V Ružinove začalo budovanie najzelenšieho parku. Pre Bratislavu to prinesie skvelé príležitosti

  • V Bratislavskom Ružinove sa už formuje oáza pokoja
  • Stojí za ňou aj hlavný architekt projektu Eurovea - Branislav Kaliský
  • Tešiť sa môžeme aj na desiatky ovocných stromov
sit
Branislav Kaliský/A1 Respect
  • V Bratislavskom Ružinove sa už formuje oáza pokoja
  • Stojí za ňou aj hlavný architekt projektu Eurovea - Branislav Kaliský
  • Tešiť sa môžeme aj na desiatky ovocných stromov

Na zelenej ploche pri Paneurópskej vysokej škole začalo vznikať miesto s premysleným ekosystémom zadržiavania dažďovej vody, výbehom pre psov a relaxačnou časťou.

Okrem radosti z toho, že realizáciou sa zmaria plány developerov, ktorí chceli na ploche pred školou stavať, sa budú Ružinovčania radovať aj z niekoľkých unikátnych nápadov, ktoré budú do projektu zapracované. Ako prvé sa začalo s výsadbou stromov. Na ploche veľkej približne ako štyri futbalové ihriská (viac ako 30-tisíc štvorcových metrov) pribudne dokopy 93 drevín.

Časť z nich budú tvoriť aj ovocné stromy, keďže jeden z prívlastkov parku je aj jedlý. To znamená, že plody zo stromov budú k dispozícii všetkým, ktorí o ne prejavia záujem. Ľudia si budú môcť pochutnať napríklad na gaštanoch, mandliach, hruškách, dulách, orechoch či jablkách. Ani jeden súčasný strom pritom z parku nevyrúbu. Okrem jedlých druhov v ňom pribudnú aj brezy, duby, lipy, javory, mandle, ginká, liesky či jarabiny.

Všetky stromy majú byť vysadené do dvoch týždňov. Nepôjde o úplne malé stromčeky, ale zhruba sedemročné. Stromy, ktoré tu vysadia, vybralo občianske združenie Zelená Bratislava – Zebra a bude sa o ne starať Róbert Molnár zo združenia Viac ako 1000 slov.

Okrem stromov by mal park obohatiť aj samostatný uzavretý výbeh pre psov, nádrž na zadržiavanie dažďovej vody v podobe jazierka, verejné toalety s kaviarničkou, nové lavičky a chodníky, náučný chodník a permakultúrna výsadba. Tá je navrhnutá tak, aby sa rastliny navzájom podporovali a park bol pre obyvateľov príťažlivý a zelený v každom ročnom období.

Na príprave parku a výsadbe sa podieľali odborníci na krajinnú architektúru a permakultúru z viacerých občianskych združení. Hlavným spolupracovníkom mesta a poslancov bolo združenie Zelená Bratislava. V spolupráci s aktivistami sa konalo v minulom roku niekoľko konzultačných stretnutí s Ružinovčanmi, na základe ktorých bol stanovený dizajn aj úprava budúceho parku.

„Počas zimy sa nám podarilo celý proces posunúť, park je navrhnutý a hotový na úrovni územného rozhodnutia a už len čakáme na schválenie zo Stavebného úradu Ružinov. Ďalším krokom bude úprava oddychovej zóny, vybavenosť parku prepojená s malou čajovňou s exteriérovým záhradným sedením.

Zároveň sa snažíme dostať povolenie na vybudovanie chodníkov, cyklotrasy a osvetlenia. Ďalšie časti ako retenčné jazierko a psie ihrisko je plánované na druhú etapu 2019,“ napísal na svojom Facebooku architekt Branislav Kaliský z architektonického ateliéru A1 Respect, ktorý za myšlienkou a projektom parku stojí.

Formou tohtoročných poslaneckých priorít prispeli sumou 150-tisíc eur na štart projektu mestskí poslanci za Ružinov, Branislav Kaliský, Martin Chren, Slavomír Drozd a Jarmila Tvrdá, sumou 40-tisíc eur z vlaňajších aj Kaliský a Chren. Projekt si vyžaduje investíciu približne vo výške 300-tisíc eur. Iniciátori projektu rátajú s pomocou aj zo súkromného sektora. Projekt bude realizovať mestská spoločnosť GIB.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech