Vďaka týmto Slovákom ti pristanú poctivé farmárske produkty priamo pred dverami

  • Neustále počúvame o tom, aké sú potraviny zo supermarketov nezdravé, umelé a plné chemikálií
  • Situácia je ešte kritickejšia teraz v zime, keď nás zdravšími dobrotami nezásobuje babka ani trhoviská
  • Nevešaj však hlavu, poradíme ti, kde zohnať aj teraz čerstvé, zdravé a prevažne lokálne potraviny.
deb
FB/debnickaodbabicky, debnickari
  • Neustále počúvame o tom, aké sú potraviny zo supermarketov nezdravé, umelé a plné chemikálií
  • Situácia je ešte kritickejšia teraz v zime, keď nás zdravšími dobrotami nezásobuje babka ani trhoviská
  • Nevešaj však hlavu, poradíme ti, kde zohnať aj teraz čerstvé, zdravé a prevažne lokálne potraviny.

Kam vedie tvoja cesta, keď potrebuješ nakúpiť jedlo? Určite je na prvom mieste blízky supermarket. Tam je nakupovanie síce jednoduché, no často nepríjemné, stresujúce a navyše neprinesie do tvojej chladničky či špajze veľa poctivých surovín. Prečo to neskúsiť inak? Na Slovensku dnes máme množstvo skvelých projektov založených na debničkovom systéme. Doslova sa s nimi roztrhlo vrece. Stačí len naklikať položky do tvojho virtuálneho košíka a onedlho sú u teba doma, starostlivo uložené v debničke.

A čo viac, všetky sa orientujú na skutočne čerstvé a kvalitné potraviny bez zbytočných konzervantov či farbív. Skrátka čistá príroda a chuť ako od babičky. Systém debničkového doručovania potravín k nám prišiel z okolitých európskych krajín a jeho podstatou je udržateľnosť, šetrenie životného prostredia, podpora lokálnych farmárov a výrobcov, slovenských produktov a samozrejme aj zdravšieho stravovania obyvateľstva.

Rodinné farmy a podniky majú tradíciu aj na Slovensku. Veď príbehy o tom, aké kvalitné boli potraviny za čias našich starých rodičov poznáme všetci. Prečo by sme sa však nemohli rovnako zdravo stravovať aj dnes? Je to jednoduché! Navyše aj pre nepolepšiteľných lenivcov a odporcov nakupovania, pretože so systémom debničiek nemusíš vystrčiť päty z domu.

Nasledovný zoznam kvalitných projektov sme pre teba poctivo vybrali:

Svet bedničiek

Projekt založili dvaja „dedinskí chlapci“ :), ktorí chceli kvalitné produkty a lásku k prírode zdieľať s ostatnými. Z ich ponuky si vyberie aj náročný konzument. Chcel by si ovocnú, zeleninovú, ovocno-zeleninovú, farmárska, smoothie, exotická silvestrová bednička či dokonca bednička vhodná pre bábätká? Žiadny problém. Svet bedničiek je plný sezónnych plodín od miestnych farmárov. Plusom je prehľadný „porovnávač obsahov debničiek“ či doprava zadarmo. V ponuke majú aj iné produkty zdravej výživy od výmyslu sveta.

 

Foto: facebook.com/Svetbedniciek

Debničkári

Projekt z hlavy dvoch mladých Slovákov Matúša a Martina, ktorí si chceli splniť sen prinášať ľuďom službu s pridanou hodnotou a podporiť lokálny potravinový reťazec. Ich heslom je „Jedlo – srdce života“. Debničkári fungujú prakticky na celom Slovensku, no v mestách mimo Západ trvá vybavenie objednávky o čosi dlhšie. V centre sú opäť kvalitné suroviny od lokálnych producentov. Vybrať si môžeš z bežných ovocných a zeleninových debničiek, na odšťavovanie, šalátovej či detskej. Môžeš si byť istý, že dostaneš ekologicky vypestované potraviny „s dušou“. Nechýbajú poctivé mäsové a mliečne výrobky či suroviny do špajze.

Foto: facebook.com/debnickari

Debničky Matis & Matis

Rodinná firma založená Michaelou Matisovou a jej synom Michaelom, ktorí chceli prepojiť vidiek s mestami, pre ktoré nie je farmárčenie a pestovanie plodín práve typické. Vzorový typ farmára, s ktorým spolupracujú, je postarší pán z vidieka, ktorý pestuje mrkvu za domom. Jeho úroda mu každú sezónu poskytne prebytok, ktorý sám nespotrebuje. Tým však môže nakŕmiť ďalších a prispieť tak k budovaniu komunity. V e-shope si môžeš objednať mini, medium či maxi debničku a zvoliť frekvenciu doručovania – buď jednorázovo, týždenne alebo dvojtýždenne. Okrem ovocia a zeleniny tu nájdeš veľa iného, napríklad ovčí syr, ktorý „nádherne vŕzga“.

Foto: facebook.com/matismatis.sk

Liptovská debnička

Opäť rodinný projekt prinášajúci pozitívne hodnoty :). Rodinka Vydarená síce prevádzku na čas prerušila, no predaj opätovne spustí na jar. S debničkami sa prvýkrát stretli v zahraničí a keďže po návrate domov na Liptov v okolí nič podobné nenašli, rozhodli sa začať sami. Snažia sa žiť v súlade s prírodou a preto prinášajú len to najlepšie od dodávateľov výhradne z úrodných oblastí Slovenska. O konkrétnych farmároch, ktorý dodajú jedlo na tvoj stôl, si môžeš prečítať na stránke liptovskadebnicka.sk. Rozvážajú v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Liptoskom Hrádku, Poprade, Kežmarku, Svite a blízkych dedinách.

Foto: facebook.com/liptovskadebnicka

Debnička od babičky

S tými rodinnými firmami to už preháňame, čo? :) No toto je ďalšia z východného Slovenska, za ktorou stojí Tomáš a Terezka. Nakupovanie zdravých potravín s nimi už viac nebude anonymné, pretože presne vieš, odkiaľ tvoje jedlo pochádza a ruky ktorého šikovného slovenského pestovateľa ho vyprodukovali. Zásielku čerstvých potravín ti už nedoručia v drevenej debničke ako doteraz, ale po novom v ekologickej kartónovej debničke. Sám sa tak nemusíš o nič starať ani platiť nič navyše.

Foto: facebook.com/debnickaodbabicky

Lokapetit

Projekt, ktorý v roku 2013 založili bývalí spolužiaci Zdeno a Tomáš, ti pripomenie, ako chutí doma vypestovaná paradajka či jablko. Tvoje jedlo už viac nemusí putovať tisícky kilometrov balené vo fólii a striekané kadečím, so Slovenskou debničkou máš istotu, že tvoje jedlo pochádza z blízkeho okolia od overených slovenských farmárov. Chalani tak spojili lásku k jedlu, prírode, e-commerce biznis a efektívnu logistiku do jedného balíčka. Projektami ako je tento ich podporíš, aby to ešte s biznisom aj napriek sťaženým podmienkam nevzdávali :). Debničky rôznych druhov, k tomu kvalitné mäso, mlieko, suché potraviny, koreniny… všetko z tých najlepších zdrojov.

Foto: facebook.com/SlovenskaDebnicka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK