V Prahe jazdí električka ozdobená vtipnými výhovorkami čiernych pasažierov

  • Ak v blízkej dobe zavítaš do Prahy, možno ťa prekvapí kontroverzná električka venovaná čiernym pasažierom
  • Celú jej karosériu zdobia absurdné výhovorky ľudí, ktorých revízori nachytali bez platného lístka
34012096_2038264726246475_7507319447170842624_o
Pražská integrovaná doprava
  • Ak v blízkej dobe zavítaš do Prahy, možno ťa prekvapí kontroverzná električka venovaná čiernym pasažierom
  • Celú jej karosériu zdobia absurdné výhovorky ľudí, ktorých revízori nachytali bez platného lístka

„Lístok mi zožral pes.“

„Veď idem len jednu stanicu.“

„Ale ja tou električkou len prechádzam.“


Aj tak znejú argumenty čiernych pasažierov zozbierané z praxe českých revízorov, ktorí MHD cestovali bez lístka. Revízori si denne musia vypočuť desiatky podobných výhovoriek, ktoré však cestujúcich len málokedy zachránia. Na karosérii čiernej električky, ktorá teraz jazdí na linkách 17 a 13, tak majú zdôrazňovať ich absurdnosť a trápnosť a motivovať čiernych pasažierov, aby cestovali poctivo. Veď denný lístok ich vyjde z celoročného v prepočte len 10 korún, čo by u nás bolo 40 centov.

Vtipná električka nazvaná „Vyhováračka“, je súčasťou kampane s názvom Nejdeš na čierno? Jej súčasťou je napríklad aj opatrenie Pokuta za polovicu, ktoré umožňuje čiernym pasažierom zaplatiť pokutu len 400 korún namiesto 800 v prípade, že si zakúpia celoročný predplatený lístok na MHD a zaručia tak, že už na čierno jazdiť nebudú. Podľa informácií portálu ceskatelevize.cz už túto možnosť využilo takmer 3-tisíc ľudí, čo do kasy dopravného podniku prinieslo vyše 10 miliónov českých korún, čiže viac ako 387-tisíc eur.

Znie to ako naozaj efektívne riešenie, ktorým by sa mohlo inšpirovať aj naše hlavné mesto. Nižšími pokutami by znížili frustráciu ľudí, ktorí si len zabudli kúpiť či cvaknúť lístok, motivovala by čiernych pasažierov zakúpiť si električenku a zvýšila tak svoje príjmy, čo je win-win situácia. Dopravný podnik Bratislava doteraz s podobne originálnou, vtipnou a naozaj fungujúcou kampaňou neprišiel. Česi to zrejme vedia lepšie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech