V Bratislave žije o stovky tisíc viac obyvateľov ako ukazujú oficiálne čísla

  • 49 športových ihrísk, 122,5 detských ihrísk, 4 083 nových stromov či 2 450 000 eur ročne
  • Aj toto by mohla Bratislava získať, ak by si trvalý pobyt prihlásilo aspoň 8816 ľudí
lokkkk
pexels.com
  • 49 športových ihrísk, 122,5 detských ihrísk, 4 083 nových stromov či 2 450 000 eur ročne
  • Aj toto by mohla Bratislava získať, ak by si trvalý pobyt prihlásilo aspoň 8816 ľudí

Bratislava má oficiálne necelých 450 000 obyvateľov – v skutočnosti nás tu však žije podľa niektorých prieskumov až o 200 000 viac. Pritom každý nový človek s trvalým pobytom znamená vyše 300 € do rozpočtu mesta ročne.

Od posledného sčítania obyvateľstva v roku 2011 tak Bratislava prišla o viac než 70 miliónov eur. Toto sú peniaze, ktoré sme mohli využiť na kvalitnejšiu MHD, čistejšie ulice, viac zelene či lepšie cesty. Priemerná cena za 1 km opravenej cesty je 150 000 €. Viac nových Bratislavčanov tak znamená aj viac kvalitných ciest pre naše mesto.

Žijeme v 21. storočí a hrať sa na rozdeľovanie piesočku pre „pravých“ Bratislavčanov, cez poľných či cudzincov by už nemuselo byť v móde. V Bratislave by mal byť vítaný každý, kto sem prichádza žiť. Každý nový obyvateľ ju robí živšou, pestrejšou, rozmanitejšou, prináša do nášho mesta svoju energiu, talent, ambície a schopnosti. Avšak takisto, každý, kto tu žije využíva aj infraštruktúru, ktorú mesto poskytuje: opravené cesty, upratané chodníky, parky, ale aj modernú MHD či detské ihriská.

Všetky tieto služby sú financované z rozpočtu mesta, ten je v plnej výške závislý od počtu ľudí, ktorí tu majú prihlásený trvalý pobyt. Takých je tu je však podľa prieskumov menej ako by malo a ako by sa patrilo.

Aj preto mesto prichádza s novou kampaňou, ktorá má ľudí minimálne prinútiť sa zamyslieť či chcú platiť dane mestu, kde trávia len sviatky alebo prostredníctvom samosprávy investovať do vlastného pohodlia v meste, v ktorom naozaj žijú a pracujú.

Ak je tvojim domovom Bratislava a chceš toto mesto urobiť lepším, prihlásiť sa môžeš TU. Dôležité je si uvedomiť, že v novej kampani nejde o žiadny boj Bratislavčanov proti ostatným, ale o normálny fakt, že hrdý obyvateľ, ktorému záleží na svojom domove a okolí, by sa mal prihlásiť na trvalý pobyt.

Bez akéhokoľvek vyťahovania peňazí navyše by sme tak mohli získať milióny eur – a za tie by sa dalo lepšie kosiť, postaviť parkovacie miesta a domy, opraviť chodníky, cesty a budovať cyklotrasy. Všetci sa môžeme mať lepšie, ak si budeme vážiť miesto, kde žijeme.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK