkánov, z tkorých 3 sú aktívne. Najväčším zážitkom je návšteva Havajského vulkánového národného parku, kde sa môžeš postaviť zoči voči skutočnej aktívnej sopke. Dostaneš sa k nej niektorým zo siete trekov pomedzi pralesy, krátery aj tečúcu lávu. Top výhľad je z vrchola krátera Halema’uma’u.

 • Vidieť polárnu žiaru

Aurora borealis alebo aj polárna žiara je jedným z najmagickejších fenoménov na našej planéte. Tajuplné svetlá na oblohe môžeš pozorovať na Islande, vo Fínsku, Švédsku, Nórsku či Kanade. Tento zázrak sa nepodarí vidieť každému cestovateľovi, základom je vybrať si vhodné obdobie, kedy je žiara viditeľná, no potrebná je aj trpezlivosť. Medzi najobľúbenejšie meista, kde môžeš žiaru pozorovať, patria fínske Laponsko, švédsky národný park Abisko, islandský národný park Thingvellir, Tromso v Nórsku či Yellowknife v Kanade.

 • Potápať sa pri Veľkej koralovej bariére

Podmorský svet je úžasný a pri najväčšom koralovom útese blízko austrálskeho pobrežia ti doslova vyrazí dych. Je sieť útesov a ostrovčekov dlhá viac ako 2-tisíc kilometrov a môžeš sa tu potápať alebo šnorchlovať medzi farebnými rybami, korytnačkami, chobotnicami, morskými hadmi či žralokmi a približne 350 druhmi vzácnych koralov. Toto majstrovské dielo prírody môžeš pozorovať aj pri plavbe loďou no dokonca aj pri lete lietadlom. Veľká koralová bariéra je totiž údajne viditeľná až z vesmíru.

 • Prejsť sa po historickej Havane

Hlavné mesto Kuby má svoje jedinečné čaro, ktoré sa nepodobá ničomu inému. Oplatí sa ho navštíviť, kým jeho krása časov minulých nevyprchá. Zážitkom je prejsť sa farebnými uličkami Starej Havany, odviezť sa v pastelovom veteráne, vidieť miestne katedrály, prejsť sa po promenáde Malecón, zatancovať si salsu v uliciach či dať si mojito a obed v legendárnom bare La Bodeguita del Medio, kde jedával aj Hemingway.

 • Zažiť karneval v Riu

Na svete existuje len málo podujatí, ktoré by sa svojou veľkoleposťou aspoň priblížili slávnemu karnevalu v Rio de Janeiro. Ide o jednu obrovskú party zasvätenú oslave života, nabitú energiou, latinskými tancami, najmä sambou, hudbou a prehliadkami. Počas karnevalu vyjdu do ulíc mesta takmer 2 milióny ľudí, a to len počas jedného dňa. Jednou z najväčších atrakcií počas slávností je štadión Sambadrome Marquês de Sapucaí, kde sa zhromažďujú alegorické vozy a ľudia v extravagantných kostýmoch.

 • Absolvovať túru na Machu Picchu

Tajomné Stratené mesto Inkov sa rozkladá vo výške 2430 metrov nad morov na horskom hrebeni v Peru a dnes patrí medzi najpopulárnejšie atrakcie v Peru, preto sa to odráža aj na vysokom vstupnom. Miesto opradené legendami a históriou, ktoré objavil len v roku 1911 Havajčan Hiram Bingham, je však veľkým cestovateľským klenotom a stojí za to túru k starovekým ruinám absolvovať. Podľa mnohých návštevníkov tu vládne magická energia a výhľad z najvyššieho miesta Huyana Picchu je ohromujúci.

 • Prejsť sa po viniciach v Bordeaux

Táto francúzska vinárska oblasť je niečo ako nebo na zemi pre všetkých fajnšmekrov a milovníkov vína. V regióne sa rodí slávne „bordó“ a nájdeš tu viac ako 100-tisíc viníc, z ktorých každá je spätá s oblasťou no zároveň jedinečná. Je povinnosťou absolvovať minimálne jednu vínnu cestu s ochutnávkami. Na výber máš z dostupnejších, ale aj skutočne luxusných viníc, ako sú The Château Pape-Clément či The Château de Pitray, ktoré navštevujú aj najväčší boháči z celého sveta. Okrem toho si tu vychutnáš aj znamenité jedlo a výhľady na krásnu prírodu.

 • Objaviť tajuplný Island

Vraví sa, že Island je ako z inej planéty, vďaka jeho výnimočnej prírode, machom porasteným skalám, vodopádom a gejzírom, čiernym plážam a scenériám ako z fantasy filmu. Stromy tu však budeš hľadať ťažko, skôr natrafíš na stáda oviec. Osídlenie je s výnimkou veľkých miest tiež riedke, miestami po kilometroch cesty narazíš sotva na jeden dom. Jedno z najkrajších miest na planéte pomaly podlieha návalom turistov, preto s jeho návštevou netreba otáľať. Absolvuj trasu okolo ostrova, vybav sa pohonom na všetky štyri a nevynechaj ekologický Reykjavík.

 • Vidieť Grand Canyon

Z miest, ktoré treba raz za život vidieť či zažiť, rozhodne netreba vynechať tento skalný útvar vytesaný do reliéfu zeme riekou Colorado. Červené skaly, útesy a neskutočné výhľady, to všetko láka tisícky turistov pozrieť si viac ako 400 kilometrov dlhý kaňon v štáte Arizona, ktorý je jednou z top atrakcií v USA. Vychutnať si tu môžeš turistiku, rafting, plavbu loďou, kempovanie či aktuálne populárny skywalk, no už samotný pohľad na neskutočne rozľahlé údolie kaňonu je na celý život.

Tak čo, kam to bude tentokrát?

zdroj: flightnetwork.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech