Úspešní Slováci a Česi na exotickom Bali, ktorých biznisy tu naozaj prekvitajú

  • Rezorty, školy potápania, surfingu či pekáreň
  • Toto všetko vytvorili na Bali aj naši krajania, pritom mnohí Slováci o nich ani nevedia
balicover
ChilliBali/GadoGado
  • Rezorty, školy potápania, surfingu či pekáreň
  • Toto všetko vytvorili na Bali aj naši krajania, pritom mnohí Slováci o nich ani nevedia

O ostrove Bali sa už zvykne vtipkovať aj ako o novom Chorvátsku pre Čechov a Slovákov. Mnohým táto krajina stihla prirásť k srdcu. Niet sa čomu čudovať, tropická príroda, čerstvé kokosy, milí ľudia a častokrát prijateľné ceny sem v posledných rokoch lákajú čoraz viac turistov.

Niektorým sa tu však zapáčilo natoľko, že si z tohto ostrova spravili druhý domov, založili si tu biznis a rodinu. Takýchto ľudí z Česka a Slovenska je tu naozaj veľa, možno ťa o tom presvedčí aj tento výber biznisov, ktoré na Bali vlastnia práve naši krajania.

Tip na ubytovanie u Čechov a Slovákov na Bali


Začneme s oblasťou Canggu na západnom pobreží Bali, ktoré je rajom surfistov. Nájdeš tu hneď tri ubytovania plne manažované chalanmi z Čiech, ktorí majú v trópoch už čo to odžité, takže ti nemajú problém poradiť s čímkoľvek, čo sa týka ostrova. Ide o ubytovanie: Riviera House, Chilli Bali ,Pondok Gede Eco-Lodge. Ich ponuka je naozaj rôznorodá a v prípade, ak neovládaš cudzí jazyk, ide o ideálne miesta, na ktorých sa budeš cítiť v určitom smere ako doma.


Ak zablúdiš na východné pobrežie ostova, ktoré je ideálne pre potápačov a jogínov, ubytovať sa môžeš v českom rezorte Selang Resort, v ktorom nechýba dokonca ani tradičná česká kuchyňa. Nechýba tu bazén, super pláž a ani čerstvé kokosy na raňajky.

Potápanie

Ak zavítaš na východné pobrežie do PadagBai, veľkej obľube sa tu teší potápačská škola Slovákov, ktorí ju založili už v roku 2003. Okrem potápania sa tu môžeš ubytovať aj v ich rezorte OK Divers. Určite ti dajú aj hodnotné tipy, kam zájsť ak sa chceš vyhnúť masám turistov, alebo kde nájsť najlepšie ovocie.

Stravovanie

Ak prídeš na Bali len na krátky čas, zrejme budeš chcieť vyskúšať čo možno najviac miestnych špecialít, na ktoré doma nenatrafíš. Ak tu však dostaneš neodolateľnú chuť na kváskový chlieb, tradičné koláče a dobrú kávu, všetko nájdeš v českej pekárni, ktorej šéfuje sympatický Jirka a jeho dcéra Karolína. Pekáreň sa nachádza v Canggu a volá sa Coffe n Oven, stačí si prezrieť ich Instagram a určite sa ti začnú zbiehať sliny.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Coffe n Oven

Surf

Bali je synonymom kvalitného surfingu pre začiatočníkov aj profíkov. V Canggu (od Pantai Brawa až po Pererenan) sa vždy skvele orientuje aj jeden s inštruktorov Petr. Petr okrem iného manažuje aj už vyššie spomínané ubytovanie Chilli Bali.

Ak teda chceš inštruktora, ktorý sa ti vo vode povenuje a vysvetlí čo a ako v rodnom jazyku, tak si pozri je ponuku na Chilli Bali . Skvelú ponuku surfových kempov ponúka aj Playground Surf Camp, kde robí inštruktorku Veronika Ševčíková z Trenčína, či Kristýna Trucálková.

Dobročinnosť

Bali však nie je len o surfovaní a ležaní na pláži. V Lomboku funguje dokonca česká organizácia, ktorá pomáha miestnym ľuďom a deťom už vyše 10 rokov. Ak máš záujem, môžeš sa stať učiteľov v miestnej škole. Túto organizáciu pod názvom Kintari riadi inšpiratívna žena Janka Wolfová.

Naše handmade na Bali

Možno by si to nečakal, no na Bali sa Česi a Slováci pustili aj do remeselnej výroby. Vo svojich dielňach vyrábajú jedinečné suveníry troška z iného súdka. Vlastnú manufaktúru tu má značka VeryMary, NuNui či projekt GadoGado. Ručnú výrobu zameranú na doplnky, oblečenie či šperky so slovenským či českým podpisom tak môžeš podporiť aj priamo na Bali.

Portfólio produktov ako aj začínajúcich biznisov či dobrovoľníkov z našej krajiny na Bali neustále pribúda. Práve títo ľudia môžu byť aj tvojou inšpiráciou, že prekročenie komfortnej zóny môže niekedy vyústiť aj v podnikateľské príbehy plné exotiky, o ktorých mnohí len snívajú.

Viac článkov o Bali nájdeš na blogu lifeisbetterinbikinis.net.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK