Bratislava je jedným z najbohatších miest Európskej únie

  • Hodnotenie Eurostatu ukázalo regióny s najvyšším HDP
  • Bratislava predbehla Viedeň či Štokholm
  • Hodnotenie Eurostatu ukázalo regióny s najvyšším HDP
  • Bratislava predbehla Viedeň či Štokholm

Štatistický úrad európskych spoločenstiev (Eurostat) včera zverejnil rebríček najbohatších regiónov Európskej únie.  Zameral sa na regionálny hrubý domáci produkt, podľa ktorého zoradil oblasti od najchudobnejších po najbohatšie. Nájdeš v ňom celkovo 281 lokalít.

Aj napriek problémom s Brexitom sa zdá, že Veľkej Británii sa stále darí. Už síce nie na dlho, ale stále si drží výrazné prvenstvo. Región vnútorného Londýnu – Západ dosiahol až 626 % HDP európskeho priemeru a stal sa tak najbohatším v celej EÚ. S veľkým odstupom sa na druhom mieste umiestnil Luxemburg, ktorého HDP je 253 %. Hlavné mesto Luxemburska sa síce stále pohybuje vysoko nad priemerom, no skok medzi ním a Londýnom je obrovský.

Rozdiely sa postupne zmenšujú a na tretej priečke nájdeme Southern v Írsku (220 %), nasleduje Hamburg (202 %), Bruselský región (196 %), východné a stredné oblasti Írska (189 %) a vedúce regióny uzatvára susedná Praha (187 %).

Naše hlavné mesto Bratislava sa prekvapivo umiestnili hneď za Prahou s HDP 179 % a stalo sa tak 8. najbohatším regiónom Európskej únie. Mnohých tento výsledok určite prekvapí, no keď berieme do úvahy, koľko sa v Bratislave nachádza firiem a spoločností, číslo nevyzerá nereálne. Aj vďaka hodnoteniu Eurostat-u je vidieť, že Bratislava napreduje rýchlo a stáva sa skutočnou metropolou. Centralizuje sa tu trh celého Slovenska a ekonomika mesta neustále rastie. Výhodou je aj poloha priamo v centre Európy, ktorá láka zahraničných investorov.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Twin City Wikimedia

Za Bratislavou sa umiestnilo Horné Bavorsko, Severné Holandsko, švédsky Štokholm, Stuttgart,  poľská Varšava a dokonca aj Viedeň či Salzburg, ktoré sa umiestnili na posledných priečkach prvej dvadsiatky.

Na Slovensku čelíme hlavne problémom nerovnosti prosperujúceho západu v porovnaní s inými časťami krajiny. Zatiaľ čo HDP západného Slovenska bolo viac ako 26 miliónov, na strednom Slovensku to bolo iba 16 miliónov a na východe 18 miliónov. Na západnom Slovensku tvorí HDP až 31 % celkového produktu Slovenska.

Najchudobnejším regiónom celej EÚ je severo-východné Bulharsko a regióny Bulharska sa celkovo umiestnili medzi najchudobnejšími časťami. Podobne je na tom aj Malta, Cyprus, Estónsko, Grécko, Slovinsko či Litva.

zdroj:ec.europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech