V 19 rokoch a vymyslela vynález, ktorý zachráni zabudnuté dieťa v aute

  • Denne na Slovensku vznikajú projekty, ktorých cieľom je uľahčiť ľuďom život.
  • Ak však vznikne vynález, ktorý dokáže životy zachraňovať, je to iná káva.
  • Jeden taký má na svedomí maturantka zo Zvolena.
nikoleta-micova4-1jhg
archív Nikolety Mičovej
  • Denne na Slovensku vznikajú projekty, ktorých cieľom je uľahčiť ľuďom život.
  • Ak však vznikne vynález, ktorý dokáže životy zachraňovať, je to iná káva.
  • Jeden taký má na svedomí maturantka zo Zvolena.

Všetci si spomíname na smutné medializované prípady, keď kvôli nepozornosti či stresu rodiča zostalo dieťa uväznené v aute a skončilo sa to tragicky. Vtedy je už ťažké hľadať vinníka či príčinu, nič sa už nedá vrátiť späť a nešťastím trpia všetci dotknutí. Pozitívne však je, že so stále dokonalejšími technológiami sa podobným prípadom dá predchádzať.

S riešením, ktoré má potenciál zachrániť život dieťaťa v podobnej životunebezpečnej chvíli, prišla aj 19-ročná maturantka Nikoleta Mičová. Hoci ešte len nedávno ukončila Strednú priemyselnú dopravnú školu vo Zvolene, dokázala sama vyvinúť účinné a jednoduché riešenie, ktoré dokonca zaujalo aj známe automobilky. So svojím prospešným projektom tiež zvíťazila v celoštátnej súťaži Strednej odbornej činnosti.

Nikolete trvalo viac ako rok vyvinúť funkčné riešenie a pomohla jej v tom znalosť technického fungovania automobilov, ktoré nadobudla v škole. Pridala sa k tomu aj osobná vášeň k autám, no rovnako aj deťom. „Považujem za zbytočnosť, že nevinné dieťa umrie krutou smrťou v automobile len z nepozornosti rodičov. Hlavne, ak je možné jej predchádzať,“ povedala Nikoleta pre portál Zvolen24.

Systém, ktorý mladá Slovenka vynašla, funguje na báze niekoľkostupňového zabezpečenia a hlavnou súčasťou systému je detská autosedačka. Keď rodič dieťa do sedačky uloží, pomocou spínača sa celý systém spustí a je aktívny. Je nastavený na niekoľko režimov a dokáže vyhodnotiť rôzne situácie, napríklad podľa času, ktorý rodič strávi mimo auta. Ak si tak napríklad len pôjde natankovať benzín a neprekročí určitú dobu, alarm sa nespustí.

Ak by sa však do auta nevracal dlhšiu dobu a teplota v aute by začala rizikovo stúpať, spustí sa zvuková a vizuálna signalizácia nebezpečenstva. Ďalším zabezpečením je aktivácia GPS lokalizátora, ktorý pošle sms s údajmi o polohe auta na tri stanovené čísla. Tretím zabezpečením je automatická regulácia teploty v aute pomocou klimatizácie v prípade, že teplota presiahne hranicu 32 stupňov Celzia.

„Osobne si myslím, že to má veľkú perspektívu a určite by sa to na trhu uplatnilo. Systém je realizovateľný s použitím doteraz vynájdených technológií a relatívne finančne nenáročný,“ uviedla Nikoleta pre Zvolen24. O tom, či sa jej prototyp skutočne zrealizuje alebo na ňom svoju technológiu postaví nejaká automobilka, rozhodne až budúcnosť. Maturantka sa však chce tejto téme naďalej venovať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech