Vytvorili historicky prvú sieť jogových štúdií na Slovensku. Neskôr ich chcú postaviť v každom meste

  • Vo svete sa joga dostáva čoraz väčšej popularity a inak tomu nie je ani u nás
  • Jogovú revolúciu tu majú na svedomí najmä Viera a Dušan Sentešovci, ktorí založili sieť štúdií YoGO
  • Na konte už majú štyri štúdia a pripravujú sa na ďalšie po celom Slovensku
yogokolaz
YoGO
  • Vo svete sa joga dostáva čoraz väčšej popularity a inak tomu nie je ani u nás
  • Jogovú revolúciu tu majú na svedomí najmä Viera a Dušan Sentešovci, ktorí založili sieť štúdií YoGO
  • Na konte už majú štyri štúdia a pripravujú sa na ďalšie po celom Slovensku

Joga bez ezoteriky

V Bratislave aj po celom Slovensku je jogových centier ako maku. Konkurencia vo svete fitness a zdravého životného štýlu, kam joga bezpochyby patrí, je priam hmatateľná a spôsobom, ako preraziť, je často odlíšiť sa. Kým mnohé podobné inštitúcie učia jogu pomerne ezoterickým štýlom, majitelia YoGO sa rozhodli ísť opačným smerom – s power jogou. Nie každému sú totiž meditačné mantry a duchovné myšlienky pochuti a to ich od praktizovania tohto úžasného cvičenia odrádza. Pritom ide o jeden z najlepších existujúcich spôsobov, ako svoje telo aj myseľ udržať svieže a v rovnováhe.

„Cvičíme power jogu, pretože si myslíme, že je to jedno z najkomplexnejších cvičení, aké si môžete dopriať. :) Posilníte si a natiahnete svaly, podporíte správne fungovanie vnútorných orgánov, naštartujete spaľovanie tukov, uľavíte si od bolestí chrbtice a kĺbov. Pri cvičení si výborne psychicky oddýchnete a načerpáte novú energiu. Power joga je na rozdiel od tradičných druhov jogy oslobodená od filozofických aj náboženských ideí, čo väčšina ľudí žijúcich na západe oceňuje. Klienti, ktorí chodia cvičiť power jogu k nám nehľadajú meditácie, či spievanie mantier, ich cieľom je dobre si zacvičiť, dobre vyzerať, cítiť sa skvele, mať zdravé telo a sviežu myseľ, odstrániť bolesti a stres a presne to im naše cvičenie ponúka,“ vysvetlila Viera Sentešová, známa ako Vera.

Sama sa k joge dostala typickým spôsobom, keď bojovala s miernou nadváhou. Nič okrem power jogy ju neoslovilo a toto cvičenie malo v sebe zároveň všetko – bolo dostatočne náročné a účinné, no zároveň ponúkalo čas pre oddych a relaxáciu. Pri dlhodobej praxi navyše skutočne pomáhalo pri udržaní štíhlejšej postavy a zdravšieho tela. V tom čase však ešte študovala právo a jej snom bolo stať sa právničkou, nie lektorkou jogy a podnikateľkou, ktorou je dnes. K myšlienke otvoriť si vlastné štúdio ju prekvapivo priviedol vtedy priateľ, dnes manžel Dušan. Presvedčil ju tým, že sa do projektu YoGO nebál vraziť svoje „celoživotné“ úspory a bol pripravený vzdať sa kvôli ich spoločnému snu aj perspektívneho zamestnania v Národnej banke Slovenska.

Chýbala im kvalita, tak ju vytvorili

„Keby mi vtedy niekto povedal, že za pár rokov budeme mať štyri štúdiá jogy v Bratislave a pripravený plán rozširovania po celom Slovensku, myslela by som si, že mu preskočilo. Musím sa priznať, že Dušan mal ambíciu vybudovať sieť štúdií úplne od začiatku a ja som ho najprv vysmiala. :) O to radšej som, že sa nenechal odradiť a svojím odhodlaním ma presvedčil o reálnosti tejto myšlienky. Bolo to v čase, keď sme už obaja pracovali a borili sa s klasickými nástrahami dnešnej doby. Bývali sme vyčerpaní, boleli nás kríže a ničil stres. Práve power joga nám pomáhala zbaviť sa bolesti a načerpať energiu. Uvedomili sme si, že toto cvičenie je skvelé a bolo by super, keby ho objavilo čo najviac ľudí. V tom období existovalo veľmi málo jogových štúdií a my sme v nich ako klienti často narážali na pochybnú odbornosť, nedostatočnú pozornosť či chaotickú organizáciu kurzov,“ prezradila Vera. 

Rozhodli sa preto priniesť na Slovensko do tejto oblasti kvalitu, profesionalitu a perfektný zákaznícky servis. Jednoducho všetko to, čo im dovtedy chýbalo. Začali sa preto v joge vzdelávať a v roku 2010 získali certifikát inštruktora jogy najvyššieho stupňa. Po roku si z našetrených peňazí otvorili svoje prvé vysnené štúdio a cesta YoGO sa mohla začať. So vzdelávaním však neprestali a v roku 2014 sa im podarilo získať Akreditáciu pre odbor joga, špecializácia power joga od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Vera je tiež držiteľkou medzinárodne uznávaného certifikátu Yoga Aliance. Okrem toho, že vedú lekcie jogy, tak dnes vychovávajú aj profesionálnych inštruktorov.

Vo svojich štúdiách sa snažia poskytnúť ľuďom akúsi oázu pokoja v dnešnom uponáhľanom svete. Ich cieľom je ukázať im, že stačí naozaj málo, aby sa cítili lepšie a už hodinka alebo dve pravidelnej jogy týždenne dokáže zázraky. Dbajú na to, aby sa klienti na lekciách naučili cvičiť naozaj správne, bezpečne a efektívne. V spolupráci s odborníkmi na jogu, medicínu, šport, psychológiu či dietológiu vytvorili kurzové programy, pomocou ktorých si ľudia osvoja všetky dôležité techniky cvičenia. Nájdeš tu len certifikovaných inštruktorov, ktorých si YoGO poctivo vyberá a ktorí sa joge nevenujú len popri hlavnom zamestnaní, ale svoj čas venujú neustálemu vzdelávaniu. K tomu perfektný proklientský prístup, spoľahlivá komunikácia a moderné čisté priestory pre maximálny komfort zákazníkov.

YoGO v každom kúte Slovenska

Na začiatku sa Vera s Dušanom vo svojom štúdiu venovali všetkému – viedli lekcie, odpovedali na maily, tvorili webstránky a keď bolo treba, tak aj čistili záchody. Dnes pre nich pracujú desiatky zamestnancov a každý má svoju rolu. Ona sa venuje tvorbe produktov, školeniam inštruktorov, motivovaniu ľudí a on zas ekonomike, rozširovaniu siete, plánovaniu a riadeniu celej spoločnosti. Na všetko, čo sa vo firme deje, vymysleli vlastný systém, vrátane prehľadného rezervačného systému. Za ten čas si už vybudovali stabilnú pozíciu na trhu a počet ich klientov každým rokom rapídne narastá. Za posledný rok sa im v ich štyroch štúdiách podarilo odcvičiť tisícky lekcií a vychovať viac ako sto inštruktorov jogy. Tým však ich ambiciózne ciele rozhodne nekončia.

„Chceme otvoriť štúdiá YoGO v čo najviac mestách na Slovensku, ideálne v každom. To, aké mestá pribudnú najprv a v akom časovom horizonte, záleží najmä od toho, ako rýchlo sa nám podarí nájsť schopných spolupracovníkov. Základným pilierom nášho fungovania je totiž spoľahlivosť a najvyššia kvalita poskytovaných služieb, veľmi dbáme na to, aby bol každý náš inštruktor skutočný profesionál a odborník, veľa času venujeme ich výberu a následnému vzdelávaniu. Našou víziou nie je „zahltiť“ čo najrýchlejšie slovenské mestá ďalšími štúdiami jogy, ale priniesť do nich kvalitu a dokonalý zákaznícky servis, rovnako, ako je to v Bratislave. Veríme, že prvé mimobratislavské štúdia uzrú svetlo sveta už v roku 2018,“ prezradila Vera.

Sentešovci sú jasným dôkazom, že za trvácnym úspechom, ktorý nezhasne za pár mesiacov, je najmä svedomitá práca, kontinuálne udržiavanie kvality a dobre nastavená filozofia. Ich hnacím motorom je úprimne pomáhať ľuďom k získaniu a udržaniu zdravého tela, rovnako ako túžba robiť veci čo najlepšie, ako sa dá. K udržaniu tohto nastavenia im pomáha aj fakt, že denne vidia výsledky svojej práce a skutočný zmysel toho, čo robia. Vďaka tomu sú schopní prekonávať aj väčšie či menšie prekážky, ktoré sa do podnikania bezpochyby vždy pripletú. Vtedy víťazí ten, kto má odhodlanie, vytrvalosť, a nevzdá sa pri prvom zakopnutí.

„Keď sme prvýkrát vyslovili myšlienku, že si chceme otvoriť jogové štúdio, takmer všetci si klepali na čelo s tým, že jogou sa neuživíme. A keď sme povedali, že obaja odchádzame z perspektívnych prác a začíname budovať sieť štúdií od nuly, tak to už nerozdýchal takmer nik. My sme však verili tomu, čo robíme, a joga dnes živí nielen nás, ale aj desiatky našich spolupracovníkov. Počas nášho takmer 7-ročného fungovania sme si však často siahli na samé dno. Spomínam si na prebdené noci a preplakané dni. Okrem toho, že sme sa museli naučiť, ako podnikať, museli sme sa naučiť aj to, ako podnikať ako manželský pár a oddeľovať osobný život od pracovného,“ priznala Vera a dodala, že za mnohé vďačí manželovi, vďaka ktorému nemusí trčať v kancelárii, ale môže žiť svoj sen. :)

Viac sa dozvieš na www.yogo.sk alebo na Facebooku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech