Vyššie platy si vybojovala už aj KIA. Slovensko nechce byť viac krajinou s lacnou pracovnou silou

  • Štrajky v automobilkách na Slovensku si všímajú aj zahraničné médiá
  • O štrajku vo Volkswagene vedel celý svet a dnes je na rade Kia
  • Hovorí sa o tom, že lacná pracovná sila na Slovensku viac nebude
23592296_794100040714838_2857312056328160788_o
Kia Motors Slovakia
  • Štrajky v automobilkách na Slovensku si všímajú aj zahraničné médiá
  • O štrajku vo Volkswagene vedel celý svet a dnes je na rade Kia
  • Hovorí sa o tom, že lacná pracovná sila na Slovensku viac nebude

Česká automobilka Škoda Auto 11. apríla informovala, že svojim zamestnancom zvýši plat o 12 % a vyhla sa tak štrajku. To bolo len deň po tom, ako Kia vyhlásila, že je taktiež rozhodnutá ísť do štrajku z rovnakého dôvodu. Po tom, ako si minulý rok vybojovali zvýšenie mzdy o 14,12 % zamestnanci Volkwagenu, je to už druhé silné memento pre náš automobilový priemysel.

O predchádzajúcom dianí vedel vďaka médiám celý svet a dnes tomu nie je inak. Web intellinews.com hovorí, že Slovensko viac nie je krajinou s lacnou pracovnou silou na východe Európy, ale posúva sa do centra diania.

Kia Motors Slovakia bola vyhlásila možnosť štrajku 10. apríla a dohodu sa podarilo uzavrieť presne o týždeň. 17. apríla. Spoločnosť vydala oficiálnu tlačovú správu, v ktorej svojim zamestnancom prisľúbila zvýšenie miezd. „Nová zmluva bude platiť dva roky a výrobným zamestnancom spoločnosti zaručuje v tomto roku rast taríf v priemere o 75 eur.

V roku 2019 im vzrastie základná mzda o ďalších 80 eur. Zvýši sa aj hodinové mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu na 1,30 eura v tomto a 1,50 eura v budúcom roku. Aj vďaka tomu sa príjem výrobných zamestnancov po započítaní bonusov a príplatkov zvýši v roku 2018 priemerne o 107 eur mesačne a v budúcom roku dokonca o 113 eur.“

Vedenie vyjadrilo spokojnosť s uzatvorenou dohodou, ktorá prišla po mesiacoch zložitého vyjednávania s odbormi a podarilo sa im tak predísť ohlásenému štrajku. Priemerná mzda výrobných zamestnancov dosiahla v minulom roku 1 458 eur a vďaka dnešnej dohode porastie rýchlejšie než je trhový priemer.

Zdroj: dnes.24.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK