V našich veľhorách pribudne nová adrenalínová atrakcia

  • Novinka, ktorá poteší všetkých nadšencov turistiky bude úplne prvou vo Vysokých Tatrách
  • Podobnou atrakciou sa môžu pochváliť Alpy aj Dolomity
  • Vieš, o čom je reč?
collage
Instagram (dominika_siskova, chrchoo)
  • Novinka, ktorá poteší všetkých nadšencov turistiky bude úplne prvou vo Vysokých Tatrách
  • Podobnou atrakciou sa môžu pochváliť Alpy aj Dolomity
  • Vieš, o čom je reč?

Poznáš pojem ferrata? Wikipedia ho definuje ako zaistenú cestu – „železom opatrená cesta, resp. z nem Klettersteig – horolezecký strmý chodník) je cesta v náročnom horskom teréne, ktorá je vybavená istiacimi fixnými lanami, železnými stúpačkami prípadne ďalšími umelými pomôckami, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti prechádzajúcich osôb a sprístupnenie ťažšieho terénu návštevníkom, ktorí nemajú skúsenosti s náročnými horolezeckými výstupmi.“ Práve takáto cesta má už onedlho osviežiť prechádzky turistom vo Vysokých Tatrách.

Podľa informácií spis.korzar.sme.sk, bude nová ferrata viesť z Mlynickej doliny jedným z rebier Soliska a s jej realizáciou sa má začať už budúcu jar s predbežným cieľom dobudovať ju do konca roka 2019. Na financovaní by sa mal piatimi percentami podieľať Klub slovenských turistov, desiatimi štát a zvyšok poputuje z prostriedkov Európskej únie.

Prvá vo Vysokých Tatrách, nie však prvá na Slovensku

Strmé turistické chodníky istené lanami sú typické pre Alpy či Dolomity a neraz za týmto dobrodružstvom do zahraničia cestujú aj Slováci. To však neznamená, že Slovensko v tomto smere nemá čo ponúknuť. Medzi známe trasy, ktoré si však vyžadujú aj špeciálny ferratový set (sedací úväz, prilba, tlmič pádov) patrí napríklad tá v rokline Kyseľ, ferrata Skalka v Kremnických vrchoch alebo Ferrata HZS (Horská záchranná služba) v Martinských holiach.

Ferrata Kyseľ, ktorá sa nachádza v rovnomennej rokline a kvôli požiaru, ktorý pravdepodobne spôsobili nezodpovední návštevníci, bola zatvorená dlhé desaťročia, no dnes opäť slúži turistom naplno (hoci len pár týždňov v roku). Každý návštevník sa môže pokochať pohľadom na prísne strážené oblasti Slovenského raja a päť divokých vodopádov. Ako na jednej z mála prírodných atrakcií, je prechod po tejto zaistenej ceste spoplatnený.

Lokalita Skalka v Kremnických horách ponúka pre dobrodružstvá tohto typu turistom najviac možností. Lezecké steny tu zhotovil známy Pavol Rajčan a patria k tým ťažším. Jedna z nich sa nazýva napríklad Komín (najťažšia ferratová trasa na Slovensku), druhá Výzva. Bezpečnosť je prvoradá, preto je potrebné mať so sobou (alebo si na mieste zapožičať) špeciálnu výstroj. Niektoré z variant na Skalke sú však vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Z okrajovej časti Martina do rekreačného strediska Martinské hole vedie Ferrata HZS, ktorá bola prvou skutočnou alpskou ferratou na našom území a turisti ju môžu navštevovať už od roku 2013. Toto malé veľdielo pomaly vznikalo celé dva roky pod rukami dobrovoľníkov a horských záchranárov (preto ten názov) a pre zaujímavosť, na ferratu dokopy použili 428 metrov oceľových lán, 170 istiacich bodov, 90 stúpačiek a jeden rebrík.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech