V Európe im bola zima, tak odišli na Bali, kde vedú úspešný potápačský rezort

  • Bali, to je ostrov s očarujúcou prírodou a stabilne teplým počasím, ktoré v posledných rokoch láka čoraz viac Slovákov
  • Očaril aj Ruda Hvizdoša s jeho manželkou Elenou.
  • Tí na ostrove bohov žijú a podnikajú už takmer 10 rokov
  • Bali tak pre nich už dávno nie je len dovolenkovou destináciou, ale naozajstným domovom
rudoooo
Rudo Hvizdoš
  • Bali, to je ostrov s očarujúcou prírodou a stabilne teplým počasím, ktoré v posledných rokoch láka čoraz viac Slovákov
  • Očaril aj Ruda Hvizdoša s jeho manželkou Elenou.
  • Tí na ostrove bohov žijú a podnikajú už takmer 10 rokov
  • Bali tak pre nich už dávno nie je len dovolenkovou destináciou, ale naozajstným domovom

Rudo a Elena sú na Bali spolumajiteľmi vyhľadávaného rezortu OK Divers. Ich biznis zahŕňa taktiež organizovanie potápačských dovoleniek, ktoré využívajú ľudia z celého sveta. V podnikateľskom portfólia však majú dokonca aj reštauráciu.

Podľa Rudových slov, prvotný impulzom na odchod do exotiky bol celkom banálny. V Európe bola jemu aj jeho manželke jednoducho zima. Už prvý rok na Bali ich presvedčil, že ide o krajinu ako vyšitú pre nich. A to aj napriek tomu, že museli prekonať množstvo prekážok.

„Všetko, čo postaví človeka mimo komfortnej zóny, ho takmer vždy posunie dopredu. Rovnako to bolo aj s nami. Nové impulzy a výzvy číhali takmer za každým rohom a ľahkosť žitia tak bola ešte intenzívnejšia a ľahšia ako pred tým,“ hovorí Rudo o prvom roku v exotike.

Na Bali je dnes pretlak rôznych ubytovacích zaradení. OK Divers sa však na nedostatok záujmu určite nesťažuje. „Je pravda, že na Bali je veľa ubytovacích kapacít, no taktiež je tu veľa turistov. Tie 4 milióny návštevníkov ročne sa však musia niekde vyspať. Naša idea je celkom jednoduchá. Správame sa k našim hosťom tak, ako chceme, aby sa správali  k nám, keď sme hosťami my. Samozrejme máme jednoznačnú predstavu, v akom segmente trhu sa chceme profilovať, ale to nič nemení na princípe služby, úsmevu a pokory, ktorý aplikujeme všade, kde sa dá.“

Podnikanie na Slovensku je zložité, no ešte ťažšie to musí byť na Bali plnom byrokracie a zrejme aj úplatkov. Ako sa s miestnymi zákonmi pasujete vy? „So všetkým sa pasujeme s vytrvalosťou a rešpektom. Ak musíme na nejaký úrad prísť 5-krát s tým istým papierom, tak tam prídeme pre istotu aj 7-krát a vždy s úsmevom. Nikdy sa nesmiete hnevať a keď tak, až za dverami v aute. Hnev je zlý pán a špeciálne na úrade. S úsmevom a rešpektom tu zájdete najďalej. V praxi sme sa museli naučiť nedať sa odradiť. Ľudia si radi pomáhajú a v Indonézií to stále platí aj na ľudí, ktorí majú v ruke razítko.“


Ak si cudzinec a chceš podnikať na Bali je podľa spolumajiteľov veľmi dôležité robiť všetko legálne, aj keď to stojí veľa námahy. Kontrolám sa totiž cudzinci, ktorí tu podnikajú nevyhnú.

 „Keďže podnikáme v Padangbai, v okolí je pomerne málo podnikov vlastnených ľuďmi zo zahraničia. Kontroly preto máme takmer každý týždeň. Často sa 10 až 15 ľudí pride pozrieť napríklad na to, ako narábame s odpadovou vodou. Naposledy nám prišla takáto družina skontrolovať či máme hromozvod . S rešpektom si sadneme, ponúkneme čaj a porozprávame sa. Je dôležité mať všetko v poriadku, no svoju prevahu nikdy nedať pocítiť. Skromne počúvať.”

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Ivan Ďurčány

A akú radu by dal Rudo s manželkou mladým ľuďom, ktorí by chceli na Bali začať podnikať? „Najskôr prísť a na nejaký čas na Bali žiť, aby zistili či je to krajina pre nich. Ak ešte nenašli, tak nájsť niečo čo ich baví, vytvoriť si zázemie a začať. Treba sa pripraviť na investíciu času, pretože všetko tu bude trvať dlho a možno ešte dlhšie. Odporúčam robiť veci legálne a s licenciami,“ dodáva Rudo.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá