V Košiciach robia svetovú vedu a zlepšujú kvalitu života. Za svoje výtvory získali svetové prvenstvá

  • Na Technickej Univerzite v Košiciach sa robí svetová veda
  • Profesor Živčák vedie tím špičkových odborníkov
  • Vytvorili implantát, ktorý pomohol pacientovi s 86%-ným poškodením tváre
doctor-650534_1920
  • Na Technickej Univerzite v Košiciach sa robí svetová veda
  • Profesor Živčák vedie tím špičkových odborníkov
  • Vytvorili implantát, ktorý pomohol pacientovi s 86%-ným poškodením tváre

Všetci sme si vedomí, že slovenské zdravotníctvo na tom nie je najlepšie. Napriek tomu na Slovensku žijú ľudia, ktorí v zdravotníctve robia svetové veci. Môžeme sa pochváliť množstvom šikovných lekárov, vedcov, ale aj výskumníkov. Takíto ľudia stoja aj za firmou Biomedical Engineering , ktorá vyrába implantáty laserovým sintrovaním. Pre nás menej znalých je laserové sintrovanie forma 3D tlače.

Aké implantáty vyrábajú?

Jeden zo spoluzakladateľov firmy je aj vedúci Katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Dr.h.c. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD. Biomedical Engineering sa zaoberá výrobou implantátov zo zliatiny titánu použitím 3D tlače. Implantáty ako také vyrábajú na mieru presne vďaka dátam, ktoré im poskytnú lekári, hlavne z dát získaných z CT scanov alebo pomocou magnetickej rezonancie.

Proces, ktorý používajú na výrobu implantátov s poréznou štruktúrou sa volá aditívna výroba. Výhoda týchto implantátov je, že majú podobnú štruktúru ako ľudské kosti,  čo zlepšuje proces zrastania tkaniva s kosťou, teda v tomto prípade implantátu. Vďaka jedinečnej poréznej štruktúre je aj hmotnosť implantátu podstatne nižšia. Toto všetko zlepšuje šance pacienta uzdraviť sa.

Slovenskí odborníci, svetové prvenstvo

Okrem profesora Živčáka, ktorý získal ocenenie za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky 2017, pôsobí vo firme docent Radovan Hudák, spoluzakladateľ firmy a osobnosť roka v oblasti technológií 2016. Ocenení neboli len jej spoluzakladatelia ale aj celá firma ktorá získala ocenenie ministra hospodárstva za inovatívny čin roka 2017. Cenu si firma zaslúžila za ich inovatívny implantát, ktorý použili pri spinálnej chirurgií ako náhradu medzistavcovej platničky.  Pri výskume vhodných materiálov a výrobných procesov pre implantáty sa rozhodli pre už spomínanú aditívnu výrobu, ktorá by pacientom pomohla, ale zároveň by nebola ekonomicky náročná. To sa im aj v skutočnosti podarilo. Na výrobu implantátov používajú prístroje od firmy EOS.

Medzi ich prvé implantáty patrí kus lebky s veľkosťou približne 15 cm. Ako sám profesor vraví, vďaka vyššej presnosti vytvorených implantátov znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť a zároveň poskytujú pacientom optimálny zotavovací proces. Nesústredia sa však len na výrobu z titánu, taktiež skúmajú aj ponuku iných vhodných keramických a polymérových materiálov. Veľkú pozornosť venujú hlavne 3D tlači PEEK polyméru a 3D bio tlači. Vďaka týmto pokrokom sa im podarilo vyrobiť maxilofaciálny škrupinový a porézny titánový implantát, ktorý bol vyrobený na mieru pre pacienta, ktorý mal poškodených 86% tváre.

Na čo slúžia?

Povedzme, že ste utrpeli vážny úraz, napríklad poškodenie lebky alebo hrudného koša a niektoré časti vášho tela sa už nedajú zachrániť. Tu vstupujú na scénu špecialisti z Biomedical Engineering. Z titánu vám dokážu vyrobiť implantát s presnosťou na milimeter, ktorý vám sadne ako uliaty, a tým nahradia poškodenú, respektíve chýbajúcu časť vášho tela. Tu si pomyslíte, ale veď titánové implantáty už niekoľko rokov existujú. Samozrejme, existujú, ale nie v takejto podobe. Implantáty z dielne Biomedical Engineering sú ľudovo povedané robené na mieru. A aké implantáty teda vyrábajú? Pomocou 3D tlače, respektíve laserovým sintrovaním sú schopní vyrobiť na mieru akýkoľvek implantát. Ako prví na svete dokázali vytvoriť na mieru maxilofaciálny implantát.

V jednom z rozhovorov to opísal profesor Živčák nasledovne: „Takýto implantát je jediný svojho druhu a vyrobený špeciálne pre daného pacienta. Prívlastok šitý na mieru dostal z jednoduchého dôvodu – každý človek je iný, má odlišný výzor, metabolizmus, stavbu tela… a preto aj implantát je presne navrhnutý pre každého jedinca v závislosti od jeho zranenia. V minulosti boli implantáty hrubšie a neboli robené na mieru.

Často sa poškodená kosť upravovala do pravidelného tvaru, napríklad kruhu, a implantát sa vytvaroval priamo počas operácie. Dnes sme materiálne i technologicky na vyššej úrovni a bolo by smiešne, ak by sme takýmto spôsobom naďalej pokračovali. To znamená, že nezasahujeme do poškodenej kosti. Neprispôsobujeme ranu implantátu, ale implantát rane.“

Sami teda vidíte, že aj na Slovensku vieme robiť svetovú vedu. Máme tu špičkových odborníkov, ktorí majú chuť posúvať hranice vedy a zároveň šíriť dobré meno našej krajiny. Už len aby si aj slovenská vláda uvedomila, že podporovať našich vedcov, vedecké a vzdelávacie inštitúcie sa oplatí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá