Unikátny projekt na slovenskom knižnom trhu. Pozri si online knižnicu plnú odbornej literatúry

  • Nový projekt na slovenskom a českom trhu zvaný BOOKPORT prináša online knižnicu s niekoľkými tisíckami titulov
  • Vydavateľstvo GRADA sa rozhodlo inšpirovať spoločnosťou Amazon, ktorá zmenila pohľad na knihy, ako ich poznáme
  • Sám riaditeľ jedinečného projektu, ho porovnáva dokonca s Netflixom, ibaže pre knihy
111
facebook.com
  • Nový projekt na slovenskom a českom trhu zvaný BOOKPORT prináša online knižnicu s niekoľkými tisíckami titulov
  • Vydavateľstvo GRADA sa rozhodlo inšpirovať spoločnosťou Amazon, ktorá zmenila pohľad na knihy, ako ich poznáme
  • Sám riaditeľ jedinečného projektu, ho porovnáva dokonca s Netflixom, ibaže pre knihy

Ešte stále si radšej vychutnáš pútavý príbeh z tvrdej väzby voňavej knihy alebo si stihol prepadnúť e-bookom? Nech je to už akokoľvek, čítanie je dôležitou súčasťou života každého z nás a je úplne jedno, či je to romantická beletria, dnešné správy, alebo odborná literatúra, potrebná pre tvoje vzdelanie. A práve odbornú literatúru si zobral na paškál česko-slovenský vydavateľský dom GRADA. Na našom trhu v septembri predstavil jedinečnú novinku, on-line knižnicu s názvom BOOKPORT.

BOOKPORT je moderná služba, poskytujúca čitateľom prístup približne k jednej štvrtine elektronických kníh v Českej republike a má ich byť omnoho viac. Cieľom projektu je ponúknuť čitateľovi možnosť vybrať si z niekoľkých tisícok titulov za cenu, akú by inak zaplatil za jeden jediný titul vo fyzickej podobe. Martin Sviták, vedúci projektu, hovorí: „Oproti kamennej knižnici naviac odpadajú všetky starosti, ako sú rezervácie, nedostupnosť kníh a ich vracanie spojené s ďalšími poplatkami, stratený čas cestovaním a ťažký batoh plný kníh. S platformou BOOKPORT môžete čítať ktorúkoľvek knihu z ponuky, a to kedykoľvek chcete. Celý model je možné prirovnať k Netflixu, ale pre knižky.“

A poďme k faktom. Aplikáciu môžeš používať online na www.bookport.cz alebo prostredníctvom aplikácie, ktorú si jednoducho stiahneš do svojho smartfónu (dostupná je pre Android, iOS aj Windows) a môžeš ju používať, aj keď nemáš prístup na internet. V ponuke knižnice v súčasnosti nájdeš približne 4 000 kníh, zahŕňajúc odbornú literatúru, beletriu, dokonca aj detskú literatúru. A nechýbajú ani šikovné vychytávky – intuitívnym spôsobom si môžeš vytvárať vlastné kolekcie, vyznačovať textové pasáže, písať vlastné poznámky, zdieľať obsah s kamošmi, dokonca prispôsobiť veľkosť písma a voliť medzi denným a nočným režimom.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Martin Sviták vyzdvihuje aj ďalšiu šikovnú pomôcku: „Predovšetkým čitatelia odborných kníh ocenia okrem iného detailné full-textové vyhľadávanie, ktoré prehľadáva ako základné údaje o tituloch, tak samotný text kníh. Vďaka tomu môže ľahko nájsť konkrétny úryvok alebo získať rýchly prehľad o tematike.“ V prípade odbornej literatúry však ruka v ruke ide aj problematika plagiátorstva, ktorú riaditeľ vydavateľstva, Roman Sviták popísal nasledovne: „Trh šesť rokov padal, kríza mala veľký dopad na odbornú literatúru, do toho sa literatúra digitalizovala a pirátstvo malo a má cielený dopad.

Dnes napríklad až na výnimky už prakticky nevydávame odborné knihy pre vysoké školy, čo bolo našou doménou. Nevyplatí sa to kvôli príjmom, o ktoré prichádzame kvôli nelegálnemu kopírovaniu.“ A aj práve preto vznikajú šikovné projekty, vďaka ktorým máš za pár šupov vo vrecku kopu bestsellerov, učebnicu z anatómie alebo najnovší občiansky zákonník. A úplne legálne.

Zdroj: GRADA/TS, ihned.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK