V Bratislave máme nové coworkingové priestory. Skrývajú v sebe veľkú výhodu

  • Cvernovka je nové kultúrne a kreatívne centrum, ktoré sa presťahovalo z pôvodných priestorov na Račiansku ulicu v Bratislave.
  • Svoje miesto si tam našiel aj Coworking, priestory môžeš využiť aj ty, je spojený s detským kútikom a kaviarničkou.
  • Miška Hrnčiarová zakladala coworkingové priestory so svojím manželom a kamarátkou.
img_7600
Coworking
  • Cvernovka je nové kultúrne a kreatívne centrum, ktoré sa presťahovalo z pôvodných priestorov na Račiansku ulicu v Bratislave.
  • Svoje miesto si tam našiel aj Coworking, priestory môžeš využiť aj ty, je spojený s detským kútikom a kaviarničkou.
  • Miška Hrnčiarová zakladala coworkingové priestory so svojím manželom a kamarátkou.

Prečo to celé vzniklo?

Hľadali sme spôsob ako môcť pracovať, keď sa nám narodili deti. Zhodou okolností som bola s viacerými kamarátkami, s ktorými sme riešili presne túto situáciu. Robili sme na zaujímavých veciach, v ktorých by nám bolo ľúto nepokračovať, no zároveň sme potrebovali pomôcť so starostlivosťou o dieťa.

Ako dlho ste otvorení v nových priestoroch?

Aktuálne je to už šiesty mesiac, čo fungujeme na Račianskej. Chodí k nám 40 členov denne, pribúdajú nám stále noví. Náš priestor je rozčlenený na 7 kancelárií. V nich sú umiestnené menšie štúdiá alebo menšie agentúry. Ďalej máme shared office, kde väčšinou sedia freelanceri. Máme aj zasadačku a veľký open space. Súčasťou open space je aj bar.

Akú máte novinku?

Súčasťou nášho coworkingu je aj detský kútik, ktorý využívajú rodičia. Máme ho zatiaľ otvorený len doobeda, časom by sme ho chceli sprístupniť aj v poobedňajších hodinách. Máme tu dve kvalifikované pani učiteľky, ktoré vyštudovali pedagogickú školu. Aby bolo o deti postarané, v detskom kútiku máme maximálne 10 detí.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: archív Michala Hrnčiarová

Akí ľudia, a z akých pracovných oblastí u vás sedia?

Vychádza to z Cvernovky. Tým, že je Cvernovka kreatívne centrum, tak aj my prirodzene priťahujeme ľudí z kreatívnej oblasti. Sedí u nás grafické štúdio, PR agentúra, začínajúca marketingová agentúra, architektonické štúdio.. Je skvelé, že to odráža naše záujmy. Máme teda aj fotografov, spisovateľov, psychológov, ľudí z oblasti IT, programátorov.

Čo všetko mi viete v Coworkingu poskytnúť?

Základné coworkingové služby, tlač, meetingovku, miestnosť na telefonovanie. Tiež začíname robiť na offline a online promo našich členov. Služby zahŕňajú účasť na eventoch, ktoré robíme v priemere 8 akcií mesačne na rôzne témy. Keďže ako členov máme aj rodičov, sústreďujeme sa aj na rodičovské témy. Máme veľmi radi zdravý životný štýl, takže veľa eventov sa týka aj eko tém. Potom sú to rôzne témy, ktoré sa týkajú rozvoja podnikania. Máme teraz témy – Nauč sa predať sa, Nauč sa mať čas ( ako riadiť sámého seba).

Prečo by som mala mať kanceláriu práve u vás?

Našou výhodou je práve to, že poskytujeme opatrovanie detí. A pre tých, čo deti nemajú je výhoda tá, že sa nachádzajú v kreatívnom centre, všade naokolo sú ľudia, ktorí pracujú v kreatívnom priemysle. Je to aj o komunite samotnej, v rámci coworkingu. Máš sa s kým porozprávať, nepracuješ doma sám. Môžete sa poradiť, prísť spolu na nové nápady.

Vznikli tu aj nejaké spolupráce medzi freelancermi a agentúrami?

Kontaktujú sa, komunikujú, no neviem, či už stihli vzniknúť spolupráce, nakoľko tu fungujeme len krátko. My ako Coworking spolupracujeme s grafickým štúdiom.

Čo plánujete najbližší kvartál?

Nemáme dokončených veľa začatých plánov, tie potrebujeme dotiahnuť. A samozrejme sa chceme sústrediť na eventy. Chceme robiť sériu rodičovských eventov, a tiež máme v pláne otvoriť „inkubátor“ pre začínajúcich podnikateľov – rodičov, ktorí musia stále balansovať medzi rodinou a prácou.

V akom veku k vám môžem dať svoje deti?

Berieme deti od 18 mesiacov do 3 rokov a funguje nám to výborne. Tieto deti sa vedia adaptovať do dvoch týždňov. Tie staršie už odporúčame do škôlok. Nebolo by to úplne kompatibilné s tými menšími. :)

Nachádza sa detský kútik na rovnakom poschodí, kde pracujú rodičia?

Je to na rovnakom poschodí, je to oddelené dverami, priečka je odhlučnená. Chcela som, aby mohlo byť dieťa kedykoľvek pri mne. Aby som sa tam cez pauzu mohla ísť pozrieť a vedela, že dieťa je v pohode. Rátali sme aj s tým, že deti budú aj kričať, no nie je to tak. Sú zlaté, hrajú sa. S hlukom teda nemáme zásadný problém.

Čo ešte v blízkej budúcnosti chystáte?

Na našom poschodí by mala pribudnúť komunitná kuchyňa. Tí, ktorí radi varia, sa na to obzvlášť tešia. Môžu si uvariť obed a pozvať si kohokoľvek chcú. Chystáme tiež chillout zónu.

Teoreticky vytvárate miesto aj pre foodblogerov.

Áno, je to presne miesto, ktoré je vyhľadávané a na našom trhu chýba. Pracujú na tom naši architekti z Cvernovky.

Chystáte sa aj expandovať, napríklad do Košíc?

Áno, ten potenciál tu je. Chceli sme si ho najprv otestovať na Bratislave, ktorá má najväčšiu kúpnu silu. No myslím si, že Košice sú na tom veľmi podobne. Je tam veľký kreatívny potenciál.

Mali ste na začiatku prichystaný finančný plán, ktorého ste sa držali?

Určite áno. Na začiatku bol stanovený cashflow, ktorý bol postavený na predpokladoch. Ak si to porovnám s tým terajším, až tak zásadne sa nezmenil. Som sama prekvapená, že tam až také rozdiely nie sú. Možno sme mysleli, že budeme viac investovať do reklamy a budeme musieť robiť nejaké reklamné aktivity, priznám sa, že zatiaľ nemáme ani ten vizuál. Až teraz ideme tlačiť nejaký ten plagát s eventami.

Vaše predikcie boli teda dobré.

Nepočítali sme, že budeme robiť toľko tých eventov, ale zistili sme, že nás to veľmi baví. Je to niečo, čo tomu celému dáva obsah. Je to veľkou pridanou hodnotou aj pre našich členov. Snažíme sa to robiť tak, aby to aj im dávalo zmysel. A vždy sa to snažíme robiť tak, aby v prípade eventu mali členovia iný alternatívny priestor na prácu. A kto chce, môže sa zúčastniť podujatí.

Máte vôbec nejakú konkurenciu v Bratislave?

V Petržalke je škôlka s pracovným priestorom pre rodičov, inak nie. Chodia k nám ľudia z Rače, ale aj z Petržalky či centra mesta. Výhodou je, že u nás bez problémov zaparkujú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech