V Bratislave je historické minimum voľných kancelárskych priestorov. Tie najdrahšie nájdeš na východe

  • Podmienky, v ktorých pracujeme definujú náš pracovný výkon a nájsť to pravé orechové je často mimoriadne ťažké
  • Ceny za prenájmy medziročne rastú, no nie vo všetkých častiach sveta rovnako
  • Ako je to v Ázii a ako v regiónoch Európy zisťovala realitno-poradenská spoločnosť CBRE
crew-88128-unsplash
Unsplash
  • Podmienky, v ktorých pracujeme definujú náš pracovný výkon a nájsť to pravé orechové je často mimoriadne ťažké
  • Ceny za prenájmy medziročne rastú, no nie vo všetkých častiach sveta rovnako
  • Ako je to v Ázii a ako v regiónoch Európy zisťovala realitno-poradenská spoločnosť CBRE

Voľných kancelárskych priestorov je v našom hlavnom meste dnes historické minimum. Navyše sa v Bratislave stavajú kancelárske budovy medzinárodnej úrovne a pre mnohých developerov je „stavebný“ certifikát BREEAM alebo LEED samozrejmosťou a snažia sa ich doplniť napríklad aj certifikátmi WELL. Aj toto sú faktory, ktoré momentálne tlačia ceny prenájmov smerom nahor.

V Bratislave sa tak nájomné podmienky pre moderné kancelárske priestory pohybujú na úrovni od 13,50 eur/m2/mesiac až po úroveň 17,00 eur/m2/mesiac, čo je približne 3%-ný nárast v porovnaní s minulým rokom.

V ďalšom období očakávame pokračovanie rastu cien nájmov v kancelárskych budovách, avšak v pomalšom tempe ako doteraz. Dôvodom na mierne spomalenie rastu je aj ohlásený prírastok plochy v tomto segmente. Kým v posledných rokoch sme v prípade obsadzovania projektov vstupujúcich na trh nepozorovali neobsadenosť v pôvodných budovách, očakávame, že v starších budovách sa miera neobsadenosti v najbližších dvoch rokoch navýši, aj vzhľadom na avizovaný prírastok novej plochy na trhu“, hovorí Oliver Galata, vedúci oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov v spoločnosti CBRE na Slovensku.

Regióny celého sveta

Ceny prenájmov kancelárií v centrálnej časti Hong Kongu sú najvyššie a pohybujú sa na úrovni 275 dolárov na meter štvorcový za mesiac. Druhý najdrahší je Londýn, tretí Peking. Ceny za prenájom kancelárií celosvetovo mierne stúpli, medziročne v priemere o 2,4%. Najviac to pocítili v Amerike s nárastom o 3,2%, v regióne EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) o 2% a v Ázii a Tichomorí o 1,7%.

Po prvýkrát v sledovanom cykle bol nárast nákladov na prenájom prvotriednych kancelárskych priestorov konzistentný vo všetkých regiónoch na svete,“ tvrdí hlavný ekonóm CBRE Richard Barkham. Globálny ekonomický rast podľa neho stimuloval výraznejšiu lízingovú činnosť, najmä v EMEA a v Ázii. Aj napriek tomu, že rast cien prenájmu na americkom kontinente sa v porovnaní s minulým rokom mierne spomalil, stále zostáva regiónom s najvyšším nárastom nákladov na prenájom kancelárie.

Najvyšší rast cien

Najvyšší nárast cien zaznamenalo mesto Durban v Južnej Afrike, za ním nasledovali metropoly ako Bangkok, Marseille, centrum Vancouveru a Oslo. Na americkom kontinente najviac rástli ceny kancelárií vo Vancouveri, nasledoval Manhattan v New Yourku, centrum Toronta, Los Angeles a centrálna časť Dallasu. V Ázii a Tichomorí si za kancelárie priplatili v Bangkoku, za ktorým nasledovala časť Hong Kongu – Kowloon, potom Singapur, Melbourne a Wellington. V regióne EMEA najvýraznejšie stúpol už spomínaný Durban, za ním nasledovali Marseille, Oslo, Štokholm a Berlín.

Naopak, najväčšie medziročné poklesy cien zaznamenali Dubaj, Šanghaj, Moskva a Abu Dhabi.

V regiónoch, kde sme zistili najvyšší nárast prenájmov kancelárskych priestorov bol najvyšší dopyt po kanceláriách zo spoločností, ktoré pôsobia v oblastiach financií, technológií a elektronického obchodu,“ prezrádza R. Barkham.

Kde ceny klesli

A čo naopak spôsobovalo pokles cien v niektorých regiónoch? „Išlo najmä o nerovnováhu medzi ponukou a dopytom, ktorá vyplynula z dokončenia nových kancelárskych budov. Vzhľadom k tomu, že znížené náklady spôsobené miernym nadbytkom priestorov budú mať pomerne krátku trvácnosť, spoločnosti, ktoré hľadajú priestory práve na týchto trhoch by sa mali poponáhľať,“ vysvetľuje R. Barkham.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech