Kto sa vyberie sám do Amazonky, už sa nevráti. V noci sme lovili pirane a kajmany

Aktivista Jakub Goda: Tvrdý lockdown je k ekonomike šetrnejší

Kristína Kövešová: Strielali po nás a pravidelne ma bijú. Napriek tomu elán nestrácam

V 19 rokoch a vymyslela vynález, ktorý zachráni zabudnuté dieťa v aute

  • Denne na Slovensku vznikajú projekty, ktorých cieľom je uľahčiť ľuďom život.
  • Ak však vznikne vynález, ktorý dokáže životy zachraňovať, je to iná káva.
  • Jeden taký má na svedomí maturantka zo Zvolena.
nikoleta-micova4-1jhg
archív Nikolety Mičovej
  • Denne na Slovensku vznikajú projekty, ktorých cieľom je uľahčiť ľuďom život.
  • Ak však vznikne vynález, ktorý dokáže životy zachraňovať, je to iná káva.
  • Jeden taký má na svedomí maturantka zo Zvolena.

Všetci si spomíname na smutné medializované prípady, keď kvôli nepozornosti či stresu rodiča zostalo dieťa uväznené v aute a skončilo sa to tragicky. Vtedy je už ťažké hľadať vinníka či príčinu, nič sa už nedá vrátiť späť a nešťastím trpia všetci dotknutí. Pozitívne však je, že so stále dokonalejšími technológiami sa podobným prípadom dá predchádzať.

S riešením, ktoré má potenciál zachrániť život dieťaťa v podobnej životunebezpečnej chvíli, prišla aj 19-ročná maturantka Nikoleta Mičová. Hoci ešte len nedávno ukončila Strednú priemyselnú dopravnú školu vo Zvolene, dokázala sama vyvinúť účinné a jednoduché riešenie, ktoré dokonca zaujalo aj známe automobilky. So svojím prospešným projektom tiež zvíťazila v celoštátnej súťaži Strednej odbornej činnosti.

Nikolete trvalo viac ako rok vyvinúť funkčné riešenie a pomohla jej v tom znalosť technického fungovania automobilov, ktoré nadobudla v škole. Pridala sa k tomu aj osobná vášeň k autám, no rovnako aj deťom. „Považujem za zbytočnosť, že nevinné dieťa umrie krutou smrťou v automobile len z nepozornosti rodičov. Hlavne, ak je možné jej predchádzať,“ povedala Nikoleta pre portál Zvolen24.

Systém, ktorý mladá Slovenka vynašla, funguje na báze niekoľkostupňového zabezpečenia a hlavnou súčasťou systému je detská autosedačka. Keď rodič dieťa do sedačky uloží, pomocou spínača sa celý systém spustí a je aktívny. Je nastavený na niekoľko režimov a dokáže vyhodnotiť rôzne situácie, napríklad podľa času, ktorý rodič strávi mimo auta. Ak si tak napríklad len pôjde natankovať benzín a neprekročí určitú dobu, alarm sa nespustí.

Ak by sa však do auta nevracal dlhšiu dobu a teplota v aute by začala rizikovo stúpať, spustí sa zvuková a vizuálna signalizácia nebezpečenstva. Ďalším zabezpečením je aktivácia GPS lokalizátora, ktorý pošle sms s údajmi o polohe auta na tri stanovené čísla. Tretím zabezpečením je automatická regulácia teploty v aute pomocou klimatizácie v prípade, že teplota presiahne hranicu 32 stupňov Celzia.

„Osobne si myslím, že to má veľkú perspektívu a určite by sa to na trhu uplatnilo. Systém je realizovateľný s použitím doteraz vynájdených technológií a relatívne finančne nenáročný,“ uviedla Nikoleta pre Zvolen24. O tom, či sa jej prototyp skutočne zrealizuje alebo na ňom svoju technológiu postaví nejaká automobilka, rozhodne až budúcnosť. Maturantka sa však chce tejto téme naďalej venovať.

Najnovšie video

Najnovší podcast

Kto sa vyberie sám do Amazonky, už sa nevráti. V noci sme lovili pirane a kajmany

Najnovšie