Zo Šamorína do práce v Bratislave na lodi. Intenzívne sa rokuje o nových možnostiach dopravy

  • Osobná lodná linka medzi Bratislavou a Šamorínom je už niekoľko rokov odkladanou témou vedenia nášho hlavného mesta
  • Už čoskoro by však mohla byť realitou vďaka iniciatíve miestneho poslanca zo Starého Mesta, Martina Borguľu
  • Cestujúcim za prácou by každý deň mohla ušetriť desiatky minút pravidelne trávené v kolónach
13305073_463382767204601_3744052845026906326_o
facebook.com
  • Osobná lodná linka medzi Bratislavou a Šamorínom je už niekoľko rokov odkladanou témou vedenia nášho hlavného mesta
  • Už čoskoro by však mohla byť realitou vďaka iniciatíve miestneho poslanca zo Starého Mesta, Martina Borguľu
  • Cestujúcim za prácou by každý deň mohla ušetriť desiatky minút pravidelne trávené v kolónach

S nástupom nového župana do funkcie v našom Bratislavskom kraji, sa opäť o niečo viac začalo hovoriť o problematickej doprave nášho hlavného mesta. Len nedávno sme sa tešili zo štyroch novučkých elektrobusov, ktoré sú už dnes zapojené do plnej prevádzky (viac si prečítaš TU), no nekonečné ranné kolóny na všetkých vjazdoch sú problémom, ktorý chce premyslenejší plán, na ktorý potrebuje Bratislava tím odborníkov.

Novou vicežupankou pre dopravu je Alžbeta Ožvaldová a na pozícii riaditeľa odboru dopravy sa má nové meno predstaviť už onedlho. Novozvolený župan Juraj Droba v rozhovore pre Hospodárske noviny priznal, žeby to podľa jeho názoru mal byť skôr manažér než dopravný inžinier.

Otázka prepojenia Bratislavy a okolitých miest osobnou lodnou dopravou tu už bola aj v minulosti, no nikdy sa nedotiahla do konca. V súčasnosti s iniciatívou prichádza miestny poslanec zo Starého Mesta, Martin Borguľa. O svojej idei pre TASR povedal: „Chcel by som uviesť do života pekný a užitočný projekt, na ktorom by spoločne participovali Bratislavský kraj, hlavné mesto a časť Staré Mesto.“ Mestská časť má možnosť do projektu zapojiť priestor bývalej kaviarne Propeler na nábreží Dunaja, ktorej verejnú súťaž prednedávnom stiahla. Tu by mesto mohlo novú lodnú linku prevádzkovať a tiež sa na nej plánuje podieľať financovaním.

Lucia Forman, hovorkyňa kraja pre TASR, uviedla po výzve Borguľu na spoločné stretnutie predsedu BSK Juraja Drobu, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu Starého Mesta, Radoslava Števčíka: „Bratislavský župan Juraj Droba víta každý nápad či stretnutie, ktoré môže byť prínosom pre zlepšenie dopravy v kraji, ktorá je pre nové vedenie župy absolútnou prioritu.“ Návrh je podľa slov hovorkyne chvályhodný, no je potrebné zvážiť niekoľko „detailov“. Vypracovať predbežnú analýzu, koľkých cestujúcich by sa táto zmena priamo dotkla a boli by potenciálnymi cestujúcimi využívajúcimi lodnú dopravu, zaostať nesmie ani finančná analýza.

Podľa informácií Denníka N by sa nové lodné spojenie mohlo týkať až 50 000 obyvateľov z 21 okolitých obcí Bratislavy. Župan Juraj Droba pre hnonline.sk prezradil, že v priebehu tohto týždňa mal mať prvé stretnutie s potenciálnym poskytovateľom spomínaných služieb a pozrieť sa ako na finančnú analýzu, tak aj na záujem obcí, ktorých sa týka takýto spôsob dopravy. Meno však Droba nechcel zverejniť z dôvodu zámeru urobiť v záujme transparentnosti verejné výberové konanie.

Rokovať sa malo o počte, type a rýchlosti plavidiel, od ktorých sa konečné financovanie projektu bude odvíjať. Podľa Denníka N je pravdepodobne županom nemenovaným záujemcom o poskytovanie týchto služieb združenie Pro Danubia, ktoré má konkrétne predstavy už v reálnejších obrysoch. Počíta s prevádzkovaním šiestich lodí (katamaránov) s rýchlosťou 40 km/h, ktoré by v čase špičky premávali každých 15 minút. 13. marca majú predstavitelia župy predstaviť množstvo noviniek v doprave, o ktorých rokovali niekoľko mesiacov. Ako to dopadne s pravidelnou lodnou dopravou, teda ešte len uvidíme.

Zdroj: teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech