V zahraničí sú hviezdami, na Slovensku ich takmer vôbec nepoznáme. 7 Slovákov, na ktorých môžeme byť skutočne hrdí

  • Nie je ľahké presadiť sa na domácej pôde, nie to ešte za hranicami.
  • Naša krajina im netvorila dostatočné prostredie na to, aby sa mohli rozvíjať a tak sa pobrali do zahraničia.
  • História je samozrejme plná vplyvných Slovákov, no často sa o nich nehovorí.
  • Medzi tých najznámejších patrí robotník na známej fotke z výstavby Empire State Building alebo Štefan Banič, vynálezca padáku.
slovaci-770x404
Instagram (@daviddobrik, @luciajavorcekova)
  • Nie je ľahké presadiť sa na domácej pôde, nie to ešte za hranicami.
  • Naša krajina im netvorila dostatočné prostredie na to, aby sa mohli rozvíjať a tak sa pobrali do zahraničia.
  • História je samozrejme plná vplyvných Slovákov, no často sa o nich nehovorí.
  • Medzi tých najznámejších patrí robotník na známej fotke z výstavby Empire State Building alebo Štefan Banič, vynálezca padáku.

Okrem nich však stále behajú po svete aj takí, ktorí stále žijú. A svojim konaním značne prispievajú k rozvoju kultúry. Či už je to hudba, film alebo internetová zábava, aj vo svete pôsobia našinci, ktorí v týchto oboroch prerazili.

Vladimír Valovič

Vladimír Valovič je pôvodom Slovák, no aj vďaka nemu ste si mohli užiť tituly ako Gravitácia či Strážcovia Galaxie. Vlado pracuje ako compositor, to znamená, že posledné dolaďovanie vizuálnych efektov v celovečerných trhákoch leží v jeho rukách. Scéna, ktorá je natočená s greenscreenom je neskôr doplnená o plnohodnotné pozadie. Vďaka Vladovi máte pocit, že toto pozadie je skutočne súčasťou scény a nie je z ničoho vytrhnuté. Jeho práca bola ocenená aj Oscarom za vizuálne efekty a tak sa okrem práce snov môže hrdiť aj soškou, za ktorú by niektorí zabíjali.

Filip Jankovič

Tento rodák z Trenčína sa preslávil ako tanečník. U nás ho môžete poznať zo súťaže Československo má talent, no Filip už zavítal aj na miesta ako Los Angeles či Londýn, kde preukázal svoje schopnosti. Jeho meno nie je cudzie ani umelcom akými sú Mariah Carey či Kylie Minogue. V súčasnosti žije v Prahe, no stále vo svojom obore ho stále môžeme považovať za svetovú špičku.

DJ Blyatman

V priebehu posledných pár rokov sa na internete rozmohol trend, vďaka ktorému ľudia z celého sveta začali milovať Slovanov. Nie pre naše krásne ženy, prírodu ani nič podobné. Do parády si internetoví recesisti zobrali práve ruské stereotypy, akými sú teplákové súpravy, staré lady, vodka a v neposlednej rade hardbass. Hudobný žáner, ktorý rozpoznáte veľmi ľahko podľa hlbokých basov a viac než rýchleho tempa. Túto senzáciu využil vo svoj prospech DJ Blyatman, ktorý tvorí hardbass na svetovej úrovni a teší sa veľkej popularite najmä v zahraničí. 5 miliónov zhliadnutí hovorí za všetko.

David Dobrik

Doba internetu so sebou prináša aj iné ovocie. Po digitálnych produktoch je čoraz väčší dopyt. Z nich nemôžeme vynechať webstránky, virtuálnu grafiku alebo aj fotografiu. Čo je však zdrojom skutočne krásnych peňazí je Youtube. Na Slovensku síce toto povolanie doposiaľ nie je vo väčšine kruhov ako plnohodnotná práca, no nie nadarmo sa vraví, že k nám dorazí všetko o 10 rokov neskôr.

Na Slovensku má YouTuber samozrejme menší potenciál ako v zahraničí. To si uvedomil Košičan Dávid Dobrík, ktorý žije v Spojených štátoch a tvorí videá v angličtine. Jeho YouTube kanál dosiahol 6 miliónov odberateľov a tento mladý chalan si skutočne žije svoj (americký) sen.

Mária Švarbová

Šikovná slovenská fotografka sa môže pochváliť naozaj pôsobivými zábermi, no zároveň aj vplyvným menom. V zahraničí vôbec nie je neznáma. V detstve sa Mária túžila stať maliarkou, no neskôr sa začala venovať štúdiu archeológie. Potom, čo od sestry dostala staršiu zrkadlovku, bol jej osud spečatený. A že sa tento darček osvedčil, môžete posúdiť aj na základe jej úspechu či ohromných záberov.

Lucia Javorčeková

Táto 27 ročná Bratislavčanka s popularitou za hranicami štátu rozhodne nemá problém. Viac než sympatická modelka pokorila na Instagrame hranicu jedného milióna sledovateľov. Modelingu sa venuje už desať rokov a mimo toho sa venuje aj DJ-ingu. Prevádza najmä spodné prádlo, takže rozhodne je sa na čo pozerať a milión fanúšikov je opodstatnený.

Ivan Reitman

V neposlednej rade musíme zmieniť pána Ivana Reitmana, ktorý minulý rok dosiahol vek 71 rokov. Život v zahraničí mu však nie je cudzí pekných pár dekád. Korene má v Komárne, no vo svete pôsobí ako uznávaný režisér. Jeho filmy sa skutočne môžu popýšiť vysokou úrovňou a fakt, že nejde len o lokálne snímky potvdzuje aj to, že medzi jeho najznámejšie tituly patria filmy ako Dvojičky s Arnoldom Schwarzeneggrom, komédia 6 dní, 7 nocí, v ktorej si zahral Harrison Ford či svetoznámy Krotitelia Duchov. Jeho posledným projektom je reboot pobrežnej hliadky známej aj ako Baywatch, v ktorej spolupracoval s Dwaynom Johnsnom či Zacom Efronom.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech