Lockdowny nám poriadne rozhodili imunitu. Ľudí trápia infekcie, na ktoré sme už takmer zabudli

  • Infekcie išli vďaka pandemickým opatreniam do úzadia
  • Vracajú sa a my nie sme pripravení, máme oslabenú imunitu
  • Zatiaľ nevieme, čo všetko môže „imunitný dlh“ spôsobiť
vracanie
Unsplash/Adrian Swancar,Jan Antonin Kolar
  • Infekcie išli vďaka pandemickým opatreniam do úzadia
  • Vracajú sa a my nie sme pripravení, máme oslabenú imunitu
  • Zatiaľ nevieme, čo všetko môže „imunitný dlh“ spôsobiť

Angličanov trápi vírus, ktorí spôsobuje nekontrolovateľné vracanie a hnačky. Za posledných päť týždňov zaznamenali 154 prípadov nákazy norovírusom, čo je trikrát viac, než v predošlých piatich rokoch.

Lekári varujú, vírus sa šíri veľmi rýchlo, informuje BBC. Nakazený človek vypúšťa miliardy častíc vírusu, pričom na infikovanie ďalšieho človeka je potrebných len pár z nich.

Vírus sa šíri zvyčajne v zime a vďaka pandemickým opatreniam vstúpil v posledných mesiacoch do úzadia. Spolu so zmierňovaním obmedzení sa však vírus začína šíriť opäť. Viac, než sú zvyknutí a vo všetkých vekových kategóriách.

Norovírus sa šíri podobne, ako koronavírus, no neplatí naň to isté

Vírus sa šíri najmä priamym kontaktom s nakazeným, alebo povrchmi, na ktoré sa čiastočky vírusu dostanú. Príznaky ochorenia sú špeciálne nepríjemné, no nemali by pretrvávať dlhšie, než dva dni. Je pravdepodobné, že nakazený zvládne príznaky aj sám doma. Dôležité je najmä piť veľa tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.

Počet nakazených stúpa v letných mesiacoch viac, ako v predošlých rokoch. Podobnú situáciu majú okrem Angličanov aj Austrálčania.

Odborníci odporúčajú často si umývať ruky, mydlom a teplou vodou, pretože na rozdiel od koronavírusu, norovírus alkohol v dezinfekcii nezabije. Všetky povrchy, ktoré by mohli byť kontaminované by sa mali vyčistiť bielidlom a nakazený by nemal z domu odchádzať skôr ako dva dni po tom, čo odznejú posledné príznaky.

Nevieme, čomu čelíme. Lockdowny mali obrovský dopad na našu imunitu

Človek začne vírus pociťovať približne dva dni po nakazení. Najčastejšie nakazených trápi vysoká horúčka, bolesti brucha a svalom a nekontrolovateľné zvracanie s hnačkami.  

Skutočný problém nastane, keď sa vírus dostane do nemocníc k ležiacim pacientom a infikuje ťažko chorých ľudí. Pravdepodobne sa tak stane. Je to veľmi znepokojujúce,“ hovorí doktor Nick Scriven.

Odborníci takmer s istotou tvrdia, že za to môže znížená imunita po lockdownoch. „Pomaly zaznamenávame nárast prípadov respiračných ochorení. Keď pôjdu pandemické opatrenia úplne do úzadia, je veľmi pravdepodobné, že budú rôzne respiračné infekcie len pribúdať,“ hovorí profesor Paul Hunter z lekárskej školy z Norwichu.

Zatiaľ s istotou nevedia, čo všetko nám kvôli tomu, že sme boli mesiace zatvorení doma hrozí. Novozélandskí lekári pomenovali problém slovným spojením „imunitný dlh“. Môže to predstavovať obrovský problém a my nevieme, čomu čelíme, nateraz neostáva nič iné, len situáciu podrobne sledovať.

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá