V slovenských obchodoch už igelitku zadarmo nedostaneš. Priprav sa na alternatívy

  • Plast je jedným z najväčších postrachov planéty, no ešte horší je ten, ktorý používame jednorazovo
  • V Európskej únii ročne spotrebujeme 100 miliárd plastových tašiek, jeden Slovák ich ročne minie 470
  • Slovensko konečne spravilo krok vpred, v obchode si už musíš za plastovú tašku zaplatiť
sdwef
pixabay
  • Plast je jedným z najväčších postrachov planéty, no ešte horší je ten, ktorý používame jednorazovo
  • V Európskej únii ročne spotrebujeme 100 miliárd plastových tašiek, jeden Slovák ich ročne minie 470
  • Slovensko konečne spravilo krok vpred, v obchode si už musíš za plastovú tašku zaplatiť

Podľa novely zákona o odpadoch od 1. januára obchody nesmú ponúkať plastové tašky zadarmo a musia ponúknuť alternatívu. Pre spotrebiteľov to nie je žiadna ultra novinka, mnohé obchody totiž už dlhú dobu ponúkajú igelitky len za poplatok. Robia to vrámci ich firemnej politiky, a to nielen pre zisk, ale najmä pre ochranu životného prostredia. Ročne ho totiž v Európskej únii zaťažíme až 100 miliardami plastových tašiek. Na Slovensku sa nemáme čím chváliť, ročne ich totiž spotrebujeme 470 kusov na osobu, čo je takmer dvakrát viac ako európsky priemer.

Napriek tomu, že nový zákon môže byť pre mnohých predajcov limitujúci, je tu aj iná možnosť ako nútiť zákazníkov, aby si za tašky platili. Namiesto toho totiž môžu obchody zvoliť ekologickejšiu alternatívu, napríklad papierové tašky alebo tašky, ktoré je možné použiť opakovane. Niet pochýb o tom, že tento zákon bude mať vplyv na spotrebu plastov. Realita totiž ukazuje, že ľudia si za takú zbytočnú vec, akou je igelitka, neradi priplácajú. Dokonale tu funguje psychologický efekt a odkedy supermarkety zaviedli poplatok, Slováci si radšej nosia vlastné tašky.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Vlani debatu rozprúdila iniciatíva envirorezortu „Slovensko bez igelitových tašiek“, ku ktorej sa pripojili reťazce, ako COOP Jednota či Kaufland. Práve ten pracuje na dlhodobej snahe eliminovať plasty na svojich predajniach a dokonca zašiel ešte ďalej, než je predávanie igelitiek za poplatok. Definitívne zrušil svoje lacné tašky za 9 centov a prostredníctvom vtipnej kampane „S igelitkou nemôžeš byť šik“ propaguje látkovú eko tašku. Tá sa neroztrhne, ale tiež nešuští, nezohyzdí tvoj outfit, ctí matku prírodu, ale napríklad aj znemožní ostatným vidieť obsah tvojho nákupu.

Napriek tomu, že novela prináša nádej pre zníženie spotreby plastov na Slovensku, nerieši problém ešte pekelnejších mikroténových sáčkov na ovocie či pečivo. Bežný Slovák ich pri jednom nákupe minie niekoľko kusov a hneď, ako z neho vybalí nakúpené potraviny, sáčky zvyčajne putujú do koša. Obchody zatiaľ nenašli spôsob, ako tento problém riešiť, pretože prekážkou je otázka hygieny. Problém si preto stále žiada efektívne plošné riešenie. Na trhu je však napríklad alternatíva vo forme sieťok Frusack, do ktorých zabalíš ovocie a zeleninu ekologicky a opakovane.

Treba tiež pripomenúť, že novela zákona o odpadoch ťa nemá prinútiť nechať v obchode viac peňazí kvôli množstvu zakúpených tašiek. Naopak, má ťa prinútiť zamyslieť sa nad svojou spotrebou plastov a ideálne ju čo najviac znížiť. Namiesto toho, aby si platil za tašky, prines si vlastnú látkovú eko tašku alebo si ju zakúp v obchode, ak ju náhodou ponúka. Na trhu sú šikovné aj štýlové alternatívy, ako napríklad Taschken, množstvo ich nájdeš v obchode ecobag.sk alebo na Sashe, napríklad tu a tu. Nehanbi sa ich použiť a choď príkladom svojmu okoliu! :)

Najnovšie videá

Trendové videá