V Brnenskej firme zavádzajú neobmedzenú dovolenku, tak ako v Netflixe

  • Artin je prvá firma v Českej republike, ktorá sa rozhodla urobiť na prvý pohľad riskantný krok
  • Zamestnanci, ktorí tu pracovali minimálne 1 rok, budú mať právo na dovolenku kedykoľvek
  • Zneužitia tohto benefitu zo strany zamestnancov sa vôbec neboja
artin
facebook.com/artin
  • Artin je prvá firma v Českej republike, ktorá sa rozhodla urobiť na prvý pohľad riskantný krok
  • Zamestnanci, ktorí tu pracovali minimálne 1 rok, budú mať právo na dovolenku kedykoľvek
  • Zneužitia tohto benefitu zo strany zamestnancov sa vôbec neboja

Artin je IT firma, v ktorej po dočítaní tohto článku možno zatúžiš pracovať aj ty. Od apríla totižto zavádzajú neobmedzenú dovolenku, keď si zamestnanci budú môcť vybrať toľko plateného voľna, koľko sa im zachce. Nie sú pritom limitovaní počtom dní ani hodín. Záleží len na ich schopnostiach.

„Vo firme sme to oznámili pred pár dňami a nebudeme klamať, že prvé reakcie ľudí boli skôr rozpačité. Čoskoro však prevládlo nadšenie, aj keď len pomerne opatrné,“ píše sa na stránke firmy Artin.

Ako si má bežný Slovák preložiť doteraz nepoznaný pojem neobmedzená dovolenka?

Jednoducho, už nie je potrebné riešiť, že ti chýba jeden deň voľna na Vianoce a ty si to musíš prísť medzi sviatkami odsedieť do kancelárie. Ak chceš odísť na predĺžený víkend, jednoducho si stačí pobaliť veci a odísť. Pol dňa voľna si môžeš vziať kedykoľvek, keď potrebuješ obehať doktorov či dohliadnuť na sťahovákov.

Ak patríš medzi vášnivých cestovateľov, alebo si len potrebuješ od všetkého odpočinúť, nemusíš zložito kombinovať nadčasy a neplatené voľno, aby si mohol vyraziť na mesačnú cestu naprieč Novým Zélandom. Stačí sa len dohodnúť s kolegami.

„Vieme, že práca nie je všetko. Všetci potrebujeme zladiť pracovný život s osobným, výkon a nasadenie s odpočinkom. Nám samotným ide o to, aby boli splnené úlohy. Nejde o hodiny strávené v kancelárií. A naviac sme presvedčení o tom, že naši zamestnanci sú rozumní ľudia so zmyslom pre zodpovednosť,“ uvádza firma Artin.

Možno aj tebe idú teraz hlavou otázky typu: Nebudú sa ľudia báť? Čo ak si radšej dovolenku vôbec nezoberú? V tomto prípade však nemá ísť o žiadnu sofistikovanú manipuláciu, ktorá ľuďom naoko dáva slobodu vziať si voľno, no ten kto ho využije, bude mať čierny bod.

Zamestnanci sa hlavne nemajú prepracovať

Zatiaľ čo maximálna doba dovolenky nie je daná, minimálnu dobu stanovili na 4 týždne. „Sick days“ sú taktiež stále k dispozícii. Na rozdiel od dovolenky si ich človek vyberá neplánovane a neschvaľujú sa vopred. Choroba sa preto neberie ako dovolenka, ak budeš ležať viac ako 3 dni, stačí si ísť k doktorovi pre potvrdenie.

IT firma z Brna sa týmto krokom stala prvou spoločnosťou v Česku, ktorá schválila neobmedzenú dovolenku pre zamestnancov. V zahraničí to takto už funguje napríklad v Netflixe, VMware alebo v Ryanair.

Ľuďom v Artin zjavne začalo dochádzať, že plat nie je všetko a že by zamestnancom vedeli prejaviť dôveru aj inak. Sami si uvedomujú, že tak ako je to v každej firme po celom svete, práve zamestnanci sú alfou a omegou, na ktorých stojí aj padá celá firma.

Neraz sa ukázalo, že čím viac slobody, dôvery a súčasne zodpovednosti nadriadení poskytnú svojim ľuďom, o to viac majú chuť tvoriť, prichádzať s novými nápadmi a odvádzať dobrú prácu.

Koniec koncov, o vývojárov, na ktorých sa firma Artin zameriava, je na pracovnom trhu bitka. Firmy sa ich snažia preplácať, a tak putujú z jednej do druhej. Podľa dlhodobých ukazovateľov, v brnenskej firme zamestnanci zostávajú pracovať roky, pretože tu chcú byť a práca ich zrejme baví. Aj preto sa nadriadení  príliš neobávajú, že by im zo dňa na deň všetci utiekli na dovolenku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK