Z okolia Námestia SNP chcú konečne spraviť harmonické miesto. Takto môže vyzerať

  • Cez Námestie SNP a Kamenné námestie denne prechádzajú stovky ľudí
  • Tento priestor sa však rokmi stal len chaotickou atrapou námestia
  • Projekt Živé námestie mu chce vdýchnuť novú energiu a vrátiť ho ľuďom
  • Teraz prinášajú ešte lepšiu ideu, ako by tento priestor mohol vyzerať
zivenamestie.sk
  • Cez Námestie SNP a Kamenné námestie denne prechádzajú stovky ľudí
  • Tento priestor sa však rokmi stal len chaotickou atrapou námestia
  • Projekt Živé námestie mu chce vdýchnuť novú energiu a vrátiť ho ľuďom
  • Teraz prinášajú ešte lepšiu ideu, ako by tento priestor mohol vyzerať

Na Slovensku sme často svedkom toho, že pomenovanie „námestie“ môže byť aj symbolické a nemusí skutočne označovať priestor pre združovanie a stretávanie ľudí či trávenie voľného času. V Bratislave sa lokalita Kamenného námestia a Námestia SNP stala skôr električkovým dopravným uzlom či parkoviskom pre autá. Pre ľudí už dávno toľko neslúži, hoci Stará tržnica a rôzne kultúrne a gastro podujatia jej vracajú život.

Okolie týchto dvoch námestí prešlo za posledných 100 rokov množstvom zmien. Vyrástlo tu niekoľko výškových budov, ako „Manderlák“, Mestská sporiteľňa či Brouk a Babka (KC Dunaj). Námestie však ďalej slúžilo na trhový predaj, a to nielen v budove Starej tržnice. Funkciu námestia ovplyvnilo až obdobie totality, kedy tu vyrástol pamätník hrdinov SNP a Stalinova socha, ktoré mali zabrániť zhromažďovaniu ľudí. Neskôr tu vyrástol Prior a začali pribúdať autá.

Aliancia Stará Tržnica a Inštitút SGI spolu s ďalšími spolupracovníkmi pred pár rokmi rozbehli projekt Živé námestie, ktorým chcú vrátiť námestie ľuďom, no zároveň ho pretvoriť na moderný verejný priestor hodný 21. storočia. Vypracovali rozsiahlu štúdiu, v ktorej mapovali územie, zbierali dáta od respondentov či organizovali focusové skupiny. Výsledkom je projekt, ktorý má byť podkladom pre verejnú súťaž.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: zivenamestie.sk

Navrhujú tiež sériu rýchlych zmien „quick wins“, ktoré môžu rýchlo a finančne nenáročne zlepšiť podobu námestí. Medzi zlepšeniami sú napríklad:

  • Zjednotenie námestia

V súčasnosti sa v lokalite nachádza viac ako 60 rôznych druhov objektov a mobiliáru, napríklad kvetináčov, košov či lavičiek. Prispieva to k nejednotnému a „rozbitému“ vzhľadu námestia. Je na čase vniesť tam harmóniu.

  • Uprednostnenie chodcov

Námestie využívajú prevažne chodci, ktorí sa presúvajú peši či pomocou MHD. Napriek tomu priestor zapĺňajú parkovacie miesta. Autori projektu preto navrhujú rozšírenie chodníkov na úkor parkovania a tiež vyvýšenie parkovacích miest.

  • Vytvorenie sedenia

Nie je na škodu mať na námestí príjemný priestor, kde sa dá posedieť s priateľmi. V súčasností je takéto miesto napríklad pred Starou tržnicou. K nemu by sa však mohli pridať ďalšie, a to sezónne aj celoročne.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: zivenamestie.sk
  • Obmedzenie parkovania

Projekt navrhuje niekoľko zmien ohľadom parkovania, napríklad zrušenie aspoň 9,5 % parkovacích miest  na Kamennom námestí, na Námestí SNP a Treskoňovej ulici. Počet áut chcú obmedziť v dolnej časti Námestia SNP a presunúť ich do hornej, aby vodič hneď videli, či tu nájdu parkovacie miesto alebo nie.

  • Detské ihrisko

Na Kamennom námestí je množstvo nevyužívaného priestoru, pretože okrem obchodného domu je tu len pár kioskov a kvetináčov. Po novom by tu mohlo byť ihrisko pre deti  ohradené prirodzenou zábranou pre bezpečnosť, napríklad oddychovým sedením.

Projekt Živé námestie dáva nádej, že centrum Bratislavy môže byť ešte o niečo živšie a že potenciál námestí môže byť konečne využitý. Bolo by skvelé, keby tento priestor neožíval len počas Street Food Parku pred Starou tržnicou. Je len na ďalších šikovných ľuďoch a meste, či sa dočkáme aj realizácie niektorého z týchto nápadov.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: zivenamestie.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá